Avatar uživatele
maza75

Pracovní smlouva

Jak formulovat do pracovní smlouvy, že zaměstnanec nesmí „vynášet“ citlivé informace z firmy? (např. při uzavíraní pracovního poměru s personalistou nebo mzdovou účetní)
Doplňuji:
Mlčenlivostí jsem myslela např.: údaje o zaměstnancích, jakou má zaměstnanec mzdu a vlastně i interní věci firmy apod.. Ono totiž není samozřejmostí, že tyto informace naše kolegyně „nevynáší“.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Michal Kole před 4690 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Do PS lze včlenit klauzuli o mlčenlivosti a kromě toho existuje možnost konkureční doložky, ovšem podmíněné násobkem měsíčního platu po rozvázání PP.
Jen mi poněkud uniká co může být za citlivé informace při prostém uzavírání pracovní smlouvy (snad platový výměr, nebo nějaké, ne zcela čisté formy nepeněžního plnění?).
Doplňuji:
Jak už jsem psal, stačí včlenit do smlouvy odstavec, že se zaměstnanec zavazuje zachovávat mlčenlivost o veškerých interních záležitostech firmy, především obchodní tajemství a dalších včetně platových, personálních a ost. A to jak vlastních, tak i týkajících se ostatních zaměstanců, s nimiž by mohl v rámci svého zařazení přijít do styku.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Ella

my k tomu máme při pracovní smlouvě ještě jeden samostatný papír, kde podepisujeme, že nebudeme vynášet jakékoliv citlivé a soukromé informace z firmy, pokud to není výslovným přáním nzaměstnavatele.

Ovšem teď koukám do smlouvy a mám tady v části 4. tohle: Kromě jiných povinností stanovených pracovněprávními a jinými předpisy je zaměstnanec povinen zejména:

  1. zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděl při výkonu práce a které tvoří obchodní tajemství zaměstnavatele, jejichž zveřejnění by mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit zájmy zaměstnavatele.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
arygnoc

asi nijak.
chlapi si řeknou v hospodě dost informací, ženské snad u holiče.

na druhé straně – pokud jste konkurence schopná firma, je to pro vás jenom plus, ne?
na druhé straně, pokud zaměstnance neoceňujete, zbytečně honíte, tak asi ne.

ale ta možnost „nevynášení“ je dost omezená.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
maza75

Prostě si myslím, že by si např. mzdová účetní neměla dovolit „vynášet“ údaje o zaměstnancích. Také by se vám nelíbilo, kdyby jste se o sobě něco dozvěděl „bokem“. Ať už o výši platu nebo o např. o tom, jak jste porušil pracovní povinnosti.

před 4690 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

K předchozímu doplňku odpovědi lze ještě uvést formulaci. že nedodržení tohoto závazku může být považováno za porušení pracovní smlouvy ve smyslu příslušných ustanovení Zákoníku práce v platném znění.

před 4690 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek