swattt

Může zaměstnavatel, pokud vychází v 12 hodinovém provozu svátek do volna požadovat napracování tohoto svátku?

Doplňuji:
Situace je taková, že pokud nám vychází volno na svátek, tak nám zaměstnavatel odečítá 7,5 hodiny z pracovního fondu. To jest, že pokud pracujem ve svátek, tak porovnává státní pracovní fond : 22 dnů pracovních + žádný svátek s fondem našim. Pokud nepracujem ve svátek, tak zaměstnavatel porovnává státní prac. fond : 22 dnů + 1 svátek s našim odpracovaným fondem. Tím pádem nám ve výsledku zkrátí skutečně odpracovaný fond o 7,5 hodiny. Pracujeme ve 12 hod. nepřetržitém provozu – krátký,dlouhý týden

Nejlepší odpověď
setapouch

Chapu to spravne, ze ti volno vyslo na svatek a zamestnavatel chce, abys to volno odpracoval jindy? Tak to v zadnem pripade. I kdyby ti vysla smena na svatek nebo jiny den pracovniho klidu, nema narok pozadovat, abys to volno nahradil. Naopak, pokud musis pracovat, nalezi ti priplatek.

Další odpovědi
ivzez

Pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Jestli Vám zaměstnavatel na den svátku nenaplánoval pracovní
směnu (svátek připadl na den Vašeho volna), může Vám ji
samozřejmě naplánovat na jiný den.

Jiná situace by byla v případě, že byste měl na svátek naplánovánu
směnu, a zaměstnavatel by rozhodl, že ve svátek zavře.
V takovém případě byste měl nárok na náhradu mzdy.
Doplňuji:
Svátky se nenapracovávají

Jde o poměrně obtížnou záležitost, kterou
si zaměstnanci často (někdy i zaměstnavatelé)
mylně vysvětlují.

johana 56

V nepřetržitém,směn­ném provozu se při vyplácení příplatků za práci ve svátek vychází z harmonogranu směm.Jestliže svátek odpracujete,máte nárok na 100% příplatek průměrné mzdy.Pkud Vám vychází plánované volno,nárok na příplatek není.Zaměstnavatel nemůže nadpracování požadovat.
Doplňuji:
Předpokládám,že se jedná o pravidelný cyklus střídajících se směn a stanovením počtu odpracovaných hodin za měsíc.
Z praxe 12-ti hodinových směn : 2× ranní,2× noční,2× volno.Nařízení nadpracování mého volna by znamenalo zrušení plánované směny jiného zaměstnance.

alenanova79

Neměl by. Problém je takový, že i když ti nemůže přikázat napracování svátku může tě pravděpodobně donutit jinak. Jako nutný přesčas nebo jinou kličkou. Takže možná bych na sebe zbytečně neupozorňovala..

ivzez

Reakce na doplnění otázky:

V tom případě zaměstnavatel pravděpodobně
(musela bych vidět podklady, takhle se jen dohaduji)
nepostupuje správně.

Zákoník práce žádný „Fond pracovní doby“ nezná.
Jde o pracovní pomůcku zaměstnavatele, který je povinen pracovní
pomůcky používat tak, aby neznevýhodňoval, ale ani neoprávněně znevýhodňoval zaměstnance.

Podle zákoníku práce je pro zaměstnavatele i pro zaměstnance
závazná pracovní doba tak, jak ji stanoví zákoník práce pro
jednotlivé typy provozu:

  • v jednosměnném provozu jde o 40 hodin týdně
  • v dvousměnném provozu o 38,75 hodin a
  • v třísměnném/nep­řetržitém o 37,5 hodin týdně.

Zaměstnavatel je povinen pracovní směny rozvrhnout tak, aby
zaměstnanci v dlouhodobém průměru (max. 26 týdnů) odpracovali
týdenní pracovní dobu stanovenou pro ten který typ provozu.

Bohužel někdy chybují i zaměstnavatelé …