gisiii

Je to možné o u některé z této prac.dohod?

Jde o to,kdyby mi zaměstnavatel nedal prac.smlouvu,ale jen DPP nebo DPČ. /aby za mě odváděl zdr.a soc.pojištění a nebyl tak v evidenci ÚP.

Odpovědi
Pepa25

DPP: do 10 tis. měsíčně se neplatí sociální ani zdravotní → člověk by si musel zdravotní platit sám
DPČ: platí se zdravotní i sociální (jen prvních 2500 Kč za měsíc je osvobozeno – zase by si člověk musel plati sám)
Takže z pohledu zaměstnance je výhodnost přesně obráceně, než pro zaměstnavatele: práce na černo < DPP < DPČ < pracovní poměr.

ivzez

U DPP s odměnou do 10.000 Kč navíc pozor na daň z příjmu.
Pokud byste u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani,
srazil by Vám zaměstnavatel srážkovou daň.
Pokud prohlášení podepíšete, nesrazí daň žádnou,
Protože daň pokryje sleva na poplatníka.

Ostatní je v odpovědi Pepy25.