Kepler

Máte někdo zkušenosti s jiným OS než Windows?

Teď používám win7 a ten brzy přestane být podporován, takže váhám, jak dál. Ubuntu, Android…? Mám obavy, že pro tyto OS není taková nabídka programů, které by se daly nainstalovat.

Nejlepší odpověď
Roman71

No Keplere, Linux, Mac OS X, FreeDOS, HaikuOS, RT-OS.. Přijde na to, co chceš dál dělat? Přechodu z Windows 7 Pro na W10 se bráním zuby nehty.. Naštěstí už cca 20 let pracuji v Linuxu, takže nějaké uživatelsky přívětivé „distro“ vždycky najdeme 😉

A co se týká nabídky programů..
Jaké máš pracovní požadavky? Můžeme to probrat v soukromé zprávě 🙂

Další odpovědi
Edison

Já mám MacOS. MacBooku. Je to o penězích. Je pár SW, přísně speciálních, které jsem nenašel. Nemám jej dlouho a zatím jsem ještě nenašel něco ve stylu MyPhoneExplorer pro správu MT s androidem, který by to realizoval přísně lokálně, tedy bez různých navázání na google, poštovní klienty atd. Jinak mám všechno. Ke všemu se dá najít SW zdarma, ale aby to skutečně dobře fungovalo, je dobré si programy zakoupit. Zase ty menší jsou za menší peníze a najít se dá už prakticky vše, avšak i mrquoshit má nějaké distribuce pro MacOS, třeba MS office. Ten jsem si koupil a je za stejné peníze, jako pro widle. Jinank v ovládání tam jisté odlišnosti jsou, ale zvyká se na to velmi snadno. Trochu jinak vypadá práce se souborama, HW a podobně, prostě je to něco jiného… Ale za ty peníze to fak stojí. Zatím nevím o nějaké zpomalování, dělám na tom fotky, maluju, komunikuju, všechno běží současně. Maximální stabilita systému, nic nepadá, paměti dostatek… jsem maximálně spokojen. A to jsem si na widlích udělal taky prakticky všechno.

Nejsem žádnej počítačovej mág!!!

Dochy

DOS, Linux, Solaris, CP/M,…

ivzez

Mám zkušenost s několika distribucemi Linuxu, z toho nejhorší
s Ubuntu, které se dnes hodně doporučuje.

Existují stovky různých linuxovýxh distribucí, nenechte se nalákat
na momentálně nejpopulárnější Ubuntu. Poohlédněte se po „živých“ CD
(DVD), z nichž lze Linux spustit bez instalace. Můžete si takto vyzkoušet
různé distribuce a nainstalovat tu, která Vám bude vyhovovat nejvíce.

(Mně by se asi nejvíc líbil Mint.)

Já mám ale problém s internetem od T-mobile, který neposkytuje
podporu pro Linux. Internet bych si musela zprovoznit sama, ale k tomu
bych potřebovala znalosti a zkušenosti, které v Linuxu ještě nemám.
___

K Windows 10:
V roce 2017 jsem v srpnu dostala PC s Windows 10 Pro, šlo o upgrade
z Windows 8.1. Z „Desítek“ jsem byla určitou dobu „nešťastná“, ale pak
jsem si na ně zvykla.

Když dnes občas zapnu notebook s Windows XP nebo Windows 7,
divím, se, že jsem u nich tak dlouho vydržela.

Desítky mají své mouchy, ale je to rychlý systém a poté, co jsem
se v něm trochu „rozkoukala“, v něm je práce velice příjemná.
___

Windows 7 bude mít podporu ještě rok a i po skončení podpory
je bude možné ještě nějakou dobu (tipuji min. 2 roky) používat.

Kryšpín

Linux poněvadž je rozšířen v Africe

Petr1491

Stolní PC – Windows 8 – 10 nedoporučuji, neustále má problémy s aktualizacemi a několikrát mi kvůli tomu „odešel“ celý systém a musel jsem vše instalovat znovu.
Na MacBooku – nejnovější MacOS – je super, velmi stabilní, ale „uzavřený“ – podporuje určité programy (hlavně placené) atp. Ale na administrativu a internet je super, i když používám Chrome a další programy od googlu.

kelley

Jo, Linux (různá distra), Solaris, MS-DOS, CPM86… Ale už se mi doma na čtvrtý pokus podařilo rozchodit Windows 10 tak, že skutečně fungují. A vyladit tak, že fungují skoro tak dobře, jako Windows 7. Ale byla to fuška. Hackintosh (OSX na běžném PC) se mi rozchodit nepodařilo ☹

Artus85

Zkuste Ubuntu, vyhovuje vetsine uzivatelu. Co se tyka SW, tak prakticky ke vsemu(krom her) najdete v Linuxu adekvatni nahradu, ktera bude zdarma.

Edison

MacOS na administrativu??? Cože??? Naopak!! Fotografie, film, technické výkresy, astronomické SW… všechno je!!! To, že je uzavřený je pravda. Za všechno skutečně dobře fungující se platí… teda ne, že by softy zdrama nefungovaly. Fungují lépe, než placené pro MS, ale třeba nemaj tu funkcionalitu, nebo ergonomii… Uzavřený systém je to proto, že si do systému nepustěj kdejakej shit, kterej se zavrtá hluboko do systému a pak to nejde ani pořádně odinstalovat. Ale všechno prostě funguje, včetně PODPORY! Naprosto úžasný je, že fak hoooodně dloho kvůli novému OS není u jabka potřeba kupovat novej comp, jako s každými novymi widlemi. Jednou si koupíš jabko a víckrát nekupuješ OS, a vždy se aktualizuje a to zdarma!

Kepler

Romane, taky do win10 jít nechci ani za nic. Požadavky na programy žádné zvláštní, nejsem náročný. Prohlížeč Google chrome, přehrávač (nejradši VLC), antivirus zdarma, CCleaner,, balík OFFICE, IrfanView a tak.

Roman71

Keplere, tak to bych ti jako začínajícímu uživateli (například) Linuxu mohl doporučit poslední verzi Linux Mint 19.1 Cinnamon. VLC přehrávač je součástí distribuce, kancelářský balík LibreOffice taky a pro správu fotek je k dispoziti taky několik slušných programů včetně GIMPu 🙂

Jukni se sem: https://www.linux-mint-czech.cz/2018/12/­linux-mint-19-1-tessa-cinnamon-mate-a-xfce/

Mimochodem, antivir potřebovat v Linuxu nebudeš, je velmi odolný proti útokům zvenčí. pokud máš veřejnou IP adresu, doporučuji zapnout dodatečný firewall (jeden už je přímo součástí kernelu).

Kepler

Nejsem sice zrovna začínající uživatel, ale víc jako důchodce pro zábavu a vzdělání nepotřebuju. Dobrá informace, dík.

Roman71

Nemáš zač Keplere. Nevím, jaké zkušenosti máš s jinými operační systémy než s těmi od Microsoftu, proto jsem tě „směle označil“ jako začínajícího uživatele Linxu 😉

Linux Mint je skvělý začátek, pokud si chceš vyzkoušet co konkrétně Linux umí. Každopádně je to něco úplně jiného než Windows, i když je mu v jistých ohledech ovládáním podobný. Doporučuji vypálit .iso obraz na DVD a nastartovat z něj počítač. Takhle si budeš moci systém vyzkoušet ještě před samotnou instalací bez zásahu do původního systému.

Kdyby se ti cokoliv nedařilo nebo jsi chtěl poradit, zeptat se, rád posloužím 🙂

Kepler

Tak jo, až to bude aktuální a bude to potřeba, obrátím se na tebe. Zatím jen pár otázek:

  1. Zbavím se přeinstalací OS malwarů a jiného svinstva? Vím, že je tam mám, ale žádný s free antivirů s tím nehne.
  2. Jak ten Linux Mint pořídím?

ivzez

Ano, přeinstalací OS se lze zbavit malware i virů.

Zvolila bych ale „čistou instalaci“ → nabootovat z instalačního média (DVD/USB) a před instalací naformátovat HDD → hlavně oddíl určený pro OS.

A nezapomenout před instalací zazálohovat data (to určitě víte).

Roman71

1.Ano, zbavíš. Hlavní příčinou toho, proč se takový neřád dostává do počítače, je prvek ActiveX. Ten bys hledal v Linuxu marně, takže prohlížení internetu je až na výjimky bezpečné. Samozřejmě, že nic není úplně dokonale zabezpečené, ale v tomhle má Linux výrazně lepší výhodu, protože na internetu prakticky vyrostl 🙂

2.Pokud si chceš vyzkoušet Linux Mint, zjisti si nejprve jakou máš architekturu PC 32bit nebo 64bit AMD a potom navštiv tuto stránku:
https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/
Tam stáhneš odpovídající ISO soubor, který vypálíš na jednovrstvé DVD (možno i RW) programem pro zápis obrazu. Stačí na stažené ISO kliknout pravým myšítkem a potřebný program už v systému Windows doufám je 🙂