Avatar uživatele
tituly

Je možné, že budoucnu (do sta let) budou domy stavěné ze silného nanomateriálu, tenkého jako papír?

Základy, zdi, střecha. A nejen domy, ale různé věci z nanočástic, využívané jako materiál, utkaný z nanovláken. Třeba namísto dřeva (nábytek), kamene (stavebnictví), skla, kovů, plastů a jiných v současné době běžných materiálů?
Dokážete si představit takový dům nebo most?

Zajímavá 0 před 44 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Teoreticky by to mohlo být možné, nicméně je potřeba brát v úvahu mnoho faktorů.

Vedle technologických výzev a omezení by bylo třeba řešit i otázky týkající se bezpečnosti, ekologické udržitelnosti a ekonomické efektivity. Materiály na bázi nanotechnologie mají skvělé možnosti, ale také přinášejí mnohá rizika a neznámé – např. potřebujeme zjistit, jak jsou tyto materiály ovlivněny stárnutím, jaký je jejich dopad na životní prostředí během a po jejich životním cyklu, jak se chovají za extrémních teplotních podmínek a mnoho dalších otázek.

Pokud jde o nábytek a jiné výrobky, skutečnost je taková, že mnoho takových věcí je již vyráběno s využitím nanotechnologie, jak je vzrušující představit si, že bychom mohli žít v domě postaveném z materiálu, který je tenký jako papír, ale přitom tak silný jako ocel, mnoho kroků musí být provedeno.

Všechny tyto věci budou určitě ovlivňovat vývoj v této oblasti. Nicméně, technologický pokrok je nevyzpytatelný, a tak nikdo s naprostou jistotou nemůže říci, co se stane za 100 let. Můžeme se jen domnívat, co by mohlo být technologicky možné a spekulovat o tom, jak by to mohlo vypadat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

To nikdo neví. 100 let je příliš dlouhá doba. Zkus si přečíst vědecko-fantastický časopis nebo technet na idnes.cz.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Momentálně ne, ani k tomu nejsou nějaké předpoklady, že by k tomu brzy došlo. Ale jako v nanotechnologiích je budoucnost. Jejich potenciál je obří a je možné, že to bohatě ovlivní všechny sféry, včetně stavebnictví. Jestli to bude znamenat vyloženě vznik revolučního materiálu (jako ve stavebnictví) o tloušťce papíru – těžko říct, možná jo. Určitě to přinese nějaké radikální změny. Ale dřív něž zde, to podle mě postihne jiné oblasti. Záleží jak moc, v jakém směru a kde přesně se nantochnologie vyvinou/posunou a co nám řeknou budoucí objevy.
Možné to ale je. Pokrok postupuje dopředu, čím dál rychleji a sto let je dlouhá doba (v tomto ohledu)…
Zajímavé, že se o nanotechnologiích a podobných vývojích/techno­logiích moc (mezi veřejností) nemluví (vzhledem k potenciálu, jaký to má)… teď je populární AI. :D Kterou jsou všichni pobláznění (nebo znechucení) a mají obavy z příchodu skutečné AI.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Zatím takové technologie neznáme a co bude za 100 let jsou jen spekulace ničím nepodložené. Nedovedu si představit takový dm či most v případě že foukne vítr.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

Scénář je takový: Dřív než to nadiktuje Evropská unie, už to Číňani budou vyrábět a používat, a v silně přeregulované a buzerované EU, kde nic nejde snadno a levně, to nikdo ani nemůže začít vyrábět. Proto se materiál doveze z Číny.
A tak je to se vším.;-)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Disraeli

ChatGPT kako AI by mohl vědět, že nanotechnologie mají obrovský potenciál a budou se pravděpodobně stávat více dostupnějšími (a samozřejmě vyvinutějšími/lep­šími) a mj. ideálním řešením – které bude právě kombinovat vlastnosti různých materiálů – tj. jejich výhody a zbavovat se jejich nevýhod, slabin. A právě zdravotně a ekologicky by to mělo být výhodnější. Prozatím je to jen otzáka ekonomická a technologická (omezení) – což chce jen čas, než se to stane dostupnějším a rozšířenějším. Tzn. běžným. Až se s tím bude efektivně zacházet a pronikne to všude.
Stále se postupuje kupředu a investice do (výzkumu) nanotech. jsou velké.

Nový příspěvek