Avatar uživatele
Complex

Jak je to nyní s rovnoprávnými platy žen a mužů?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, ivzez, Kepler, aliendrone před 1428 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Že to pokulhává, je slabé slovo. Ta rovnoprávnost je úplně beznohá. Platy žen jsou v průměru o 22,5 % nižší, hůř na tom je jenom Estonsko:
https://www.novinky.cz/…zemi-eu.html

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
aliendrone

Až mi někdo ukáže JEDINÝ podnik/instituci, kde platí za STEJNOU práci ženám o 22% méně, PAK se můžeme bavit. Tohle jsou jen účelové pindy!

Porovnávat mzdu řidiče kamiónu (10 dní na cestě nonstop – soboty, neděle svátky dnem i nocí) s platem uklízečky ( po-pá 7–15:30) nebo primáře nemocničního oddělení se zdravotní sestrou – to jim JDE!

Já bych s prstem v nose vyprodukoval statistiku opačnou – právničku bych srovnával s prodavačem, ředitelku firmy s vrátným – a VIDĚLO by se!!! :)

Uvaž – kdyby existovala instituce, která by provozovala takovou diskriminaci, jak myslíš, že by v dnešní situaci dopadla, kdyby došlo k soudu? Nejspíš by zbankrotovala z nadělené pokuty + náhrad!

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Alesh Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Zaměstnanci náleží taková mzda, na jaké se se zaměstnavatelem vzájemně dohodne. Vše ostatní jsou jen pindy.

Že má na výši mzdy vliv i pohlaví? Ale jistě že, vše ostatní je lež. Budete-li shánět zedníka, může muž i žena odpracovat stejně hodin, ale ten výkon asi bude jiný, nehledě na omezení váhy břemen. Důležitou roli hraje i věk a to nejen pro fyzické předpoklady, ale i ve věci dalšího profesního rozvoje.

Budete-li shánět sekretářku a bude-li mít na výběr mezi hezkou ženou a mužem, patrně upřednostníte ženské plémě, byť nahlas budete mít zveřejnit vaše preference zakázány.

A co se týká obecné roviny „diskrimimace“, ano, zaměstnavatelé předpokládají zcela správně, že když v rodině onemocní dítě, bude to patrně žena, co zůstane na OČR, že když bude třeba zůstat přesčas, je to zpravidla muž, co je časově flexibilnější, atd. Každý správný zaměstnavatel si tyto faktory, rizika i vícenáklady musí umět při sjednání výše mzdy zaměstnance vyhodnotit, kdo tvrdí opak, lže si do vlastní kapsy.

Nehledě na to, nejsme stroje a schopnosti i předpoklady každého jedince jsou zcela individuální, tak že něco jako naprosto stejná mzda neexistuje.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Teoreticky?
Tak, jak to má být → zaměstnancům náleží za stejnou práci stejná odměna.
(Prakticky to leckde pokulhává.)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Netuším co je to rovnoprávný plat. Já se s platem rozhodně zrovnoprávňovat nechci. Jsem přesvědčen, že jako člověk mohu mezi lidmi užívat více práv než nějaký plat.

Jinak teoreticky se nesmí nikdo diskriminovat na základě barvi pleti, pohlaví apod. (ani mzdově/platově) ale vzhledem k tomu, že mzdy jsou obvykle sjednávány individuálně a dohoda o mzdě je považována za přísně důvěrnou a vzhledem k tomu, že platové tabulky (pokud se nemýlím) v žádném kritériu neuplatňují pohlaví nevidím způsob jak to v komerční sféře kontrolovat a ve státní by to teoreticky už platovými tabulkami mělo být ošetřeno.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony