Zaměstnavatel mi nedal pracovní smlouvu

Dobrý den, byl ustne sjednan pracovni poměr s tím, že bude sjednána pracovní smlouva. Z důvodu neposkytnutí pracovní smlouvy ze strany zamestnavatele jsem ukončila spolupráci, ale zaměstnavatel mi nechce vyplatit mzdu. Pracovala jsem zde skoro měsíc. Nástupní mzda byla sjednána na částku 13.000 Kč čistého nástupního platu. Zaměstnevatel mi chce vyplatit mzdu 25 Kč na hodinu z důvodu vznikle škody která mu byla zpusobena mým předčasným odchodem. Je jeho postup zákonný? A co můžu dělat pro to aby mi byla vyplacena odpovídající mzda za provedenou práci?

Nejlepší odpověď
standa

Jambalaya vám napsala co jste udělala blbě a já to jen potvrzuji ☹

Ptáte se co máte nyní dělat…, vaše situace je nejspíš bezvýchodná, protože moje níže uvedené rady jsou už jen čistě teoretickou spekulací, které by mohly být realizovány jen prostřednictvím žaloby a šikovného advokáta. A protože ve hře je ´jen´ necelých 13.000 Kč, tak to TOHO žádný šikovný advokát nepůjde ☹

TEORIE:

  1. písemně požádejte zaměstnavatele o úhradu dlužných 13.000 Kč a stanovte konkrétní termín. Uveďte důkazy (jména svědků, kteří jsou ochotni dosvědčit vaše tvrzení). Na závěr uveďte, že jste připravena se svých práv domáhat i soudní cestou a oznámením na Oblastní inspektorát práce.
  2. Pokud zaměstnavatel termín nedodrží, tak

buď sama (či s pomocí interentu) napište jednoduchý dopis, ve kterém Oblastnímu inspektorátu práce oznámíte zaměstnavatelovy praktiky. Tento dopis pak v kopii připojte do druhé výzvy zaměstnavateli a vyzvěte jej naposledy ke splnění závazku v náhradního termínu.

3. Pokud vás bude zaměstnavatel opět ignorovat, napište buď sama (nebo s pomocí advokáta) návrh žaloby, který odešlete k soudu. Tuto žalobu pak v kopii připojte do třetí a poslední výzvy zaměstnavateli.

4. argumentace k zaměstnavatelovu tvrzení, že mu vznikla škoda:

  • jedná se o naprostou účelovost
  • pokud by chtěl údajnou škodu spojovat s vaším jménem, musel by naprosto jednoznačně prokázat přímou spojitost vzniku škody s vaším odchodem, a to na 99% neprokáže

To Mojitek:

mrkněte do těchto odkazů a pozorně si přečtěte obsah a pak snad už budete souhlasit s tím, že pracovní poměr může být platně uzavřen i bez písemné pracovní smlouvy 🙂

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypoved-ve-zkusebni-dobe-6

http://www.sa­git.cz/pages/le­xikonheslatxt­.asp?cd=154&typ­=r&levelid=pr_216­.htm

Další odpovědi
Pavluška

V tomto případě byste měla šanci, pokud byste mohla dokázat, jak jste se na začátku dohodli. Bohužel bez písemné pracovní smlouvy to asi prakticky nejde.
V tomto případě bych se zkusila obrátit na státní úřad inspekce práce, možná by Vám mohli pomoci:
http://www.su­ip.cz/pracovne­pravni-vztahy/poskytovani-poradenstvi/

iq

Myslím že za těchto podmínek se bez vzájemné domluvy se zaměstnavatelem s penězi nesetkáte.Já jsem tedy nikdy nebyl v zaměstnaneckém poměru,ale ani si snad nedovedu představit,že bych někam nastoupil do práce aniž bych měl předem nastudovánu pracovní smlouvu s podmínkami.Ta se snad vždy dává před nástupem do práce.Kkvůli ochraně jak zaměstnance tak i zaměstnavatele (hmotná odpovědnost atp.),nebo je praxe jiná?

Jambalaya

Chyba za chybou. Neměla jste ukončovat pracovní poměr. V tomto případě vznikla totiž ústní pracovní smlouva. Takováto smlouva má platnost okamžikem, kdy vám zaměstnavatel přidělí práci a vy ji začnete vykonávat.
Nebo by vás musel vyhodit zaměstnavatel a rovněž vám dát odstupné. Vzhledem k tomu, že vás pravděpodobně nepřihlásil ani k ZP a SP, měl by nejspíš další problém.
Následkem toho, že je smlouva pouze ústní, není sjednána zkušební doba. Pokud by vám zaměstnavatel mzdu neuhradil do konce následujícího měsíce, měla byste nárok na okamžité zrušení pracovního poměru z tohoto důvodu + nárok na odstupné.

To Mojitek:

Pracovní smlouva musí být sjednána písemně, pokud jest sjednána řádně.
V tomto případě vznikla smlouva ústně neb řádně sjednána nebyla.
Doporučuji si některé věci spíše řádně nastudovat, než označovat jako chybnou správnou odpověď!!!!!
Krom toho, již zde na toto téma bylo napsáno mnoho a mnoho!!!

To Mojitek:
Nic takového, co píšete netvrdím. Zaměstnavatel je samozřejmě povinen uzavřít smlouvu písemně, nemusíte mi citovat zákon. Avšak pokud tak neučiní a zaměstnanec začne pracovat, vniká smlouva automaticky započetím práce, přestože není podepsána. Řekněme, že ji spolu podepíší až za týden nebo také za měsíc, což je sice nesprávné, ale běžně se to dělá. Z uvedeného vyplývá, že pokud je smlouva uzavřena později než v den započetí práce a není-li antidatována, nelze v ní sjednat některé podmínky, např. zkušební dobu, což zákoník práce výslovně zmiňuje. Otázkou je, proč by to zmiňoval, kdyby neměla existovat eventualita pozdějšího uzavření.
Ano, samozřejmě dle zákoníku práce musí být něco nějak. Ale v případě, že to tak není, je tohle ochrana zaměstnance.
Moc čtete 🙂, to co jsem napsala není v zákoníku práce napsáno, ale vyplývá to z některých ustanovení a je to otázka výkladu zákona.
Takže to neberte osobně, má odpověď vychází z praxe. Jeden z mých klientů měl přesně kvůli tomuto hodně velký problém a zachránilo ho, že zaměstnanec, který ho udal, nakonec podepsal antidatovanou pracovní smlouvu. Samozřejmě zaměstnavatel nemůže nikoho zaměstnat bez smlouvy, takže jí musí napsat v každém případě, pokud by došlo na lámání chleba.
Tak se prosím nerozčilujte 🙂, pokud jsem se vás dotkla, tak se samozřejmě omlouvám 🙂
Viz odpověď Standa
Stando, díky 🙂

mojitek

Chyba-pracovni smlouva musi byt sjednana vŽDY PÍSEMNĚ- podivejte se do zakona.Ukonceni prac.pomeru taktez.
Rešení : uvedomte „zamestnavatele“ (ktery Vas vlastne jako nezamestnal) ze tuto vec nahlasite na Oblastnim inspektoratu prace,a ze mate svedky ze jste tam pracovala,ze Vas nekdo (např) vyfotil v pracovnim na pracovisti nebo byla podepsana faktura- atd atd-proste cokoliv-a pokud Vam neda dohodnutou vyplatu např. do tydne tak ze jej udate.
Bude-li delat mrtveho brouka-jdete na Oblastni inspektorat prace,vse popravde nahlaste a oni si ho podaji

to Jambalaya -výtah ze zák.práce-cituji :
Část druhá
Pracovní poměr
Hlava II: Pracovní poměr, pracovní smlouva a vznik pracovního poměru
§ 33
(1) Pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak.
a dále :
§ 34
(1) Pracovní smlouva musí obsahovat

  1. druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat,
  2. místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána,
  3. den nástupu do práce.

(2) Není-li v pracovní smlouvě sjednáno pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad, je pravidelným pracovištěm místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.

(3) ZAMESTNAVATEL JE POVINEN UZAVRIT PRAC.SMLOUVU PISEMNE !

(4) Jedno vyhotovení písemné pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci.
a dále :
§ 36 Vznik pracovního poměru
(1) Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě jako den nástupu do práce, popřípadě dnem, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.
(2) Jestliže zaměstnanec ve sjednaný den nenastoupí do práce, aniž mu v tom bránila překážka v práci, nebo do týdne neuvědomí zaměstnavatele o této překážce, může zaměstnavatel od pracovní smlouvy odstoupit.

v zakone je uvedeno,ze prac.smlouva MUSI byt sjednana pisemne,jinak je neplatna.

…ukazte mi kde ma zamestnavatel povoleno uzavrit prac.smlouvu ustne…

  • ale ja se preci nerozciluju,jenom jsem okopcil zakonik prace :o)

a Stando,tamten clanek neni zakonik prace..
V zakoniku prace se jasne pise,ze kazda smlouva musi byt vyhotovena pisemne (s urcitymi nalezitostmi)a oboustranne podepsana,jinak je neplatna.Nerad bych psal nesmysly,jen jsem to o ustni smlouve proste v zakone nikde nenasel.Samotnyho by me to zajimalo,tak pokud mozno vlozte tu cast zakona at se tomu muzu dopidit.Mimochodem-kdyz jsem se zminil kdysi na pracaku,ze jsem byl na nejakem miste 1 den „na zkousku“ tak se horliva urednice rozcilovala „co to je na zkousku? To neexistuje,musite mit normalni smlouvu atd“
Opravdu by me zajimalo jak to tedy doopravdy je,ja to v zak.prace nenasel…

mojitek

ok,diky.

Ale pozastavil bych se nad vetou-vlastne slovem „povinen“ .Jestlize je zamestnavatel „povinen“ uzavrit pr.smlouvu pisemne tak to zn.ze jinak to ani jinak nejde…jinak by tam preci stalo"muze" ..nebo „zpravidla“
Jako např :„ridic je "povinen“ mit bezpecnostni pasy atd..
alespon to vypliva z logiky,takhle bych to chapal,ale koukam ze je v zakonech nebo spis jak se to da chapat peknej gulas

standa

Myslím že ta analogie s vámi zmiňovanými pásy je docela dobře použitelná pro další vysvětlení:

  • zaměstnavatel je POVINEN uzavřít prac.smlouvu
  • řidič je POVINEN se připoutat..
  • v obou případech však praxe může být i taková, že zaměstnavatel smlouvu neuzavře, ale zaměstnanec přesto pracuje… a řidič se nepřipoutá, ale přesto řídí auto
  • a v obou případech musí platit, že zmiňovaná práce, byť bez prac.smlouvy, je legitimní (zaměstnanec má např. nárok na mzdu) a zmiňované řízení, byť bez pásů, je taky legitimní a řidič má řadu práv, kterých není zbaven tím, že není připoután…

Osobně si nemyslím si, že v těchto dvou případech je zmatek v chápání ´práce bez smlouvy´ a ´řízení bez pásů´ , ale souhlasím, že laikovi se to líbit nemusí 🙂

mojitek

…To mate pravdu,ale jestlize jsem porusil predpis tim,ze jsem jel nepripoutan (pritom jsem byl"povinen"se pripoutat),tak zamestnavatel take porusil predpis tim ze nedal smlouvu, protoze byl „povinen“.
Nevim,ale ja bych to rozhodne na OIP nahlasil.

standa

O tom není sporu, že zaměstnavatel postupoval nezákonně… a pokud se nalezne žalobce, pak tento zaměstnavatel bude Inspektorátem nepochybně potrestán.

Ale dosavadní polemiku jsme vedli ohledně jiné věci, ne? 🙂

mojitek

…ohledne jake jine veci? :o)

standa

přeci na počátku tohoto tématu byla vaše domněnka, že bez písemné smlouvy je pracovní poměr neplatný… ale já, Jambalaya, literatura i soudní praxe tvrdíme, že neexistence písemné smlouvy neznamená neplatnost smluvního vztahu 🙂

mojitek

vzdyt jste mi potvrdil,ze uzavirat prac.vztah bez pisemne prac.smlouvy je nezakonny…

standa

Mnou zmiňovaná ´nezákonnost´ spočívá v to, že by zaměstnavatel mohl za neuzavření písemné prac.smlouvy dostat pokutu. Píšu „mohl“, protože, aby se tak stalo, musí existovat podnět, tedy žalobce.

V ostatních aspektech, zejména pak nároky zaměstnance na odměnu, se pak i na takovýto smluvní vztah (byť bez prac.smlouvy) nahlíží podle zákoníku práce. Přičemž ale některá ustanovení nelze použít (např. výpověď, odstupné ap.), protože nelze rozvátaz prac.poměr, který nebyl uzavřenpo právu…, ale to už se opakuji 🙂

mojitek

Ale to samozrejme-musi byt zalobce..
nenalezi odstupne atd atd-v tom jsme zajedno,je to logicke.
Me slo pouze o to jestli to je nezakonne nebo ne 😉
Tak to bylo jen nedorozumeni.Oba tvrdime ze to nezakonne je

standa

Zkusím vám to tedy nějak přiblížit 🙂

1)
ve své úvaze máte jednu nepřesnost, která je však zásadní, píšete:
„V ZP se jasne pise,ze kazda smlouva musi byt vyhotovena pisemne(…),jinak je NEPLATNÁ.“

Ale to slůvko NEPLATNÁ v zákoně není, protože
§ 34/3 zní „Zaměstnavatel je povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně.“ TEČKA. Žádná zmínka „jinak je neplatná“.

Neboť, aby jakýkoli dokument byl neplatný, tak to musí zákoník práce vysloveně stanovit (viz § 21/1 „Nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou vyžaduje tento zákon, je neplatný, JEN STANOVÍ-LI TO VÝSLOVNĚ tento zákon.“)

2)
Výše zmíněné je v ZP uvedeno zejména kvůli ochraně zaměstnanců, kteří z různých důvodů mohou začít fakticky vykonávat pro zaměstnavatele práci, aniž by byl řádně uzavřen pracovní poměr…, tato situace se v právní literatuře a soudní praxi nazývá FAKTICKÝ PRACOVNÍ POMĚR. Jedná se o pojem, který ale nenaleznete v zákoníku práce, protože ZP prvoplánově s touto možností nepočítá.

3)
Protože pracovní smlouva nebyla sjednána platně, ale fyzická osoba již začala pro zaměstnavatele s jeho souhlasem pracovat, vznikl tzv. faktický pracovní poměr, tedy právní vztah, kde oběma účastníkům vzniknou povinnosti posuzované podle Zákoníku práce.

4)
ALE protože se nejedná o pracovní poměr, uzavřený v souladu se ZP, nemohou být některé atributy ze zákona použity, např. nelze takovýto pracovní poměr legitimně rozvázat (výpověď, odstupné apod.) . Na druhou stranu zaměstnanci přísluší jednoznačně nárok na mzdu za odvedenou práci, nárok na náhradu škody, na dovolenou apod.)

5)
Níže v odkaze upozorňuji na rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 21 Cdo 2815/2005, ze dne 14.11.2006, který pojem „faktický pracovní poměr“ jednoznačně používá…
http://profipra­vo.cz/index.php?pa­ge=article&id_ca­tegory=68&id_ar­ticle=244951&c­sum=c038bd37