Přeřazení na jinou práci

Jsem zaměstnanec pošty/u přepáž­ky/v 7. plato­vé třídě a moje nadřízená mě chce přeřadit na jinou práci /údajně kvůli snižování stavu/.Přestože mám smlouvu, nutí mě podepsat dobrovolné přeřazení, anebo mi dá výpověď. Navíc mi dává podřadnější práci v 5. platové skupině, kde mi půjde mzda o dost dolů. Chci se zeptat, zda mě může dát výpověď, když přeřazení nepodepíši a zda jsem povinná vzít hůře placenou práci

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud půjde o konkrétní zrušení Vašeho pracovního místa a Vy nepřijmete nabízenou práci, výpověď dostat můžete.
Znovu zdůrazňuji musí jít o zrušení Vašeho pracovního místa nikoliv jenom snižování
personálního stavu.

Další odpovědi
standa

1)
„…a moje nadřízená mě chce přeřadit na jinou práci“

  • zaměstnavatel může VÝJIMEČNĚ zaměstnance dočasně přeřadit na jinou práci
  • ale musí to být z jasně vymezených důvodů
  • musí to být dáno písemně
  • další detaily viz ustanovení § 41/2,3 a ještě malý komentář na konci mé odpovědi

2)
„..nutí mě podepsat dobrovolné přeřazení, anebo mi dá výpověď.“

  • samozřejmě, že nic nepodepisujte
  • výpověď si z toho ´důvodu´ klidně nechte dát, bude neplatná

3)
„Navíc mi dává podřadnější práci v 5. platové skupině.“

  • samozřejmě, že byste měla dostávat práci v rozsahu, který je dán konkrétní ´pracovní náplní´, která náleží k vašemu pracovnímu zařazení dle prac.smlouvy
  • tu jinou práci (v 5.tř.) teoreticky vykonávat můžete (ale písemně se ohraďte), ale trvejte na proplacení dle 7. pl.třídy

3.)
„…zda mě může dát výpověď, když přeřazení nepodepíši“

  • výpověď podaná z tohoto pseudodůvodu bude 100% neplatná
  • na druhou stranu případné výpovědi z důvodů snižování stavů (§ 52/c) se už vyhnout nemusíte…, zde se ale určitě bude jednat o odstupném…, a pokud byste měla ´chuť´, tak by se dalo bojovat i proti takovéto výpopvědi, protože zaměstnavatel musí jednoznačně prokázat, že skutečně ruší vaší pracovní pozici a že na vaše ´místo´ nevezme někoho jiného, což se mnohdy zaměstnavatelům prokázat nedaří

4.)
„…a zda jsem povinná vzít hůře placenou práci“

  • no samozřejmě, že nejste povinna
  • a když už by nastaly důvody pro vaše dočasné přeřazení, tak na ´prachy´ (které máte sjednané v prac.smlouvě) vám šáhnout nemůžou

NEDEJTE SE !

PŘEŘAZENÍ
Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; byla-li pracovní smlouva uzavřena písemně a dochází-li převedením zaměstnance k její změně, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h3.aspx