Avatar uživatele
Registrovaný

Co dělat, když zaměstnanec odmítá nosit pracovní obuv na základě potvrzení lékaře??

Zaměstnanec donesl potvrzení od lékaře, že mu nedoporučuje nosit uzavřenou obuv. V našem provozu, kde se často manipuluje s materiálem, mají předepsanou pracovní obuv, která je s ohledem na bezpečnost práce nutná. Jak se máme k zaměstnanci zachovat a postupovat?
Doplňuji:
Bohužel přeřazení na jinou práci není možné. Na všech pozicích je tato obuv nutná - všichni zaměstnanci pracují s DTL deskami. Riziko poranění pádem desky je tedy u všech pozic.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pokiaľ zamestnanec nespĺňa požiadavky na vykonávanú prácu, viď "potvrzení od lékaře, že mu nedoporučuje nosit uzavřenou obuv,... která je s ohledem na bezpečnost práce nutná", nemôže a nesmie takú prácu vykonávať. je to dôvod na preradenie na inú prácu, kde neplatí toto bezpečnostné opatrenie, prípadne ukončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov pre zdravotnú nespôsobilosť pre daný pracovný výkon.
Doplňuji:
barbakan, aj keď manželka zjavne podpísala reverz, v prípade pracovného úrazu z dôvodu nevhodnej obuvy, bude mať problémy bezpečnostný technik i vedúci pracoviska. Musia dokladovať, že aj napriek zdravotnej výnimke jej prítomnosť na pracovisku je nevyhnutná. Papierovačky sú strašná vec, hlavne keď sa každý snaží "vyzuť" zo zodpovednosti. Slovom, niekto si to zodpovedať musí...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Jsou dvě možnosti, bud mu zajistíte takovou obuv, aby splnila požadavky bezpečnostního technika, zároveň zdravotnímu požadavku pracovníka a lékaře, nebo nemůže pracovat na této pozici.

Nic třetího nejde...


Avatar uživatele
Zlatý

Přeřadit na jinou práci. Další možností je pořídit mu letní pracovní obuv. Jsou to polobotky s výřezy a s ocelovou špicí. Pokud by vyhovovaly vaším podmínkám, je to řešení.


Avatar uživatele

Pozor, mýlíte se. Manželka, po operaci kyčle, vykonává práci, kde se má používat obuv se zpevněnou špičkou, ale protože ji boty dělaly problémy, na výzvu bezpečnostního technika požádala svého ortopéda o jasné stanovisko a ten ji dal "písemné vyjádření, že lehčí obuv by pacientce jen prospěla. Bezpečnostní technik to přijal s tím, že v případě, že se stane pracovní úraz poraněním dolních končetin, manželka přebírá veškerou zodpovědnost! A tak, kde ji nad hlavou procházejí metrákové dílce, chodí v pantoflích!
Doplňuji:
led, zodpovědnost nese sama za sebe a její práce je je velmi potřebná a nutná, protože je specialistkou na odhalování závad při lakování dílců.


Avatar uživatele
Zlatý

Buď bude dodržovat bezpečnostní pokyny,nebo adie :-(
Rozhodně není na místě obcházet bezpečnost práce.
I kdyby měl sto potvrzení od doktora


Avatar uživatele
Zlatý

Jediným řešením zřejmě bude přeřazení na jinou práci.


Avatar uživatele
Bronzový

Zavolal bych lékaři abych se ujistil zda mu zaměstnanec pravdivě vysvětlil prostředí kde dělá.
A na tom základě bych konal dále, třeba i převedl na jinou práci.
Určitě s touto obuví bych ho na vašem úseku nenechal.


Avatar uživatele
Zlatý

Já si myslím,že pokud tohoto zaměstnance nelze přeřadit jinam a snížit tak riziko úrazu,pokud nenosí doporučenou,měl by tento zaměstnanec zajisté počítat s tím,že pokud se mu něco stane v důsledku nenošení vhodné obuvi,nelze pak následky přičítat nikomu jinému,ale jen sám sobě. Tedy na vlastní zodpovědnost,přesně jak to napsal barbakan.


Avatar uživatele
Zlatý

Odmítá-li zaměstnanec nosit předepsanou pracovní obuv,
nesplňuje bez zavinění zaměstnavatele předpoklady pro výkon práce.

Já bych to viděla na písemnou výzvu zaměstnanci k nápravě situace
spolu s upozorněním na možnost výpovědi a následnou výpověď
podle § 52 písm. f).

-------
Předpokládám, že závodní lékař, který zná Vaše pracoviště i pracovní podmínky by toto zaměstnanci nedoporučil. A pro zaměstnavatele je rozhodující pouze stanovisko či posudek závodního lékaře nebo kliniky pracovního lékařství.
Doplňuji:
Bylo by lepší upřesnit, proč lékař nedoporučuje uzavřenou obuv,
případně, proč zaměstnanec uzavřenou obuv odmítá.

Takhle napsáno bych to viděla, jak jsem napsala původně.
(Zatím jsem se nesetkala s tím, že by zaměstnavatelé
dávali zaměstnancům obuv, která by je poškozovala).

Pokud ale zaměstnanci vadí ze zdravotních důvodů konkrétní obuv,
chtělo by to najít takovou obuv, která splňuje bezpečnostní předpisy
a zároveň nepoškozuje zaměstnancovo zdraví.

Zaměstnanec si může obuv odpovídající stupni ochrany zajít vybrat a vyzkoušet.


Avatar uživatele
Zlatý

Pustit desku na palec.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

pokiaľ sa zmenil zdravotný stav zamestnanca tak, že nemôže naďalej vykonávať prácu, na ktorú má uzavretú pracovnú zmluvu (včítane používania ochranných pomôcok), je to dôvod k zrušeniu pracovného pomeru bez nároku na odstupné. pokiaľ si ja ako zamstnávateľ postavím hlavu (a to musím) a ochranné pomôcky po zamestnancovi budem vyžadovať, a zamestannec ich nechce/nemôže používať, proste ho na pracovisko nepustím a dám mu výpooveď. niet čo riešiť.

pre mňa ako zamestnávateľa sú predpisy posvätné (a otravné), to isté platí i pre zamestananca.
zmenou zdravotného stavu nastávajú podmienky buď pre novú pracovnú zmluvu alebo zrušenie pôvodnej zmluvy (tj. výpoveď).

Avatar uživatele
Zlatý

led

barbakan, vychádzam z praxe, pri pracovnom úraze, tiež výnimka na reverz, sa pri vyšetrovaní veľa papierovalo a dokazovala miera zavinenia a nevyhnutnosť tejto práce. Tiež si to nakoniec odniesol ten pracovník s podpísom na reverze.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Redy: Promiň, ale myslím, že Tvá odpověď je úplně mimo mísu. Prakticky říkáš, že zaměstnanec si musí téměř jistě poškodit zdraví (doktor to potvrzení nenapsal jen proto, že se v ordinaci nudí) aby se vyhnul hypotetickému riziku, že mu při nehodě něco spadne na nohu a poškodí mu to zdraví.

Avatar uživatele
Zlatý

redy

Dochy čti pozorněji
Vem to ještě jednou-----
:-)

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Zkusil jsem to 3x ;-)
Píšeš, že buď bude dodržovat bezpečnostní pokyny, nebo adie.
Pokud vynecháme možnost "adie" kterou zaměstnanec zřejmě nepreferuje (asi už by byl jinde) a kterou ani zaměstnavatel zřejmě nepreferuje (pracovník už by byl jinde), zbývá nám "bude dodržovat bezpečnostní pokyny". Z toho alespoň pro mně vyplývá, že upřednostňuješ ochranu před potenciálním rizikem (nehoda a nebezpečný pád břemene a zrovna na nohu) před objektivně potvrznou hrozbou poškození zdraví pracovníka denním nošením nevhodné obuvy.

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Jenže Redy to píše správně. Jsou-li u zaměstnavatele předepsány (nařízeny) osobní ochranné pracovní prostředky, jsou zaměstnanci povinni je používat. Ty prostředky nikdo nenařizuje "pro srandu králíkům", mají své odůvodnění.

Pokud zaměstnanec z nějakého důvodu nemůže nosit předepsanou obuv, lze se pokusit najít jinou obuv, která bude splňovat doporučení lékaře i ochrannou funkci.

Ale to je spíše teorie (u žádného zaměstnavatele není předepsána obuv, která by poškozovala zdraví zaměstnanců).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2824
Zlatý ivzez 1628
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 748
Zlatý led 716
Zlatý Kepler 613
Zlatý JájsemRaibek 553
Zlatý marci1 541
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 520

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.