musak

Odstupné z výplaty dovolené.

Od 8.října 2008 jsem byl na neschopence do 8.října 2009.Neschopenka mě byla neoprávněně ukončena ze strany LPK PSSZ.Vybral jsem si 3 dny staré dovolené z roku 2008 a po této dovolené jsem šel opět na neschopenku a ta trvala od 12.10.2009–28.4.2010 jako podpůrčí doba.V měsíci listopadu 2009 jsem si nechal proplatit zbytek staré dovolené. Po ukončení neschopnosti jsem dostal potvrzení,že nesmím zvedat těžká břemena.Žádal jsem zaměstnavatele o náhradní práci.Tato náhradní práce mě nebyla v termínu 15 dní zajištěna tak jsem dal okamžitou výpověď zaměstnancem s 3.měsíčním odstupným.Přihlásil jsem se na ÚP a čekal jsem až to zaměstnavatel v termínu 2 měsíců dá k soudu.Toto neudělal a po 3 měsících mě dal okamžitou výpověď zaměstnavatele pro porušení pracovní kázně od 1.května 2010.Dal jsem tuto okamžitou výpověď k soudu a teď proběhl soud.Soud mě chce vypočítat odstupné z dovolené a nemůžu soud přesvědčit,že to nebyla pracovní činnost.Měl jsem před neschopností v průměru 27.500,–Kč.měsíčně za poslední ucelené čtvrtletí.Žalobu na odstupné jsem podal ve výši 78.648 z výplatních pásek jsou tam už odpočítané procenta co dělala účetní.Dovolená v hrubém byla 8000,–Kč.a z této částky chce soud vycházet,soud mě zamítl aby to počítal z pravděpodobného výdělku s tím,že bych musel vycházet ze 1.čtvrtletí 2010.V tomto období dal všem zaměstnancům podepsat papír,že jim bude dávat minimální mzdu na výplatnici a tzn.prémie a odměny které dělají největší obnos bude vyplácet na ruku.Mě to taky nabízel,ale jsem 55 ročník tak jsem to odmítl.Prosím o radu jak mám u soudu argumentovat,nemám na advokáta protože od května 2010 nemám nárok na vyplácení podpory kvůli absencím na zápočtovém listu(nepodepsal jsem ho,ale je na pracáku) a hájím se sám.Karel.

Nejlepší odpověď
standa

Argumentoval bych asi takto:

1. Odstupné se vypočítává z průměrného výdělku
(§ 67/1)

2. Pro účely výpočtu průměrného výdělku se 100% nezapočítávají vyplacené náhrady mzdy např. za dovolenou
(§ 353/1,2)

3. Protože v rozhodném období, tedy v předcházejícím čtvrtletí před skončením pracovního poměru, nebylo odpracováno 21 dnů, musí se místo ´průměrného´ výdělku použít výdělek PRAVDĚPODOBNÝ
(§ 355/1)

4. No a vlastní stanovení pravděpodobného výdělku je pak na samostatné „cvičení“
(§ 355/2)

Jen na okraj sděluji, že zaměstnavatel nepostupoval správně, když vám ještě za trvání pracovního poměru proplatil zmiňované 3 dny ´staré´ dovolené…, nevyčerpanou dovolenou lze proplácet až při skončení prac.poměru
(§ 222/2)

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast9h4.aspx

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h18­.aspx