len

Mohu jako zaměstnanec dát hodinovou výpověď?

Mohu jako zaměstnanec dát hodinovou výpověď když zaměstnavatel porušuje určitá pravidla?Pracuji rok u soukromého podnikatele a ještě jsem neviděla výplatní pásku,pracovní dobu jsem měla uzavřenou na 8hodin.Přibyl další zaměstnanec a pracovní doba se mi tím zkrátila na 5hodin bez upravení smlouvy,svátky neproplácí.Chci rozvázat pracovní poměr.Musím čekat 2 měsíce nebo mohu odejít na hodinu.Jaké bych mohla mít postihy
Doplňuji:
Stando děkuji za odpověď.Asi jsem se vyjádřila špatně.Zaměstna­vatel neproplácí svátek jako ,,svátek,,V případě když jsem o svátek v práci zaplatí mi pouze odpracované hodiny bez 100%příplatku­.V případě volna svátek opět nezaplatí.Myslím že je to vlastně totéž.Při dotazu jak je to možné mi bylo zotpovězeno že nemám odpracováno /díky snížení z8hodin na5-což není moje vina/40hodin týdně.Výpověď jsem podala k poslednímu listopadu na 2měsíce.Našla jsem novou práci s nástupem 1.1.2010 na dohodu nechce přistoupit a nerada bych o práci novou přišla.Porřebuji ukončit pracovní poměr na hodinu

Nejlepší odpověď
standa

Nejdůležitější na vašem smutném sdělení je jediná věta, a to „SVÁTKY NEPROPLÁCÍ“

Pokud máte ´v ruce´ důkazy, že jste v některý z uplynulých svátků pracovala a neobdržela jste nejpozději do konce následujícího měsíce po měsíci, ve kterém jste ve svátek pracovala a ani v následující 15ti denní lhůtě PŘÍPLATEK za práci v tento svátek (tj. 100% průměrného výdělku za tento den), pak jste oprávněna ukončit pracovní poměr okamžitě podle § 56/b. A co je hlavní máte nesporný nárok na ODSTUPNÉ !!!

Napište zaměstnavateli jednoduchý dopis, ve kterém mu OZNAMUJETE, že končíte pracovní poměr okamžitě (§ 56/b) a že s odvoláním na § 67/1 žádáte o výplatu odstupnéhé ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

K oznámení o ukončení připojte ´důkazy´ o vaší práci ve svátek a neproplacení příplatku. Dejte si pozor na ty termíny, protože pokud se jednalo např. o svátek 28.10.09, tak zaměstnavatel má lhůtu až do 15.12.09
Doplňuji:
Skutečnost, že jste podala klasickou výpověď, nebrání tomu, abyste si vybrala ze 3 možností:

  1. oznámila, že končíte pracovní poměr okamžitě včetně požadavku na odstupné
  2. předložila návrh dohody, že chcete skončit 31.12.09 dohodou bez odstupného
  3. 1.1.2010 už nepřišla do staré práce (je to sice extrém, ale když se stávajícím zaměstnavatelem nebude řeč, a vy nebudete mít ´sílu´ to řešit jinak, tak vám nic jiného nezbyde)

Znovu vám radím, pokud se skutečně jednalo o neproplacení příplatku za svátek*) ,tak na nic nečekejte a napište ty dopisy o okamžitém skončení prac.poměru.

*)svátek 17.11. to být ale nemůže, protože tady má zaměstnavatel čas s případným dodatečným proplacením až do 15.1.2010

Další odpovědi
kenyrts

osobně kdybych se nacházel na vašem místě,tak bych zaměstnavateli oznámil,že chci ukončit prac.poměr dohodou k určitému datu,pokud by mi nevyhověl,tak bych to ukončil okamžitě sám,protože podle toho co píšete se dopustil váš zaměstnavatel mnohem vice přestupku než vy!!Vy by jste max.udělala pouze jeden,když by nepřistoupil na dohodu a vy skončila.Popřípadě bych se zminil,že se na to přeptám na ÚP.