Lgee

Jaké IQ má bůh?

Vice než 130? Kolik tak potřebuje?

Nejlepší odpověď
Frontinus

Čistě z definice IQ bůh monoteistického náboženství (FIAsh7: velké „B“ má jen ten z abrahamovských náboženství) nemůže mít taková entita žádné definované IQ.

Důvod: IQ je zamýšleno jako relativní ukazatel ve vztahu ke konkrétní referenční populaci, kde 100 je definitoricky průměrné IQ v dané populaci, očekává se současně, že je to i modus a medián. V zásadě každý IQ test obsahuje větší či menší kulturně a jazykově podmíněné otázky, při přenosu do jiného kulturního prostředí test selhává. To vede ke známým vtipům o mentálně retardovaném jihu USA i k náckovským výlevům na téma méněcennosti některých minorit (notorieta: romština nezná kategorii ovoce, proto každý, pro koho je romština mateřský jazyk, může snadno selhat v otázce na tuto kategorii, aniž by byl skutečně méně inteligentní). Proto se někdy s nadsázkou říká, že IQ testy testují pouze schopnost odpovídat správně v IQ testech. Tedy monoteistický bůh (ne nezbytně Bůh abrahamovských náboženství) by neměl referenční populaci a o IQ boha by se vlastně vůbec nedalo mluvit.

U bohů polyteistických polyteistických náboženství by se už o IQ mluvit dalo. Průměr by byl zase 100 a je otázka, nakolik potřebuje být který bůh inteligentnější. Například bohové antické mytologie se navzájem přechytračovali, občas se nechali přechytračit i člověkem (Prométeus, Sisyfos).

Dovolím ještě jednu poznámku je křesťanskému konceptu Boha. Konceptu, který většina lidí v našem kulturním okrutu přejímá, pokud mají potřebu věřit, byť ne organizovaně. Jedním z atributů takového boha (jako jednoho z možných bohů) je vševědoucnost. Vševědoucnost znamená mimo jiné i znalost odpovědi na každou položenou (smysluplnou) otázku, tedy v každém testu IQ by měl Bůh, pokud by se rozhodl spolupracovat a pokud by experimentátor použil jako referenční skupinu libovolnou lidskou skupinu, maximální možný výsledek vyjádřený obvykle dolní hranicí odhadu v příslušném testu.

Další odpovědi
EKSOT123

Zkusil bych to třeba takto, snad pro zábavu stačí, že to bude střelba naslepo: Jestli vědomosti jedince ohodnotíme třeba 100 body, potom vědomosti celého lidstva by mohly být třeba o dva řády větší, tedy kolem 10000. A řekněme, že to co celé lidstvo ví je nekonečně malá část(asi jako jeden atom hmoty z celé Sluneční soustavy) toho, co neví. Tedy pokud jde o záležitosti struktury a fungování materiálního světa. Pokud jde o věci lásky a morálního zákona, tam je myslím člověk dobře obdařen a vědomosti Boha by byly větší jen o několik řádů.

FlAsh_7

No tak zaprvé Bůh je píše s velkým B. Jo a IQ mít nemůže, protože Bůh je symbol dokonalosti.

Kelt

IQ se vztahuje na hmotnou bytost a Bůh je duchovní bytost, takže mluvit o IQ. Je to stejné, jako když naberu vodu z moře do nádoby a zeptám se, kolik vody je v moři.

elkon

A to je kdo???

mosoj

S jeho IQ to nemůže být dobré. Protože jinak by člověka vůbec nestvořil!

Rokio

Žádné, protože Bůh neexistuje.

marci1

Bůh je považován za nejvyšší inteligenci. Pak má ale asi nekonečné IQ.
Vše ovládá, vše ví, jen to už není možná Bůh, ale vesmír.?! 🙂

anonym

Kolik IQ bodů tak může potřebovat neexistující symbol člověkem vymyšleného náboženství ? Vzhledem k tomu že je vymyšlený, myslím že klidně můžeme říci nekonečno a hezky to do náboženských dogmat zapadne 🙂