Avatar uživatele
Nevíteto?

Proč se plášť Panny Marie maluje většinou modrý?

Symbolizuje to něco?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, suaeda, Pepa25, kedavar před 3434 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Proč? Souvisí především s tím, že v 11. a 12. století se modrá stala módní barvou a její symbolika se pak objevila i v umění.

--
Jdee o tozv. mariánskou modř
Ve středověku se modrá barva začala objevovat v uměleckých dílech . Setkáváme se s ní i u Panny Marie. . Modrá byla barvou nebe. Modrý háv symbolizoval moudrost, odvahu a také víru. Oplakávání Krista, jedna z fresek Giotta diBondone v Padově, je zřejmým důkazem „modré vlny“, přicházející do Evropyna začátku 12. století. „Freska představuje zármutek nad Kristovým mrtvým tělem a Pannu Marii naposledy objímající syna.“ Oděv Panny Marie je tmavěmodrý a smrtelně bílé tělo Kristovo, které drţí v náručí, s tmavou látkou kontrastuje JModrá je zde výrazem smutku.!

Podle Bakalářské diplomové práce Význam a symbolika barev ve středověku od Michaely Sochorové z MU Brno, 2013..

Panna Maria bývá v ikonografii znázorňována v oděvu různých barev, které jsou v konečném důsledku symboly jejího ( Božího) syna:
např. v oděvu bílém, zeleném, hnědém a modrém.
Bílá = barva čistoty
Zelená – naděje – očekávání narození Ježíše Krista
Hnědá – barvou země, barvou úzkosti.

Modrá je barvou oblohy (nebe) …Maria je obrazem nebeského člověka (1 Kor 15,49). Ale symboliku modré v souvislosti s Pannou Marií můžeme vnímat i eucharisticky ( Jan 6, 30– 33.48–51). .. Maria je matkou „hostie při přijímání = nebeského chleba“. jehož prostřednictvím Ježíš sestupuje z nebe a dává život světu, dále jejhoí zjevení,, neposkrvněné početí, Matka sedmibolestná atd.

Oděv Marie nejen zakrývá tělo ale ho i zahřívá a zdobí. Marie nejen v sobě skrývá tajemství vtěleného Ježíše, , ​​ale mu i věnuje (mateřskou) lásku … Modrá je zde symbolem morálky,

http://www.fran­tiskani.sk/spi­rit_duchovne_poz­dmarii.php

dejavu zřejmě zapomněla vložit odkaz, takže dodávám.

https://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A0a­ty+Panny+Mari­e+jsou+podle+k%C5%99e­s%C5%A5ansk%C3%A9+i­konografie+od+druh%C3­%A9+poloviny+prvn%C3%AD­ho+tis%C3%ADci­let%C3%AD+modr%C3%A9+a+%­C4%8Derven%C3%A9­.+Nahradily+p%C5%AF­vodn%C3%AD+Ma­rii+p%C5%99ipi­sovanou+barvu+pur­purovou.+Setk%C3%A1v%C3%­A1me+se+%C4%8Das­to+s+kombinac%C3%AD+o­bou+barev+se+zla­tou.+Tento+akor­d+m%C3%A1+v+tom­to+p%C5%99%C3%AD­pad%C4%9B+op%C4%9Bt+sym­bolickou%2C+a­nebo+konkr%C3%A9tn%C­4%9Bji+%C5%99e%C4%8De­no%2C+n%C3%A1bo%C5%BE­enskou+funkci­.&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=tuR1VKuK­DKWK8Qe26YHAAg#rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&channel=sb&q=%C5­%A0aty+Panny+Ma­rie+jsou+podle+k%C5%99e­s%C5%A5ansk%C3%A9+i­konografie+od+druh%C3­%A9+poloviny+prvn%C3%AD­ho+tis%C3%ADci­let%C3%AD+modr%C3%A9+a+%­C4%8Derven%C3%A9­.+Nahradily+p%C5%AF­vodn%C3%AD+Ma­rii+p%C5%99ipi­sovanou+barvu+pur­purovou.+Setk%C3%A1v%C3%­A1me+se+%C4%8Das­to+s+kombinac%C3%AD+o­bou+barev+se+zla­tou.+Tento+akor­d+m%C3%A1+v+tom­to+p%C5%99%C3%AD­pad%C4%9B+op%C4%9Bt+symbolickou%2C+ane­bo+konkr%C3%A9tn%C­4%9Bji+%C5%99e%C4%8De­no%2C+n%C3%A1bo%C5%BE­enskou+funkci.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Drap Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dejavu

Šaty Panny Marie jsou podle křesťanské ikonografie od druhé poloviny prvního tisíciletí modré a červené. Nahradily původní Marii připisovanou barvu purpurovou. Setkáváme se často s kombinací obou barev se zlatou. Tento akord má v tomto případě opět symbolickou, anebo konkrétněji řečeno, náboženskou funkci.
Tím, že byla Marie povznesena na nebeskou královnu, byly na ni přeneseny atributy a symboly panovnické světské moci – a s tím související vladařské barvy – červená a modrá. V sochařství a malířství západní církve bývá Mariino spodní roucho zpravidla červené a plášť je modrý na znamení toho, že lidská a pozemská podstata Mariina byla překryta oduševnělou nebeskou modří.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
famen9

Co já vím nemůžeme všechno vědět

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Hejhej

proc tolik informaci annas.panna marie je cista a kdyby mela cervenou tak by to bylo blby. vubec nevime spolecne s famen9 ze nemuzes vedet vse.

Nový příspěvek