Nikdy

Pracovni smlouva!

Radne jsem nastoupil na HPP k firme dle dohody,zarazeni do prace.Predal jsem me doklady ZL,TR atd. Odpracoval jsem Tyden- 58hod. a cekal na Pracovni smlouvu,tu jsem vsak po urgencich a slibech nedostal.Proto jsem dal odmitl nastoupit! Jelikoz ,jiz ani v 2 vyplatnim obdobi me hodiny neproplatili,prosim o radu? Jak postupovat-vymahat a zda se nejedna o neopravnene pouzivani osobnich udaju! Dekuji Pavel!

Nejlepší odpověď
Drap

Neoprávněné používání osobních dokladů, zřejmě nepřipadá v úvahu. Oni tě přece chtěli zaměstnat. Pokud neni smlouva, jako kdyby jsi nic neodpracoval. Jakékoli prokazování by bylo obtížné. Zkus se raději ještě dohodnout, jakým způsobem dají věci do pořádku.

Další odpovědi
anonym

Zaměstnavatel je povinen uzavřít pracovní smlouvu nejpozději v den nástupu do práce, jedná se jednoznačně o porušení zákona ze strany firmy.

1. krok tedy na firmu s tímto oprávněným nárokem, pokud by nepomohlo, tak na ÚP ve spádové oblasti firmy. Ten je vybaven i prostředky na vymožení zadržovaných výplat a v krajním případě dokonce sám vyplatit zálohu.
Problém asi bude s prokazováním odpracovaných hodin, ale i zde lze v nouzi využít svědeckých výpovědí a nepřímých důkazů.
P.S. Čistě v právní rovině, bez smlouvy jsi správně neměl vůbec nastoupit, dokud by ti ji nedali podepsat!
A k poznámce Drapa, popsané jednání neprokazuje úmysl zaměstnat, ale dokonce by se dalo vyložit jako záměrné podvodné jednání, tam jsou trestní sazby daleko vyšší než pouhé porušení pracovního práva. Na druhé straně má pravdu – osobní údaje jsou druhotné, na ty se vykašli, tady jde především o prachy a firemní etiku (vč. zneužívání nezaměstnanosti).

Mapel

Pokud není sepsaná pracovní smlouva, tak to není řádné nastoupení na HPP. Ve smyslu pracovníka, který chtěl řádně chodit do práce ano, a ve smyslu pracovněprávního vztahu ne. Obrátit se na ÚP. Ostatní prokazování bude dost obtížné.

Pro budoucnost jsou dvě možnosti. Nastoupím na řádnou pracovní smlouvu, nebo si na konci dne nechám vyplatit denní mzdu.

mojitek

To,že Vám zaměstnavatel nedal prac.smlouvu neznamená že nemáte právo na plat.Zajděte si na Oblastní inspektorát práce a na fin.úřad a nahlašte to.Víc se nedá v tuhle chvíli dělat.

Kura

Pokud budete postupovat podle jakékoliv zde uvedené rady, uvědomte si jednu základní věc. V tu chvíli jde jen o proplacení peněz za Vámi strávený čas v práci a o potrestání takového zaměstnavatele. V žádném případě neočekávejte, že Vás tam zaměstná na HPP s pracovní smlouvou, když na něj poštvete ÚP a finančák. Ale určitě to udělejte, protože když to neuděláte, byl jste tam zadarmo a po Vás to může tato firma udělat klidně každý týden někomu dalšímu a mají odpracovaný celý rok od lidí zdarma.