Avatar uživatele
Registrovaný

Pracovní smlouva

Jak formulovat do pracovní smlouvy, že zaměstnanec nesmí "vynášet" citlivé informace z firmy? (např. při uzavíraní pracovního poměru s personalistou nebo mzdovou účetní)
Doplňuji:
Mlčenlivostí jsem myslela např.: údaje o zaměstnancích, jakou má zaměstnanec mzdu a vlastně i interní věci firmy apod.. Ono totiž není samozřejmostí, že tyto informace naše kolegyně "nevynáší".

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Do PS lze včlenit klauzuli o mlčenlivosti a kromě toho existuje možnost konkureční doložky, ovšem podmíněné násobkem měsíčního platu po rozvázání PP.
Jen mi poněkud uniká co může být za citlivé informace při prostém uzavírání pracovní smlouvy (snad platový výměr, nebo nějaké, ne zcela čisté formy nepeněžního plnění?).
Doplňuji:
Jak už jsem psal, stačí včlenit do smlouvy odstavec, že se zaměstnanec zavazuje zachovávat mlčenlivost o veškerých interních záležitostech firmy, především obchodní tajemství a dalších včetně platových, personálních a ost. A to jak vlastních, tak i týkajících se ostatních zaměstanců, s nimiž by mohl v rámci svého zařazení přijít do styku.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

my k tomu máme při pracovní smlouvě ještě jeden samostatný papír, kde podepisujeme, že nebudeme vynášet jakékoliv citlivé a soukromé informace z firmy, pokud to není výslovným přáním nzaměstnavatele.

Ovšem teď koukám do smlouvy a mám tady v části 4. tohle: Kromě jiných povinností stanovených pracovněprávními a jinými předpisy je zaměstnanec povinen zejména:
f) zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděl při výkonu práce a které tvoří obchodní tajemství zaměstnavatele, jejichž zveřejnění by mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit zájmy zaměstnavatele.


Avatar uživatele
Zlatý

asi nijak.
chlapi si řeknou v hospodě dost informací, ženské snad u holiče.

na druhé straně - pokud jste konkurence schopná firma, je to pro vás jenom plus, ne?
na druhé straně, pokud zaměstnance neoceňujete, zbytečně honíte, tak asi ne.

ale ta možnost "nevynášení" je dost omezená.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

maza75

Prostě si myslím, že by si např. mzdová účetní neměla dovolit "vynášet" údaje o zaměstnancích. Také by se vám nelíbilo, kdyby jste se o sobě něco dozvěděl "bokem". Ať už o výši platu nebo o např. o tom, jak jste porušil pracovní povinnosti.

Avatar uživatele

anonym

K předchozímu doplňku odpovědi lze ještě uvést formulaci. že nedodržení tohoto závazku může být považováno za porušení pracovní smlouvy ve smyslu příslušných ustanovení Zákoníku práce v platném znění.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.