Kepler

Jaký by byl svět bez víry člověka v boha?

Jakéhokoliv boha, kterého si člověk dokázal vymyslet. Nahradil by to něčím jiným a čím?

Tak mě napadlo, nepasoval se už někdy člověk na boha? Od faraónů přes římské císaře až po diktátory s kultem osobnosti. Byl takovým malým bohem alespoň před svým lidem. A lid v něj věřil…

Nejlepší odpověď
ivzez

Lepší!

Lidé by se už neměli nač vymlouvat (Bůh ton tak chtěl), museli by začít spoléhat sami na sebe a odpovídat sami za sebe. Podle mne by to lidem i světu prospělo.

Další odpovědi
DoTazatel

Nešlo by to, je to přirozený proces při vývoji lidské společnosti a pokroku (jeho názorů, představ i vlastní mysli).

Nejde moc spekulovat, co by kdyby. Je to stejné jako třeba „Co bylo před velkým třeskem?“ a „Existuje vůbec bůh?“ Ani na jednu otázku nelze odpovědět, protože jsme řekněme uprostřed představení, na které jsme právě dorazili – neznáme začátek ani konec. Vše jsou jen spekulace podložené na základě vědeckého zkoumání (teoriím) či víry… Můžeme vidět, co se teď děje, ale naše mysl na některé věci nnestačí, a to co jsme neviděli, a co neznáme, tak o tom se můžeme pouze dohadovat… A stejně jako na tohle, nelze odpovídat ani na otázky, co by kdyby, protože vše je propleteno do nejmenších detailů a prostě nemůžeme nijak vědět, co (co by kdyby) mohlo být jinak (existuje nekonečně mnoho scénářů).

annas

Co by bylo,. kdyby – hypotetická spekulativní otázka, na níž není možné najít odpověď. Víra x rozumu. Některé pravdy jsou nadrozumové, není možné je vysvětlit, proto nastoupila víra a vytvořen Bůh jako svořitel světa .

Když to nepochopí náš rozum, pochopí to božský rozum.

Tomáš Akvinský napsal – Úvod do světa idejí.

„Přirozený rozum musí sloužit víře." Ovšemže rozum musí sloužit člověku v poznávání a k objasňování pravdy i víry, z toho však neplyne, že by byl něčím jednoznačně podřadným víře. Na otázku, zda tedy dát přednost víře, nebo rozumu by Tomáš odpověděl ve smyslu: musím věřit a musím rozumově uvažovat, to si navzájem neodporuje, ale doplňuje se; to vede k poznání světa."

U dotazu na cítáty jsem uvedla tento:

"Nesmíme moc počítat s Bohem. Ale možná, že Bůh počítá s námi“
Louis Pauwels.

https://docpla­yer.cz/5258103-Jitro-kouzelniku-jacques-bergier-louis-pauwels-uvod-do-fantastickeho-realismu-obsah-p-r-edmluva.html

Je to vyjádření ateisty,. Který „bůh“ potřebuje člověka a spoléhá na naši pomoc?:

Co poškozuje víc lidstvo? Zlidšťování boha, nebo zbožňování lidstva?:

Víra je pro život důležitá, nikolív jen v boha.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/patri-vira-k-zivotu-nastupujete-li-do-

Domnívám se, že bez víry v boha by nevznikl ateismus. Desatero (pro ateisty í Sedmero) považuji za pravidla morálky. Zase to kdyby … se dodržovalo, jak by bylo na světě?

Rokio

Nevím, ale podle mě by společnost byla daleko více technicky vyspělá. Na druhou stranu by to také mohlo vést ke zhoršení morálky.

Lidé by byli ateisté a věřili by ve vědu a techniku.

Lgee

Bez života bůh je život! Bez boha není života jen bůh je věčný, a dokonale milující!

elkon

Nic by se nestalo. Boha si vymysleli ti, co potřebovali ty slabší něčím strašit.

aliendrone

Myslím, že Anselm (byť měl v úmyslu něco jiného) mimoděk dokonale vysvětlil NEVYHNUTELNOST „objevu“ Boha. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ontologick%C3%BD_d%C5­%AFkaz_existen­ce_Boha

Otázka je tedy nikoliv nepodobná otázce: „Jaký by byl vesmír bez hmoty a energie?“ A na tu si jistě dokážeš odpovědět. ;) :D

Jiná věc je, že je ZÁSADNÍ ROZDÍL mezi Bohem a „pánbíčkem“ JAKÝCHKOLIV náboženství, věrouk či „svatých knih“, který je ABSOLUTNĚ NEZBYTNĚ třeba chápat a ROZLIŠOVAT! Bohužel to naprostá většina lidí má ze jedno a totéž. :(

zjentek

Myslím, že lidi by dostali strašný bobky o život a začali by si vážit toho nynějšího! Tím by mohlo odpadnout třeba to věčný násilí, cílená intoxikace, přechozený nemoci, bordel v dopravě… (;

klumprt

Možná by se lidi chovali racionálněji. Ale možná by byl svět ochuzen o to jakési kouzlo té iracionality a vyloženého hlupství, které jsou s náboženstvím spojené. Nevznikaly by třeba tak krásné a zbytečné stavby, sochy, obrazy.

Lukáš Rusek

Lidé by si víc uvědomovali realitu. A né dělali 100 rituálů a modliteb když to stejně nepomůže protože bůh podle mě prostě není, ale někteří lidé to prostě nechtějí uznat. Mohla už by být technika a i léčebné metody dávno v popředí nebejt víry (jakékoliv). Na druhou stranu. Pokud to některým lidem psychicky pomáhá a motivuje, nechme je být.

ten který je

Padly by veškeré morální zábrany,nastala by beznaděj,ještě větší odcizení mezi lidmi,cynismus a dekadence.Takový dnešní svět ve velkém.

hapiky

Bez víry v boha se klidně obejdu, ale věřit v opravdového Boha je jen přínos, není nikdy na škodu.
Lidé jsou různí (a to je dobře), tudíž neexistuje jedna (stejná pro všechny) odpověď.
Lidé od pradávna touží po silném vůdci, který by s nimi stál bok po boku, no a kdo je silnější než Bůh?
Hledat útěchu u Boha je pro mnoho lidí uspokojení, které mu nikdo z lidí nemůže dát. Bez takové útěchy by zřejmě bylo i více sebevražd, či jiných špatných rozhodnutí.

Melkor

Bylo by to čím dál tím více podobné dnešku, kde za Boha považuje každý sám sebe, na čemž podle mě není nic špatného :) Dost možná se taky pletu a shořím v pekle…

zvonisek

Bylo by to velice smutné , život bez víry není životem. Nemyslím jen Boha, může se jednat o viru v náhodu, štěstí, nekonecnost, osud, mimozemskou existenci, .....

Reezo

Víra měla smysl v rané lidské historii, kdy byla důvěra mezi lidmi velice špatná. Proto se vymyslelo náboženství, aby lidi přivedla více k sobě a aby ze zavedl i nějaký morální kodex.

Každopádně člověk relativně rychle přišel na to, že se dá velice lehce zneužít víry ke svému prospěchu, kontrola a ovládání informací a manipulaci lidí. Víra manipulovala od nejprostějších lidí až po vladaře velkých zemí.

Každopádně v dnešní moderní době víra nemá vůbec žádný smysl. Hlavně zpomaluje pokrok, fanatizuje lidi atd…

Roman71

Možná to bude znít krutě, ale svět by byl naplněn duchovně mrtvými lidmi.. a důsledky si raději domýšlet nebudu.

anonym

Lidé by zřejmě neměli v sobě tak hluboko zakódovanou náchylnost k intoxikaci cizí lží, zvláště pokud jim je do zblbnutí opakována. Byly by méně náchylní vlivům jakékoliv účelové propagandy. Lidé by zřejmě museli mít mnohem větší potřebu tvrzení autorit ověřovat aby žádné náboženství nenabralo vliv který známe z našich dějin. Domnívám se, že by to vedlo k určité racionalizaci lidské společnosti jako celku, ale je těžké tohle domýšlet do důsledků a možná bychom se vyhnuli mnoha důvodům násilí a válek kde byly náboženská dogmata často využita jako zástupný důvod a současně ospravedlnění zvěrstev páchaných na druhých. Je v tom ale skryto příliš mnoho postranních faktorů, jejichž důsledky se domýšlet snadno nedají. Těžko to tedy stavět takto jednoznačně. Je možné, že bychom tím i o něco přišli. Třeba už jen o tu možnost zjistit, že náboženství je slepá ulička poznání.

anonym

Lgee: Prosím tě to znamená „dokonale milující“, to si někde vyčetl nebo je to nějaká tvá osobní poetická improvizace ?

anonym

tak jako tak ať už jsi to vyčetl nebo sám vykoumal, jak víš, že je to pravda ?

ivzez

Rokio,
kdyby lidé nevěřili v Boha, neznamenalo by to, že by museli věřit v něco jiného.

DoTazatel

@Rokio náboženství většinou neznamená potlačení pokroku (navíc je jeho součástí) a techniky. Co takový starověk – vysoce věřící a nábožensky založený, avšak plně vyspělý, pokrokový s podporou vědy (i náboženství zároveň), bez náboženských válek nebo omezování lidské mysli. To sebou přinesl až středověk, ten zapříčínilo křesťanství* (ovšem ne křesťanství samo o sobě, ale tehdejší křesťanští vůdci).
Lidi si myslí, že třeba za největší počet obětí v historii, za chaos atd má vinnu náboženství, ale to není vůbec pravda. Vždy zaq to můžou jen (určití) lidé, kteří něčím ospravedlňují své činy (v tomto případě se schovávají za náboženství – křesťanství).

Křesťanství o sobě samozřejmě není špatné, to jen někteří tehdejší jeho stoupenci + se seběhlo pár nešťstných událostí, což způsobilo, že se vše začalo omezovat, točit kolem víry a pokrok se obrátil opačným směrem… ale za to mohou lidi samotní a ne křesťanství samo (jen ho využili). Uctívala se jne jedna kniha, existovala jen jedna pravda, jedna víra a nic víc… :)

Proč nastal středověk a proč „za to mohlo křesťanství“ existuje několik důvodů a několkïk událostí a rozhodnutí, které nastaly a střetly se.

Náboženství (samo o sobě) techniku, vědu, pokrok, lidi nijak neomezuje ani nepotlačuje…

ivzez

Samozřejmě, že největší vina je v lidech, kteří se schovávali a bohužel stále schovávají za náboženství, jež sami vytvořili. A vytvořili je právě proto, aby se za ně mohli schovat.

Církve i náboženství jsou synonymy úpadku, nesvobody, zabíjení, … A pokus svalovat to je „na pár tehdejších vůdců“ je podle mne nesmyslný. Ty vůdce dosadil do čela ten, kdo chtěl, aby takto jednali.

Ane, Bůh to nebyl.

Rokio

DoTazatel: Děkuji za zajímavé informace. Přesvědčil jsi mě. Jinak za vznik středověku může pravděpodobně vražda posledního dobrého římského císaře křesťanským legionářem. Kdyby ten císař nebyl zabit, nemusel nastat středověk a mohlo být vše jinak. Naše planeta by na tom mohla být daleko lépe a lidé by mohli mít už kolonizovaný Mars.

DoTazatel

Není za co.

Přesně, máš pravdu. (Jinak okolnosti jeho smrti nejsou zcela jasné). Ale vlastně to tak trochu byla i vinna toho císaře (Juliána), protože křesťanům nakázal, aby nehlásali to čemu nevěří (totiž pohanské vědění = veškeré znalosti antiky), no tak oni ho svým způsobem poslechli a začali se zabývat jen Biblí, vírou a ničím jiným (do té doby se taky vzdělávali, učili ostatní, vynalézali… ale po tomhle už moc ne :'D).

ivzez

Vina, nikoliv viNNa.

Nemáte pravdu ani jeden.

DoTazatel

Existuje jen jedna pravda, že? (tu máte pochopitelně vy).

ivzez

Tak jsem to samozřejmě nemyslela.

Ale ke středověku by se došlo i bez událostí, jež oba zmiňujete. Jen by se (možná) posunul jeho začátek. Zkusíte-li se nad tím zamyslet, dojdete podle mne ke stejnému závěru.

DoTazatel

Pak nechápu jak jinak. Neustále soudit, kdo má pravdu a kdo ne, může přece jen ten, kdo ji zcela zná (anebo nepřipouští nic jiného než tu svou, což pak ovšem není pravda, ale jen přesvědčení, které za -jedinou- pravdu považuje).

ivzez

Pokud dějiny dělíme na starověk, středověk a novověk, musel se „zákonitě“ objevit starověk i bez těch událostí, jež jste Vy a Rokio zmínili.

(Snad je to takto srozumitelnější.)

ivzez

To je nesmysl, středověk by přišel v každém případě.

PS:
Tak snadno se necháš přesvědčit? Tak snadno věříš nepravdám?

Náboženství a církve po celou svou existenci znamenaly nesvobodu, útlak lidí, bránily pokroku, jeho výsledky zneužívaly samy pro sebe, … Náboženství na tom vinu samozřejmě také, protože se jím lidi zaštiťovali. Navíc si i je uzpůsobovali tak, jak právě potřebovali.

Samozřejmě, že to byli lidé, kteří takto jednali. Ale pokud se zaštiťovali náboženstvím, cirkví a Bohem, je třeba vinu rovným dílem započíst všem.

Víš třeba, kolik mrtvých mají na svědomí představitelé církví? A víš, že kolikrát zabíjeli jen aby zabránily šíření pokroku?

DoTazatel

Ale tak jistěže, zatvrzelce v jeho pravdě přece nelze převědčit a mým cílem to ani v nejmenším není (věřte čemu chcete, to je vaše právo).
Přesvědčovat někoho o o něčem je holý nesmysl, který nikam nevede a taková konverzace (obzvlášť s omezením) je zcela zbytečná a časem mrhající (no a především internetové diskuze).
Já odpovídal Rokiovi. :)

ivzez

Není fér osočovat člověka s jinými vědomostmi ze zatvrzelosti.

Správně Vám Aliendrone (mně se to v noci už moc nechtělo rozvádět).

DoTazatel

To jistě není, ale vy odsuzujete každé jiné převědčení a názory než jsou ty Vaše a pokládáte vše ostatní za nesmysly. Pokud totiž neodpovídají Vašemu přesvědčení a vašim vědomostem/zku­šenostem, pak jsou to nepravdy.

Vše, co si myslíte je fakt a nic jiného nepřichází v úvahu. (Pak je tu rozdíl mezi sdělením svého názoru a snažení se za každou cenu ostatní přesvědčit o své pravdě. A takové diskuze nikdy nikam nepovedou, protože většina není ochotna připustit, že se mýlí anebo, že lidé můžou mít jiné vědomosti a jiné úhly pohledů — které „jsou samozřejmě špatné,“ protože jsou jiné než ty jejich vlastní). Smyslem diskuze je „jen“ diskutovat a ne dojít k cíli tím, že se ostatní snažíme o něčem přesvědčit (protože stejně si většinou každý stojí za svým).
Každý si může myslet, co chce a věřit čemu chce.

Zatrzelcem jsem nemyslel, že máte jiný názor a vědomosti, ale že nejste ochotna připustit jiné názory. (Stejně jako třeba „bůh neexistuje“ . protože já v něj nevěřím. To je otázkou víry a zda existuje či ne nikdo neví. To, že třeba někdo v něj věří a někdo jiný ne, neznemená, že má některý z nich pravdu).

ivzez

DoTazatel,

vraťte se k této své reakci za týden a zamyslete se nad ní. Snad si s odstupem uvědomíte, žo to, co předhazujete mně, děláte Vy.

Já jiné názory připouštím, Vy nikoliv.

hapiky

DoTazatel: Přesně tak!

aliendrone

DoTazatel>>> Středověk nastal v důsledku úpadku otrokářského společensko-ekonomického systému. V jeho důsledku došlo mimo jiné i k VZESTUPU jinak bezvýznamného křesťanství. Zaměňuješ příčinu s následkem. ;)

(BTW – mnozí dnes vidí podobné symptomy i v dnešní době, které předznamenávají konec současné společenskoeko­nomické formace. Množství a podobnost praralel mezi tehdejší a dnešní situací je vskutku zarážející.)

led

aliendrone bod za definíciu spoločensko-ekonomického vývoja na základe výrobných vzťahov.

ivzez

Souhlasím, Aliendrone to vystihl perfektně.

aliendrone

led, ivzez >>> Tož DĚKUJI velevážené dámy! :) Tedy… pokud to není nějaká ironická neplecha, která mi v současném spíše neprovozním stavu nedochází. ;) :D :D

ivzez

Není to neplecha.
Já už jsem ten večer byla unavená, tak jsem to nerozvedla, ale jinak bych byla reagovala podobně jako Vy.