zwiki

Ústní výpověď od zaměstnance

Dobrý den. Mám dohodu o pracovní činnosti.Mohu zaměstnavateli dát ústní výpověď?
Doplňuji:
Ještě ani nemám podepsanou smlouvu od zaměstnavatele.

Nejlepší odpověď
gepik

Ale jistě. Pokud nemáš podepsanou smlouvu, pak memáš co vypovídat. A ústní dohody nemají valnou cenu.

Další odpovědi
anonym

Dotaz má 2 roviny:

  1. Dle platné právní úpravy u DPP a DPČ není nutná písemná forma výpovědi mim o jiné i z titulu dočasnosti trvání.
  2. Samotná dohoda obsahuje i místo a druh činnosti (opakované úkony ohraničené dobou uvedenou v DPČ). Samostný nástup bývá podmíněn výzvou zaměstnavatele na konkrétní směny. Čili mohu mít sice preventivně dohodu (např. u brigádní agentury), ale vlastní výkon je dokládán evidencí docházky potvrzenou různými firmami, kam dochází agenturní pracovník.

V tomto případě jsi neuvedl zda jsi sám podepsal předtištěnou dohodu a jen se čeká na podpis zaměstnavatele.
Stačí tedy ústní odvolání svého podpisu na formuláři nebo oznámení zástupci zaměstnavatele, s nímž ujednání probíhalo, že DPČ vypovídáš. Lépe je mít svědka (případně použít audio záznam na mobilu či digitálním diktafonu).
P.S. Ostatní odpovědi se sice ubírají správným směrem, ale jsou jen subjektivně intuitivní.
Resumé – písemná výpověď není nutná a v tomto konkrétním případě není ani na místě.

Michal Kole

Lepší by byla písemná.
U dohod je zrušení „jednodušší“ než u stálého pracovního poměru