může mi zaměstnavatel dát výpověd v době mé nemocenské?

Podle §52 pís.g/zákona č.262/2006 jsem dostala v době mé nemocenské výpověď od zaměstnavatele z důvodu toho, že jsem v posledních 6měsících byla 3× upozorněna na porušení povinnosti a to pro soustavné méně závažné porušení povinnosti. Dvě upozornění jsem dostala v době mé prac. činnosti a třetí v době mé prac. neschopnosti.Jednal zaměstnavatel správně? A co mám dále udělat?
Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

ANO, může.

Zákaz výpovědi (tak jak je definován v ustanovení § 53 zákoníku práce) se NEVZTAHUJE na výpověď, kterou jste obdržela dle § 52/g.

§ 54/c
Zákaz výpovědi(…)se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci pro jiné porušení povinnosti(…)[§ 52 písm. g)], pokud nejde o těhotnou zaměstnankyni(…)

O tom, zda zaměstnavatel jednal správně a pro podání výpovědi dle § 52/g ZP měl zákonné důvody, lze jen spekulovat.

Každopádně pokud otázka směřuje k odpovídajícím POČTU ´upozornění´ na případné porušování prac.kázně, který by naplnil skutkovou podstatu „soustavného“ porušování prac.kázně, tak lze říci, že judikatura zná případy, kdy znaky ´soustavnosti´ už naplnila 2 oznámení a soud platnost výpovědi potvrdil a naopak v jiném případě ani 5 podaných oznámení znaky ´soustavnosti´ nestačily a soud takovouto výpověď označil jako neplatnou.

A pokud otázka směřuje k legitimitě 3.oznámení, které jste obdržela během prac.neschopnosti, tak je nutné posuzovat jakého období se oznámení o porušení pra.kázně týká. Neumím si představit, že by zaměstnavatel do 3.oznámení uvedl zmínku o údajnmém porušení prac.kázně v době vaší nemoci. A samotný fakt, že jste toto oznámení obdržela během nemoci, je z pohledu legitimity takového oznámení v pořádku.

Závěr:

  • dle mého soudu zaměstnavatel nepochybil, když po 3 odeslaných oznámeních vyhodnotil tuto situaci jako SOUSTAVNÉ méně závažné porušování prac.kázně a uplatnil výpověď dle § 52/g
  • je vaším nesporným právem se bránit a podat žalobu na neplatnopst výpovědi s tím, že se u soudu budete snažit prokázat, že vaše jednání v nenaplňovalo prvky ´soustavnosti´ ve sledovaných 6ti měsících, za který by bylo možné dát výpověď dle § 52/g

Je na vás, zda do žaloby půjdete…, v podstatě podáním žaloby nic neriskujete, takže bych to na vašem místě risknul.Ale je nutné si upřímně odpovědět na otázku, zda-li se vám podaří prokázat opak než tvrdí zaměstnavatel.
Doplňuji:
To mojitek:
mrkněte do diskuze 🙂

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

Další odpovědi
pondělí

Inspektorát práce,který je v každém kraji,vám poradí,težko hodnotit vaší pracovní morálku jednostranně,

ReHu

Myslím, že záleží na tom, které doby se třetí upozornění týká. Pokud se týče oby před prac.nesch.a bylo pouze doručeno v době prac.nesch, tak pravděpodobně správně jedná.

mojitek

ANO , ale je na zamestnavateli aby prokazal,ze VY jste neco porusila…

standa

Důkazní břemeno je v případě žalob o určení neplatnosti výpovědi v pracovním právu neseno oběma stranami sporu, tzn. vedle zaměstnavatele bude muset prokázat svá tvrzení i zaměstnanec !