Kelt

Co říkáte na změnu textu v Otčenáši?

Pro tento národ ateistů je to v podstatě nedůležité, nicméně došlo ke změně jedné věty v textu. Díky papeži.
Papež František navrhl změnu překladu jedné části Otčenáše, protože podle něj není přesná. Nelíbí se mu věta „neuveď nás v pokušení“. Papež se domnívá, že ji je potřeba změnit, neboť v této podobě naznačuje, že bůh lidi ponouká k hříchu.
František v rozhovoru s italskou televizí řekl, že nynější znění není dobrým překladem a měla by ji nahradit prosba: „Nenech nás upadnout v pokušení“.

Otčenáš je nejznámější z modliteb křesťanů. Papež řekl, že římskokatolická církev už nové znění používá jako alternativu a že by se podobně měly zachovat i další církve.

„Nedopusť, abych upadl v pokušení, protože jsem to já, ne Bůh, kdo mne pokouší. To otec nedělá, otec vám pomáhá se vzchopit,“ řekl papež.

Podle mne by se tradiční text neměl měnit, nemělo by se do něj zasahovat, pitvat a rozebírat to. Síla modtlitby je v modtlitbě samé, v tom, že se modlíme, odevzdáme se Bohu a ne, že budeme rozebírat jednotlivá slova.Jak se na to díváte Vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

„Měl by se změnit text Otčenáše? Vadí vám pasáž „a neuveď nás v pokušení“?“ Otázka, kterou vložila ivzez.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mel-by-se-zmenit-text-otcenase-vadi-vam-pasaz-a-neuved-nas-v-pokuseni

--
Můžete si přečíst některé názory.

Vysvětlovala jsem u původní otázky. Záleží na pochopení, jak kdo chápe pokušení. Tomu se dá přece odolat.

Takže si naopak myslím,. že se tím ukazuje vnitřní síla člověka,. že ho v jeho důvěře v Boha nic nezlomí.

Je to stará modlitba, takže by měla zůstat jako původní. Opravdu jsou dva úhly pohledu, jak jsem uvedla ve své odpovědi u původní otázky.

Kdo chtěl pochopit,. pochopil… možná chce papež získat mladé věřící, kteří často význam slov nechápou nejen v modlitbě,. ale i jinde.

Další odpovědi
Edison

Tak předně jde o správnost překladu. V tom má papež pravdu. Ale není to jediná chyba překladu, která se v zásadních biblických textech nachází. Např. v Desateru se prý praví „Nezabiješ“. Jenže to má zásadní háček: Sám Bůh Otec nabádá, ba dokonce zabíjení nařizuje, ať už jako jeden z možných trestů „svého“ národa, nebo jako nástroj k získávání nových území vyvražďováním „bezvěrců“. Ono totiž ono „nezabiješ“ správně zní „nezavraždíš“. Někomu je rozdíl jasný hned, jiní nat tím budou muset holt kapku popřemýšlet.

Kepler

V podstatě má papež pravdu, dost mění nelogický smysl textu. O jednu změnu míň nebo víc, na tom nesejde. Text Bible byl za ty tisíce let změněn tolikrát, že bychom původnímu znění možná ani nerozuměli. Ať už to bylo různými překlady, nebo výklady…

Roman71

Jakub 1:13–15 říká:
„Když je někdo ve zkoušce, ať neříká: „Jsem zkoušen Bohem.“ Vždyť Bůh nemůže být zkoušen zlými věcmi ani sám nikoho nezkouší. Každý je však zkoušen tím, že je přitahován a lákán svou vlastní touhou. Když se pak touha stane plodnou, porodí hřích; hřích zase, když je dovršen, zplodí smrt.“

Tím, že Bůh připouští pokušení, nám dává příležitost ukázat, na čí straně stojíme tím, jak se rozhodneme. V Bibli jsou zaznamenány zákony a zásady, jejichž dodržování nás před hříšným jednáním chrání. Zda se jimi budeme řídit, je na našem svobodném rozhodnutí a případné následky si nese každý sám.

aliendrone

Jejky – co na to říci? Víš KOLIK je ještě dnes lidí, kteří jsou přesvědčeni, že JEDINÁ SPRÁVNÁ křesťanská bohoslužba MUSÍ být vedena latinsky? ;) :D :D

Je to jen přirozený vývoj, zkrátka pokrok a pokud je ti známo, tak pokrok NEZASTAVÍŠ! ;) :D :D

Roman71>>> Gn XXII., 2 http://www.bi­blenet.cz/b/Gen/22

Tudíž bych si dovolil tvrdit, že Bůh ZKOUŠÍ a to i zlými věcmi (což obětování/vražda vlastního syna podle mne už je, ale jsem aliendrone, kdo ví, možná to vidíš jinak). NIC na tom nezmění fakt, že anděl zadržel ruku Abraháma a k dokonání činu nedošlo. ;) :D :D

EKSOT123

Měl jsem za to, že je každému jasné, jak je to myšleno. Pokud jde o špatný překlad, mohlo by se to event. změnit – neměnil by se tím záznam Ježíšovy modlitby, jak jej evangelisté zapsali. Smyslem této věty je jednak prosba, aby Bůh zabránil nadměrnému pokušení člověka, a jednak, aby to člověka trklo a sám se takovým situacím vyhýbal, když se o to navíc modlí.

anonym

Já myslím že je tam pořád ještě navíc slovo nenech, to evokuje že věřící snad bohu něco přikazuje , … takže nakonec by to mělo být jen „Nechť i přes tvou nečinnost neupadneme“ … tak by to asi bylo přesnější … pokušení bych tam taky nedával, po takovém slově většina mladšího osazenstva vytáhne mobily a začne hledat porno stránky. Raději bych i toto slovo škrtnul a pak to bude dokonale bezchybné.

CzechCountry

Nutno podotknout, že jde pouze o italský překlad. Papež František totiž nerozhodl z pozice papeže, nýbrž italského primase (něco jako je u nás Dominik Duka, prostě hlava církve v daném státě).
Dále je nutno podotknout, že nejde o změnu textu, nýbrž o opravu chybného překladu.
Dále je nutno podotknout, že se o tom mluvilo již dávno před nástupem papeže Františka.
A nakonec podotýkám, že některé církve (např. francouzská) už mají text opravený dávno.

Tedy: v češtině se nic měnit nebude. Tato změna je eventuálně v rukou vedení české církve a českého primase.

Roman71

Co se týká aliendronem uvedeného příkladu Abrahamova (tehdy Abramova) obětování syna Izáka, Abraham dostal příležitost dokázat Bohu svou lásku a oddanost. Tím že Abraham šel a udělal to, co mu bylo Bohem řečeno, byť by to mohlo znít sebevíc nelogicky, ukázal, že Bohu bezmezně důvěřuje a že ho miluje. Na Izáka se totiž vázalo proroctví, které by jeho obětováním padlo. Nicméně, Abraham zjevně věřil tomu, že mu Bůh Izáka vzkřísí, aby byla naplněna slova zmíněného proroctví. K dokonání obětování ale nedošlo, protože Abrahama zadržel vyslaný anděl. Abrahamova láska a oddanost Bohu byla prokazatelně bezmezná.

Abraham (jak bylo Bohem později Abramovi jméno změněno), byl nazvám Božím přítelem. To, co bylo Abrahamovi řečeno vykonat, mělo totiž ukázat, že Bůh bude obětovat svého Syna (Ježíše) ve prospěch všeho lidstva (Jan 3:16,17).
Nešlo tedy o pokušení někoho zabít, ale předobraz budoucích událostí.

aliendrone

Moment MOMENT! Nejde o nějaké pokušení, nýbrž o ZKOUŠENÍ!

Hele, když nazvu maturitní ZKOUŠKU „příležitostí k prokázání vědomostí“, NIC to nezmění na tom, že JDE o ZKOUŠKU. (zejména tehdy, pokud se hodnotí výsledek) POŘÁD tedy platí, že Bůh ZKOUŠEL Abraháma, jakkoliv to vykládáš jako „přiležitost k prokázání…“

Proti tvému výkladu Jana jsem k ověření použil tebou asi nejrelevantnější zdroj (myslím) https://wol.jw­.org/cs/wol/l/r­29/lp-b?q=Jan+3%3A16%2C17

Můžeš mi konkrétně vyložit KDE obětování Izáka z tebou odvolávaných pasáží vyplývá, že jde o předobraz budoucích událostí? :)

(Pochop, když ti zkazím neděli, tak bude zítra krásně a to právě potřebuji. A hezké počasí nastává, když svině ryjí! ;) :D :D)

Roman71

Jasně, zkouška Abrahamovy víry, nemá s pokušením někoho zabít nic společného 🙂

Podívám-li se do dopisu Židům (Hebrejcům) 11:17–19 a Jana 3:16,17, Abraham šel obětovat svého syna Izáka, Bůh obětoval svého Syna Ježíše. Abraham věřil, že Bůh je schopen Izáka vzkřísit, aby se naplnilo pronesené proroctví. Bůh Ježíše vzkřísil z mrtvých, aby se naplnilo proroctví o Božím království (Daniel 2:44). Na Izákovi se nakonec proroctví naplnilo a Ježíš byl do Božího království ustanoven králem (1.Kor.15:24,25). Jistý předobraz (obětování Izáka) a protiobraz (obětování Ježíše) tu je.
Samozřejmě, přiznávám, není to v Bibli přímo zaznamenáno, že se jedná o prorocký předobraz a jeho naplnění 🙂

A propos.. Neděli jsi mi nezkazil. Jen jsi mne motivoval k tomu, abych využil nevlídného počasí ke studiu Písma 😉

aliendrone

Nezkazil? Sakra, asi moc stárnu nebo jsem už vyšel ze cviku či co. Ty máš nevlídné počasí? Tady je krásně zataženo s mírně vyšší, ale pořád přijatelnou teplotou 21°C, heč! ;) :)

Eh, jen počkej, to nic není, až přijdou ta strašlivá 30+ vedra! Ještě rád zalezeš do klimatizovaného vývojářského prostoru k počítači! ;) :D :D

Edison

Co 30 a více… Ale až Aliendrone udělá v červenci –60, to bude teprve psota.

aliendrone

A to ještě NIC NENÍ! Aliendrone právě zjistil, že je SOBOTA, takže PROTO celé to předchozí úsilí zkazit Romanovi71 NEDĚLI přišlo vniveč! :( Šlak by mě trefil!

Ale alespoň si můžu odechnout, protože vysvětlení, proč se nezadařilo je na světě a nemá to co dočinění s nemohoucností stáří či ztrátou cviku! :)

Teď je navýsost jasné, že v tom má prstíky led, ostatně se k tomu zde https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-stal-u-nebeske-brany-pred-svatym-petrem již přiznala. ) :D :D