soudek

Má zaměstnavatel právo vyžadovat po někom všechny okopírované doklady aj., např. OP, kartičku spořitelny, rodný list ?

Nejlepší odpověď
anonym

Já se s tím také pravidelně setkávám a ač nemá nárok na kopie (pouze na údaje na nich uvedené, vyjma rodného listu – to je úplná blbost), obvykle to řeším tak, když je rozumná osobářka a požádá mne o předložení OP, nejprve se zeptá zda si jej může okopírovat (pozor, na náklady firmy), aby si to zjednodušila nebo to po ní chce nadřízený, tak jí přikývnu, co bych jí a sobě přidělával problémy. Na číslo účtu má být formulář, který uchazeč vyplňuje.
Obecně se OP nemá dávat z ruky a dokonce je zákonem zakázáno jej dávat do zástavy (viz hotely nebo různé půjčovny).
Ještě to chtívají banky,pojišťovny a operátoři při uzavírání smlouvy, při půjčce mohou požadovat i 2 doklady (kromě OP ještě ŘP nebo pas), ale vždy by měly být kopie podmíněny vaším souhlasem.

Další odpovědi
tom004

Naprosto žádný nárok nemá na rodný list.Pokud ho vyžaduje,porušuje zákon.Nikdy bych mu ho nedal.O ostatních dokladech to platí také.Žádné kopie.Na OP může ověřit bydliště a RČ,ale v žádném případě si nesmí opsat číslo OP.U ostatních dokladů je to podobné.

arygnoc

Nemá.

Ale když mu to nedáte, může se stát, že prostě práci nedostanete.

Jinak všechny údaje uvedené na zmíněných dokumentech mu stejně dáte (rodné číslo, číslo účtu, číslo OP).