lensen

Může zaměstnavatel nařídit práci ve svátek bez příplatku?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano.
Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno
ve stejném rozsahu, v jakém ve svátek pracoval, nevyplatí
za práci ve svátek příplatek (volno je místo příplatku).

Jinak samozřejmě jen s příplatkem.

Další odpovědi
elkon

Myslím, že by to bylo protizákonné. Nikdo vás nemůže nutit pracovat zdarma. Volno se poskytuje místo odpracovaných hodin, nikoli za přesčasový příplatek. Pokud na to pracovník přistoupí, sám se okrádá o peníze za příplatek.

zjentek

Jak kde a jak komu. Někteří při svátcích pracovat musí, mají upraveno smlouvou. Většinou pak čerpají náhradní volna. Pokud ne, obvykle se za podobnou směnu vyplácí běžná mzda dle mzd. výměru + příplatky za svátek.

Ovšem dnes je neděle, žádný významný svátek není a přesto tady nikdo neodpovídá na mý dotazy. Čili šlendrián a tady je vidět, že někteří zaměstnanci se v zaměstnání rádi chovají, jako by snad jejich práce byla dobrovolná anebo makají načerno,jinak to nejde vysvětlit. Kdyby totiž makali, jak se na řádné zaměstnance sluší a patří, no to se z nich moudra jinak kouřila, to by tady jinak vypadalo! (; C; C;

nyjono

Pokud ti nezaplatí příplatek, máš nárok na volno, za ten odpracovaný čas.

Edison

Mimochodem systém preferuje za práci přes čas náhradní volno. Jen pokud nelze náhrtadní volno vybrat přichází na řadu náhrada.