Co dělat při úrazu v práci?

Dobry den 9.8.2010 jsem utrpěl vážný úraz. Z podniku za mnou do nemocnice dorazil bezpečak a chtěl podepsat papíry že sem si vše zavinil sam. Ja se toho lekl a nic sem mu nepodepsal a on odešel s tím že mě budou z podniku kontaktovat. To se do posud nestalo. Na OSSZ mi uznali částečný invalidní duchod a že nemohu vykonávat prácí jakou sem vykonával, do měsíce my ukončí marodní. Jde mi oto jestli mam nárok na nějaké odškodné a jestli mě mohou propustit bez odstupného. Děkuji za odpovědi

Odpovědi
tuCZek

Záleží jak se to stalo,rozsah ůrazu a následků,atd.
Ale nejspíš to bude chtít právníka.

hanny 2

Podívejte se na toto:http://www.de­raha.cz/Rejol­t.aspx

Deli

Ještě že jste mu nic nepodepsal!
Nárok máte na obojí – viz zákony (v jiných odpovědích).

slimaczek

Sice nevím o jaký úraz jde a zda jste opravdu nepochybyl. Zaměstnavatel je povinen v případě vzniku pracovního úrazu tento prošetřit, sepsat Záznam o úrazu a jeden výtisk musí předat poškozenému zaměstnanci. Samozřejmě, že máte právo, ale i povinnost spolupracovat na vyšetřování přičin vzniku úrazu. V Záznamu o úrazu musí být uvedeno, zda poškozený zaměstnanec porušil nějaké předpisy, či nikoliv.
Pokud jste neporušil žádné předpisy náleží Vám odškodnění v plné výši, pokud však bylo shledáno, že jste předpisy porušil, může se zaměstnavatel zčásti zprostit odpovědnosti a v tom případě by Vám náleželo odškodnění minimálně ve výši jedné třetiny. Pokud by bylo shledáno hrubé porušení (alkohol, drogy apod) potom se zaměstnavatel může zprostit odpovědnosti zcela a v tomto případě nedostanete nic. O náhradu škody žádejte zaměstnavatele, neboť tento je pojištěn proti odpovědnosti za pracovní úraz a odškodnění vyplácí pojišťovna.
Nechte si vše vysvětlit od zaměstnavatele, zejména výsledek šetření úrazu, žádejte záznam o úrazu s uvedením zda byly porušeny předpisy nebo ne. Podle toho se zařiďte a žádejte odškodnění. Pokud bude zaměstnavatel dělat problém nebo „mrtvého brouka“ máte možnost se obrátit na příslušný inspektorát bezpečnosti práce nebo na právníka.