simonka

Na co máte nárok za práci ve svátek?

Existují dvě možnosti, kterými se s vámi zaměstnavatel může vyrovnat:
Náhradní placené volno – za každý odpracovaný svátek musí být zaměstnanci umožněno náhradní volno s náhradou průměrné mzdy. To vám musí být zaměstnavatelem poskytnuto nejpozději do 3 měsíců od svátku. Pokud bychom tedy v červenci pracovali na příchod Konstantina a Metoděje a na upálení mistra Jana Husa, musí nám být nejpozději na začátku října nabídnuty 2 dny placeného volna. Teoreticky se lze také domluvit na vlastním termínu, se kterým ale obě strany musí souhlasit.
Příplatek za svátek – za práci ve svátek automaticky získáte průměrnou mzdu jako za každý jiný den a pokud nevyužijete možnost placeného volna, máte nárok na speciální příplatek, který činí 100 % průměrného denního výdělku. Jednoduše řečeno, za odpracovaný svátek tedy dostanete hned 2 průměrné denní platy.´Toto platí při 40hod/týden a platí to také v nepřetržitém provozu při 37,5 hod/týden?

Nejlepší odpověď
ivzez

Nemáte to přesné.

Mzda za práci náleží ve sjednané výši, nikoliv ve výši průměrného výdělku.

Pracujete-li v den svátku, náleží Vám sjednaná mzda + příplatek
ve výši průměrného výdělku. Nikoliv tedy dvakrát průměrný výdělek,
který bývá vyšší právě o ty příplatky.

Toto samozřejmě platí i v nepřetržitém režimu i v režimu
s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jak kde, u nás platěj 250%, tj. 2,5 dne …

Klaproth

Jsem sám sobě zaměstnavatel a žádné kompenzace za práci ve svátek si neuděluji.