Complex

Jak je to nyní s rovnoprávnými platy žen a mužů?

Nejlepší odpověď
autacek

Zaměstnanci náleží taková mzda, na jaké se se zaměstnavatelem vzájemně dohodne. Vše ostatní jsou jen pindy.

Že má na výši mzdy vliv i pohlaví? Ale jistě že, vše ostatní je lež. Budete-li shánět zedníka, může muž i žena odpracovat stejně hodin, ale ten výkon asi bude jiný, nehledě na omezení váhy břemen. Důležitou roli hraje i věk a to nejen pro fyzické předpoklady, ale i ve věci dalšího profesního rozvoje.

Budete-li shánět sekretářku a bude-li mít na výběr mezi hezkou ženou a mužem, patrně upřednostníte ženské plémě, byť nahlas budete mít zveřejnit vaše preference zakázány.

A co se týká obecné roviny „diskrimimace“, ano, zaměstnavatelé předpokládají zcela správně, že když v rodině onemocní dítě, bude to patrně žena, co zůstane na OČR, že když bude třeba zůstat přesčas, je to zpravidla muž, co je časově flexibilnější, atd. Každý správný zaměstnavatel si tyto faktory, rizika i vícenáklady musí umět při sjednání výše mzdy zaměstnance vyhodnotit, kdo tvrdí opak, lže si do vlastní kapsy.

Nehledě na to, nejsme stroje a schopnosti i předpoklady každého jedince jsou zcela individuální, tak že něco jako naprosto stejná mzda neexistuje.

Další odpovědi
Kepler

Že to pokulhává, je slabé slovo. Ta rovnoprávnost je úplně beznohá. Platy žen jsou v průměru o 22,5 % nižší, hůř na tom je jenom Estonsko:
https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/452327-rozdil-v-platech-muzu-a-zen-je-v-cesku-druhy-nejvetsi-ze-zemi-eu.html

aliendrone

Až mi někdo ukáže JEDINÝ podnik/instituci, kde platí za STEJNOU práci ženám o 22% méně, PAK se můžeme bavit. Tohle jsou jen účelové pindy!

Porovnávat mzdu řidiče kamiónu (10 dní na cestě nonstop – soboty, neděle svátky dnem i nocí) s platem uklízečky ( po-pá 7–15:30) nebo primáře nemocničního oddělení se zdravotní sestrou – to jim JDE!

Já bych s prstem v nose vyprodukoval statistiku opačnou – právničku bych srovnával s prodavačem, ředitelku firmy s vrátným – a VIDĚLO by se!!! :)

Uvaž – kdyby existovala instituce, která by provozovala takovou diskriminaci, jak myslíš, že by v dnešní situaci dopadla, kdyby došlo k soudu? Nejspíš by zbankrotovala z nadělené pokuty + náhrad!

ivzez

Teoreticky?
Tak, jak to má být → zaměstnancům náleží za stejnou práci stejná odměna.
(Prakticky to leckde pokulhává.)

Dochy

Netuším co je to rovnoprávný plat. Já se s platem rozhodně zrovnoprávňovat nechci. Jsem přesvědčen, že jako člověk mohu mezi lidmi užívat více práv než nějaký plat.

Jinak teoreticky se nesmí nikdo diskriminovat na základě barvi pleti, pohlaví apod. (ani mzdově/platově) ale vzhledem k tomu, že mzdy jsou obvykle sjednávány individuálně a dohoda o mzdě je považována za přísně důvěrnou a vzhledem k tomu, že platové tabulky (pokud se nemýlím) v žádném kritériu neuplatňují pohlaví nevidím způsob jak to v komerční sféře kontrolovat a ve státní by to teoreticky už platovými tabulkami mělo být ošetřeno.

Filip84

Ten problém není v tom, že by za stejnou práci nedostávaly ženy stejné peníze (i když i to se děje, samozřejmě, ale to se děje všude na světě), problém je v tom, že jsou místa „účelově“ dedikovaná pro ženské.

Typická je práce v supermarketu: na ženské tam ty peníze nejsou až tak špatné (po nějaké době, jo, jedno s druhým), výjimkou je Lidl, který platí opravdu dobře (ale taky je tam pořádná dřina!), pro chlapa jsou spíše nízké, takže je tam babinec.

Jasně, a v čem je problém? No, rádoby v ničem; pokud ty baby sedí za kassou, žádný problém. Někde to tak je, že pokladní sedí na pokladně, a když nejsou lidi, čumí do zdi, ale většinou je to tak, že i ta pokladní, pokud není kšeft, jde a doplňuje zboží do regálu. A v čem je problém, tak jde a doplňuje zboží do regálu, no a co? No, nic, v zásadě nic, pokud je to dry, nebo čokotyčinky. Jenže, pozor, ony doplňují i PET flašky lahve, nebo pívo, víno, Schnaps. Některé i zeleninu!

Zelenina je nejhorší, protože minimálně banány váží víc, než 20 kg (standardně je v krabici 18.5 kg banánů + krabice 1.5 kg, takže papírově je to přesně 20.00 kg. No, papírově ano, papír toho snese, v zásadě všecko, v reálu je v každé krabici banánů 1 – 3 kg nadváha, proto se běžné banány většinou ani neodepisují, takže holky tahají 21 – 23 kg, ale klidně i víc), a pak záleží na dodavatelích, třeba zrovna Lidlu chodí cibule ve velkých pytlích, citrusy ve velkých krabicích po 15 – 20 kg (plus krabice!) atp.

Ženská zvládne takto doplňovat srací papír a čokotyčinky, v tom není problém, ale pokud má doplňovat třeba tu zeleninu, nebo flašky lahve, no tak trpí a ten výkon stojí za pendrek. Prostě dojde paleta banánů, vyvezeš jí na obchod, půlku zrovna vyložíš, protože banány a rohlíky jsou nejprodávanější Artikel, a jak jsou „svátky sovětské vzduchoplavby a stavění stalinských vzducholodí“, tak obojí kupují, jak zjednaní. I za Kč 50.00 za kilo. Kupují. Tak vyvezeš, půlku jim vyskládáš, no a půl palety zavezeš zpátky. Teďka ty banány jsou žluté, takže každou krabici musíš sundat, rozbalit ten igelit (je v tom dozrávací plyn), ohnout ho přes okraj a naskládat je na cca 2 palety do pyramidy, aby odvětrávaly. Chlap to má za cca 20 minut hotové, pak se napije, protáhne a jde dál budovat světlé zítřky. Baby to dělají ve dvojku, ve dvojku to dělají tak 1/2 hodiny, a pak potřebují tak 1/4 hodiny Vorlaub a stejně jsou z toho zrychtované, jak prvorodička na hékárně.

Jinými slovy, na flašky, zeleninu a ideálně ještě do skladu, by měl být na krámě chlap. No jo, jenže zrovna zelenina potřebuje taky nějaké estetické oko, a na to najít chlapa obecně není nemožné, ale je to těžké, a na to i na ostatní jsou na to, aby u toho chlap vydržel, malé peníze.

A to se bavíme o obchodech, kde ta specialisace prodavačů ještě funguje, třeba v Lidlu, nebo Penny, dělají všichni všecko. Takže to tam funguje většinou tak, že ta, co měla v pondělí zeleninu, jde v outerý na jedničku kassu (tam sedí na prdeli, že jo, prakticky celou směnu), aby to rozchodila.

Spíš v tomto je problém, než v čemkoli jiném.

zjentek

Neobnovujte prosím z pravěku dotazy s Keplerem, chce se mi pak plakat. );

da ny

Třeba i tak, že SŠ muž má na zdejším FÚ (státní instituce) osobní ohodnocení 8 tisíc Kč. Nižší tabulkový základ, pro nižší vzdělání je dohnán výší osobního hodnocení…(několika složková mzda) a VŠ Ing. žena má 2 tisíce.
Ve zdravotnictví mívá muž na stejném postu „strop“, žena je na středu nebo na „podlaze“.