Věřící, proč váš bůh schvaluje a podporuje otroctví?

„Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.“
exodus 20,1–17

Jak vidíte, otrok není člověk jako vy a já, podle boha je pouze věcí a majetkem někoho jiného, stejně jako dobytek.

Starý testament už ani citovat nebudu, ten je tak plný hrubosti a násilí, že vám nechci kazit odpoledne. Pojďme se ale podívat do Nového zákona:

„Otroci, poslouchejte svého pozemského pána s uctivou bázní a upřímně, jako kdyby to byl sám Kristus. Neposlouchejte jenom naoko, abyste se lidem líbili, ale jako služebníci Kristovi, kteří z (celé) duše konají vůli Boží. Služte ochotně jako Pánu, a ne lidem. Víte přece, že každý dostane odměnu od Pána za to dobré, co vykonal, ať je to otrok, nebo svobodný.“
Efez 6,1–9

Tady a v mnoha dalších pasážích je jasný důkaz, že váš bůh podporuje nesvobodu a nerovnost lidí. Lidi podle něj nemají mít stejná práva. Stejně jako podle názoru lidí určitého postavení v jisté době. Není to zajímavé…?

Neni to náhodou, úplnou náhodou tím, že celá Bible, stejně jako Korán a podobné knížky ze Středního východu, je jen další podfuk na naivní, důvěřivé lidi..? Co myslíte?

Nejlepší odpověď
isteron

Bibliu písali v časoch praveku a staroveku ľudia, vládcovia, otrokári si tam dali zapracovať svoje zákony a potreby, aké oni potrebovali a vychádzala z tamojšej spoločenskej a sociálnej úrovne spoločnosti. Bola vtedy otrokárska spoločnosť, tak tam zapracovali prísne zákony, aby mohli ovládať nižšiu a väčšiu časť spoločnosti.
Tak ako terajšie zákony a nariadenia. Tie nám nedáva žiadny boh, ale o tom rozhodujú tí panovníci, nadradení a vyššie postavení, ktorí si uzurpovali moc rozkazovať väčšine.

Další odpovědi
anonym

Pro lidi, kteří nemají ani dvouciferné IQ, a jestli jo, tak v mínusu:
Bůh není, smiřte se s tím. Náboženství bylo vytvořené před několika tisíci lety „lidmi s vyšším postavením“, aby se jim lépe manipulovalo s „obyčejnými“ a hloupými lidmi, kteří nedokáží věřit v sami sebe. Bohužel i dnes v jednadvacátém století se tu stále na této planetě nacházejí retardovaní lidé, kteří v náboženství věří.

zvonisek

Já věrim na život po živote. Takže si myslím, že ten co byl v minulém živote panovník a měl otroky a vraždil, tak je v dalším živote otrok a naopak. Každý je bohem spravedlive trestán za chyby kterých se kdysy dopustil.

Lamalam

Jak jsi přišel na to, že uvedené texty napsal Bůh?

Nuk nuk

Já bych tak úplně neřekla, že ho schvauje nebo podporuje. Musíte si uvědomit, v jaké době byla většina knih Bible napsána. Ve starověku bylo naprosto běžné, že zámožný čověk měl služebnictvo a otroky. Navíc, pokud národ či kmen dobyl nějaké území, bylo běžné, že se původní obyvatelstvo zotročovalo. Nebylo to nic neobvyklého. Jsou určité věci, které nejsou úplně podle Božích představ, ale lidé je přesto dělali nebo dělají. Pokud to jsou věci, které nejsou v zásadním rozporu s desaterem, není to ani nic proti Bohu, ten jim ale obvykle dá jasné hranice a pravidla. Krom veršů, které jste sem vypsal, tam také najdete, jak měl pán se svými otroky zacházet – měli právo na odpočinek sedmého dne, měli svá práva o velkých svátcích, část úrody patřila otrokům, za určitých okolností musel otrokář svého otroka osvobodit a propustit a v neposlední řadě Izraelec nesměl svého otroka zabít.
Otrok byl ve starověku „majetkem“ svého pána a poslušnost pánovi byla jeho povinností. Nejen v Izraeli, ale úplně kdekoliv. Proto se v Tóře píše „nebudeš dychtit … po jeho otroku“. Nicméně v témže verši mate i zmínku o ženě (manželce), ta nebyla „majetkem“. Možná v jiných národech, ale žena ve starověkém Izraeli byla sice podřízena muži, ale měla své důležité postavení.
V novozákonní době bylo otroctví v Izraeli už na ústupu. Otroky už v té době měli jen potentáti. Úryvek, který udáváte, je z listu Efezským,tj. lidem žijícím v Efezu v dnešním Řecku a tam ještě plně vzkvétalo. Vzkaz z onoho úryvku je pro otroky, kteří se navzdory svým pohanským pánům stali křesťany. Křesťan by měl do značné míry respektovat svého nadřízeného, bez ohledu na to jestli je to jeho panovník, rodič, šéf v práci nebo v tomto případě otrokář. Nejde tady tedy o podporu otroctví, ale o respekt k autoritě.

Roman71

Celý tvůj dotaz vychází z nepochopení obsahu. Jak bys chtěl z lásky poslouchat někoho, kdo by nad tebou krutě panoval? „Celé písmo je inspirováno Bohem..“ (2.Timoteovi 3:16,17 najdi si oba verše). Bible není lidské dílo, ale dopis od milujícího nebeského Otce, který chce pro své výtvory to nejlepší.

Bůh není tyran a svoboda má jasně (zákonem) dané hranice, které určují, co je správné a co ne. Tyto hranice určuje Pravý Bůh a člověku nijak neškodí. Naopak pomáhají žít lepší život a ušetřit se spoustě bolestí. Pokud se člověk naučí tyto zákonné hranice respektovat a dodržovat, brzy zjistí, že je svobodný od všeho špatného, co člověku škodí. Pokud si tyto hranice začne člověk přizpůsobovat podle svého, dostane se do potíží, jaké dnes zažívá lidstvo na celé planetě. To ti přijde lepší než poslouchat Stvořitele?

anonym

Nuk nuk:Já si musím uvědomit, že to bylo v době, kdy otroctví bylo normální? Takže otroctví bylo u lidí normální a proto jim bůh neřekl jediné slovo ve smyslu, že vlastnit člověka je nemorální a nesprávné… Naopak jim řekne, aby otroci sloužili svým pánům co nejlépe. Opravdu v tom, co jste napsala vidíte smysl? Bůh měl tedy úplně stejnou mentalitu, jako ti lidé v době, kdy se Bible psala …? Pokud věříte tomu, co jste napsala, tak vlastně říkáte, že Bible už není pro lidi platná, protože doba a mentalita se změnila.

Roman71

Jen pro upřesnění.. Otroctví bylo v době psaní Bible skutečně běžné, nicméně se velmi lišilo, když někdo jako otrok sloužil Izraelitovi a když jako otrok sloužil komukoliv z okolních národů. V dnešní době má slovo „otroctví“ trpkou příchuť krutovlády, kterou zaznamenala lidská historie.

Otrok v Izraeli měl svá práva. Nebyl v žádném případě týrán, sloužil svému pánu z lásky. Po sedmi letech mohl otrok od svého pána odejít a vít si majetek, který si nastřádal. Zatímco otroci v okolních národech hynuli vyčerpáním a nemocemi, otroci v Izraeli se měli přímo královsky. Podmínkou ale bylo poslouchat Boží zákon. Ten samozřejmě museli poslouchat všichni, jak Izraelité tak přistěhovalci, aby se jim dobře dařilo a byli pod Boží ochranou.

Ps: bohové, které uctívaly okolní národy, byly proti Pravému Bohu pouhé modly! Pokud kdokoliv začal uctívat kus dřeva, kamene, kovu.. cokoliv co bylo modlou, urážel tím Pravého Boha. Stejné je to v dnešní době – „moderní nevíra“ zvaná ateismus, nebo stará Satanova myšlenka: „Buď sám sobě bohem, sám si určuj hranice, oslavuj sám sebe (narozeniny), nepociťuj vinu..“ ..a kam lidstvo dospělo??

Lidé zapírají Stvořitele a jak se potom cítí ten,
kdo dal svým stvořením život? Chápete to?

anonym

Lamalam: Já nikde nepíšu, že „bůh napsal Bibli“. Ale pokud budeme brát slovo „napsal“ ve významu „nechal napsat“, tak ano, Křesťané věří, že Bible je „boží slovo“.
Pokud vy konkrétně věříte v boha, ale nehlásíte se k žádnému náboženství, měla byste si uvědomit, odkud se vaše víra vzala. V Evropě se ve všech kulturách před příchodem křesťanství věřilo v bohy, ne v boha. Ať už to byli Kelti nebo Římané, Řekové atd. Římané dokonce první Křesťany nazývali „ateisty“, protože nevěřili v jejich bohy a místo toho věřili jen v jednoho, od nějakého ušmudlance z pouště.. (od Abraháma) 🙂
V celém světě se věřilo v bohy a bohyně, dokud nepřišel jeden moc chytrý pán jménem Abrahám a nezačal tvrdit prostým lidem, že k němu promluvil bůh a že lidem vzkazuje, že je jen jeden a že si přeje, aby lidi uctívali jen jeho.
Na to navázali další „boží poslové“, jako byl Mojžíš a vzniklo židovství (Torah/Starý zákon), to se ujalo, tak na to navázalo Křesťanství (Starý/Nový zákon) a později Islám (Korán). A tak je teď pro mnohé věřící „samozřejmostí“, že bůh je přeci jen jeden. Jediná Indie, pokud nebudeme počítat náboženství domorodých kmenů v Africe, jižní Americe atd, si zachovalo své polyteistické náboženství a stále věří ve své bohy a bohyně.
Jak vidíte, víra a náboženství je otázka kultury a geografie. Kdybyste se narodila v jiné době nebo někde v Indii, nemluvila byste o bohu, ale o bozích.

jirka F

Když jsem ještě chodil na náboženství tak jsem se jednou pana faráře zeptal kde je ten bůh když je akorát země vesmír a planety a pan farmář mě řekl že bůh není ve vesmíru ani nesleduje události na zemi ale bůh je v našich srdcích a vidí vše co my děláme.Nikdy jsem tuto větu nepochopil.

Roman71

Z takovéto odpovědi bych také nebyl úplně nadšený. Pokud máš zájem a chceš vědět víc, mám biblické vysvětlení :) ..stačí mi napsat zprávu.