Rokio

Pomáhá Bůh i ateistům?

Je nápomocen nejen křesťanům, ale i lidem, co v něj nevěří?

Nejlepší odpověď
Savier

Samozřejmě že ano. Pomáhá každé živé bytosti.

Další odpovědi
da ny

Jestliže je i člověk dálo Boha, ano. ;)
Pomáhá Bůh, Ježíš, bez podmínek, i bez pravidel (ta a mnohé další, je dílem člověka).
Bůh netrestá. Člověk se trestá sám.

Drap

Ano, dokonce má ateisty raději, protože ho neotravují svými problémy.

elkon

Kdo neexistuje, nemůže nikomu pomáhat, to dá rozum.

Themeansar

Bůh to jsou svatá pravidla, podle kterých vše funguje, ten, kdo pravidla dodržuje toho i bůh za to odměňuje.

Filip84

Ptáš se pořád na to samé dokola, už Ti bylo odpovězeno:

Bůh, bohové, démoni, anjelé, skřeti, raraši, leprechaun, duch zemřelého Václava Vojtíška etc etc etc. jsou domněnky. Jinými slovy, nemůžeme prokázat, že existují, ale nemůžeme ani prokázat, že neexistují.

Stejně tak jsem tu X krát vysvětloval, že pojem atheista je velice široký, že ho lidé zužují, poněvadž jsou, buďto, líní si jeho materii nastudovat, nebo komu není shůry dáno, ten nenakoupí. Atheista je člověk věřící, že bohové nejsou, ale atheista je i člověk, který – třeba jako já – ze zásady nežije v domněnkách, eo ipso, ani nevěří. Ten věřící atheista však může být až antitheistou, no ale to je také poddruh atheisty. Je to opravdu velice široký pojem, dá se říci, že stejně široký, jako věřící, protože atheista není k věřícímu e contrario, člověk buďto věří, nebo nevěří, nic mezi tím neexistuje a věřit může i ten, kdo se deklaruje (považuje) za atheistu, poněvadž věří i tehdy, pokud věří, že bůh není. Víra může být rudimentární, může mít nesčetně podob, ale víra je víra.

Já neznám v historii jediný prokazatelný případ, kde by bylo lze prokázat nad jakoukoli rozumnou pochybnost, že bohové člověku pomohli. Neznám. Jiná věc je, že se někdo domnívá, že bohové pomohli, jako se, ku příkladu, Radomír Malý domnívá, že w bitwie pod Wiedniem 12 września 1683 r. wojsko króla Jana III. Sobieskiego vyhrálo, poněvadž se celá Vídeň modlila Sanctum Rosarium. Ano, výhra toho wojska w biwie pod Wiedniem byla, svým způsobem, nečekaná, ale zázrak to nebyl, lze to racionálně vysvětlit. Jinými slovy, já nikomu neupírám právo věřit, že Jan III. Sobieski vyhrál, poněvadž se věřící modlili Sanctum Rosarium, v žádném případě ne, ale považuju za bisarní, když se tento pán deklaruje za katholického historika a toto vydává jako historické factum.

Jestliže jsou, tedy, bohové domněnkou, a jestliže je domněnkou, že bohové pomáhají, nebo naopak škodí, lidem, nelze odpovědět na Tvou otázku, jestli bohové pomáhají rovněž atheistům, či-li nic.

V domněnky lze věřit, nebo nevěřit, je nemožné čekat na ně faktickou odpověď, žádná neexistuje.

kostiwal

A proč by to Bůh dělal? Vždyť život na Zemi je naprosto dokonalé vězení ze kterého mají všichni odsouzení vězni strach utéct 🙂 Pouze vězeň, který se v této věznici chová podle pravidel má možnost odvolávat se k Bohu – žádostí vězně, který ve věznici vůbec nic nepochopil se nebude vůbec zabývat natož aby mu v tom vězení ještě vytvářel lepší podmínky vazby.

Roman71

Ano, pomáhá jim sebe (Boha) poznat, pokud o to samozřejmě upřímně stojí.
Abych neodbočoval, když jsem ještě nebyl křesťanem a chtěl jsem mít jasno v tom, co vlastně o Bohu a jeho záměru čtu v jeho Slově – Bibli, byly mi otevřeny duchovní oči. To, co pak následovalo, se dá slovy jen těžko popsat. Kdo to nezažil, nepochopí. Postupem času mi do sebe začalo všechno zapadat. Každý pravý křesťan by mohl vyprávět spoustu osobních zkušeností s Bohem (i já jich mám několik, včetně konkrétních odpovědí na konkrétní prosby).

M i r e k

Ano, Bůh pomáhá i ateistům. Vypadá to tak. Zažil jsem to. Byl jsem spokojeným vyrovnaným ateistou, kterému nic důležitého nechybělo a neměl žádné zvláštní problémy. Pak jsem se setkal s něčím, co do tohoto mého světového názoru moc nezapadalo. Vzbudilo to moji zvědavost a tak jsem zkoušel se dovědět víc. Zkouším to už přes 40 let. Podle mě něco jako Bůh existuje, ale naše představy o něm – ať už v něj věříme nebo ne – jsou velmi neúplné a nepřesné. Proto je tak těžké o něm diskutovat. Ale podle mě rozhodně není ješitný a nepotřebuje, abychom se mu klaněli. Dokonce nepotřebuje, abychom v něj věřili. Když to hooodně zjednoduším, tak prostě nechce být sám. A byl by rád, kdybychom si moc neubližovali ani navzájem ani sami sobě.

Porkman

Ano

jirka F

Elkon: A kdo mě tehdy zachránil když jsem ležel v nemocnici 2 měsíce se zánětem mozku a míchy také jsem se vždy každý den modlil otčenáš a to mě i pomohlo k uzdravení.

Filip84

Tvá vůle žít. Nic jiného nemůžeš prokázat. Můžeš věřit, ale nemůžeš to doložit. Ovšem to, že vůle člověka má vliv na jeho stav prokázáno (empiricky) je.