čup

musím jako zaměstnanec(řidič) sepsat dohodu o odpovědnosti se zaměstnavatelem?

zaměstnavatel tvrdí,že od 1.1.2014,s ním musím uzavřít dohodu o odpovědnosti,prý § 252

Nejlepší odpověď
Hamon

Pravděpodobně jde o § 252 zákoníku práce. Nejsem právník(!), ale vyplývá mi z něj, že hmotnou odpovědnost nelze uzavřít z důvodu svěření automobilu. Ale je možné ji uzavřít, pokud převáží nebo přebírá hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které jsou předmětem obratu nebo oběhu, s nimiž má zaměstnanec možnost osobně disponovat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny.

Další odpovědi
ivzez

Záleží na tom, za jakého důvodu po Vás zaměstnavatel sepsání dohody požaduje. Pokud by šlo o přebírání, převážení a předávání věcí, na něž lze dohodu o odpovědnosti uzavřít, nemohl byste bez uzavření dohody tuto práci vykonávat. Pokud byste dohodu nepodepsal, mohl by Vám zaměstnavatel dát výpověď bez odstupného (podle § 52 písm. f – nesplňoval byste předpoklady pro výkon práce).

Dohodu o odpovědnosti však nelze uzavřít na výrobní prostředky zaměstnavatele (např. na auto), tím by zaměstnavatel přenášel riziko podnikání na zaměstnance.

Doplňuji:

Ovšem vzhledem k tomu, že už je 26. ledna,
nelze dohodu uzavřít od 1. ledna 2014.
Žádnou dohodu nelze „uzavřít zpětně“.