piraňa103

Jaká je nejvyšší povolená pokuta ze strany zaměstnavatele?

Odpovědi
Quimby

Řídil bych se dle paragrafu 346b zákoníku práce. http://zakony­.centrum.cz/za­konik-prace/cast-13-hlava-17-paragraf-346b
Konkrétně : 1. „Zaměstnavatel nesmí zaměstnanci za porušení povinnosti vyplývající mu ze základního pracovněprávního vztahu ukládat peněžní postihy ani je od něho požadovat; to se nevztahuje na škodu, za kterou zaměstnanec odpovídá.“

Čili zaměstnavatel žádné pokuty rozdávat nesmí, kromě škody, za kterou zaměstnanec odpovídá, což můsí být napsáno ve smlouvě. Zároveň 346e říká: „Odchýlí-li se smluvní strany od úpravy uvedené v § 346b až 346d, nepřihlíží se k tomu.“ Takže jakákoliv (kolektivní) smlouva, která by tvrdila, že může zaměstnavatel rozdávat pokuty, je neplatná.

ivzez

0 (slovem: NULA) Kč.

Zaměstnavatel není oprávněn udělovat zaměstnancům pokuty.

____

Něco jiného by byla škoda, kterou by zaměstnanec zaměstnavateli způsobil.
Za obecnou škodu by zaměstnanec odpovídal až do výše 4,5 násobku svého
průměrného výdělku (zaměstnavatel by musel zaměstnanci prokázat zavinění.

Ani v tomto případě ale nejde o pokutu a o srážkách ze mzdy by zaměstnavatel
musel mít se zaměstnancem uzavřenu písemnou dohodu.

piraňa103

4,5 násobek je v hrubém nebo čistém? Předem děkuji.

ivzez

V hrubém.
Téměř vždy, když se mluví, píše nebo vyjednává o mzdě,
jde o hrubou mzdu (i v případě, že zaměstnavatel slibuje
„čistý příjem“).

V „čistém“ se vyplácí nemocenské.