annas

Co do krásného zvonu z olova, když nezní. Škoda krásy, kde rozumu není. Směřují obě přísloví ke stejnému cíli?

Vietnamské a známé české přísloví.

https://cs.wi­kiquote.org/wi­ki/Vietnamsk%C3%A1_p%C­5%99%C3%ADslov%C3%AD

Obrázek

https://pixaba­y.com/cs/photos/a­sie-zvonek-chr%C3%A1m-kultura-3564567/

Doplnění

Nejde o to, z čeho se zvony vyrábějí, ale o význam starého přísloví. Zvony s příměsí olova špatně zní. Navíc jde o Vietnam.

„Obecně se uvádí, že zvony se vyráběly z kovů. Nejčastější byly zvony měděné, stříbrné, zlaté, železné nebo olověné.“

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:2DzsHmLiV4AJ:­https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/120048218­/%3Flang%3Dcs+&cd=4­&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Jinak do zvonoviny nepatří olovol.

„Zvonovina je pružný, velmi tvrdý bronz pískové až stříbrolesklé barvy. Je to slitina 78 % mědi a 22 % cínu s nevýraznými odchylkami, nepřesahujícími 2 %. Jiné příměsi, jako například olovo, zinek či vzácné kovy (zlato, stříbro), se do zvonoviny cíleně nepřidávají, protože kvalitu slitiny jedině zhoršují. “

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zvonovina

Viz otázka uživatele Kelt

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-to-ze-otazka-ktera-mela-vecnou-chybu-je-vyhodnocena-jako-dotaz

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, je to v podstatě stejné. Ještě znám jedno obdobné. Lepší než krásná mísa, zlatem zdobená, je mísa prostá, ale plná.

Další odpovědi
led

Európska verzia tohto vietnamského príslovia môže byť obsiahnutá práve v „Škoda krásy, kde rozumu není.“

Zvon musí znieť, posielať do sveta svoje posolstvo,
ak je zvon mäkký (olovo) slúži len na ozdobu,
Zvon vidia ho len tí, čo sú pri ňom,
ale zvyšok sveta, tí vzdialení o ňom nevedia.

Krása je obal,
rozum je obsah,
načo je obal,
keď niet čo doňho zabaliť?

Najťažšie je premýšľanie nad otázkou, ktorá je pre nás nezrozumiteľná.

„Zvony svou moudrost vyzvánějí: kramáři na trhu přezvučí ji groši!“ — Friedrich Nietzsche
https://citaty­.net/citaty/5706-friedrich-nietzsche-zvony-svou-moudrost-vyzvaneji-kramari-na-trhu-pre/

Kelt

Tak zvony se nelijí z olova Pb, ale se zvonoviny
https://www.go­ogle.cz/search?q=zvo­novina+složení&e­i=yg97YIitFsSMa53JtZAL­&oq=zvonovina+slo­žení&gs_lcp=Cg­dnd3Mtd2l6EAMyB­ggAEBYQHjoFCC4QkwI6CA­guELEDEIMBOgU­IABCxAzoOCAAQ­sQMQgwEQxwEQrwE6Ag­gAOggIABCxAxCDA­ToLCAAQsQMQxwE­QowI6BQguELEDOg­gIABDHARCvAToC­CC46BAgAEAo6Ag­gmOgQIABAeOgY­IABAKEB5Q5pjlKFiP­tOUoYOe25ShoA­HACeACAAaMCiAG­sFJIBBTguNi40mA­EAoAEBqgEHZ3dzLXdpe­sABAQ&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKE­wiIusat3IXwAh­VExhoKHZ1kDbIQ4dUD­CA0&uact=5
, která má složení 78 % Cu a 22 % Sn . Cín a olovo mají podobné vlastnosti, protože jsou ve stejné skupině periodické soustavy, ale jak je vidět podílí se to malou podstatou na materiálu, takže zvon z olova je jen na efekt. Bude těžký a nebude zvonit. No a krása může být i v uměleckém díle – socha, malba, hudební dílo a pokud se někomu líbí, tak ji udělal člověk, tvůrce, který má rozum. Dále nějaká přírodní scenérie může být také krásná a bez zásahu člověka. No a hloupá holka, která si dá krásné šaty, ta krásná nebude – viz sestry Popelky. Takže jsou věci, které vypadají pěkně, ale neslouží k ničemu. A na druhé straně třeba něco funguje, ale „jak to vypadá?“
Tak to doplním příslovím, které mne napadlo. Není všechno zlato, co se třpytí.

autacek

Ne, každé přísloví je o něčem jiném, nebylo by přínosnější dát otázku, jak uvařit dobrý guláš, než neustále todle?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

autacek, o prísloviach treba premýšľať, nie len konzumovať.

Pri ázijských prísloviach treba premýšľať!

annas

Dochy,

otázku jsem dala do Aktualit, ale nevím, zda vlastní akutuality nebo zábavy. Tak to dělám většinou .

Netuším, zda tím, že admin otázku vrátil, došla k záměně.

Dochy

Proč bydlení/opravy a údržba ??? 😉
Kelte, to přísloví je asi správně. Však se tam píše že ten z olova nezní 😉 což je v souladu s Tvou poznámkou

annas

Dochy,

otázka je snad jasná, jde o význam přísloví, nikoliv z čeho se zvon vyrábí.

Že by ve všech odkazech na Google špatně přeložili vietnamské přísloví?

Nemůžu za to, že když někdo nepochopí otázku, proč odpovídá.