autacek

Mohu se zeptat, mám jen já takový pocit, že se Windows čím dál tím víc snaží přeorganizovávat práci i život dle svého?

A obzvlášť nový Word a Excel.. Když chci otevřít dokument, rád si naklikám kde jej mám, nepotřebuji nápovědu co jsem měl otevřeno předevčírem, ani to ukládat v jiném formátu, že to již jinde nepřečtu. Nakonec to začne otravovat, že úpravy nejsou možné, neb to vytvořil někdo jiný, byť jsem ten dokument vytvářel já, hrůza, makra nefunkční, atd.

Mám svůj systém, strukturu adresářů, dané návyky, ale ty programy mě neustále nutí dělat to tak, jak se rozhodl inovovat ten kdo je „vylepšil“. Na povypínání těch zlepšení aby jeden četl manuál déle než na práci se samotným programem.

Tak se jen ptám, jakou s tím máte zkušenost Vy, co si prošli vývojem třeba už od MS-DOSu. A máte nějakou radu jak to jednoduše zarazit?

Nejlepší odpověď
ivzez

ŘÍká se, že poslední použitelná Windows,
byla/jsou Windows XP a Windows 7. Věřím tomu.

Já jsem z XPček „skočila“ rovnou do Win 10 Pro
a mám z nich stejný či podobný pocit jako Vy.

Podařilo se mi je sice trochu „uklidnit“, zakázat aktualizace apod.,
ale pořád zůstává hodně toho, k čemu mne systém nechce pustit.

Překvapivě jsem až po několika měsících zjistila, že lze
v Desítkách používat staré tipy pro úpravu Windows 95, 98,
fungují i některé DOSovské příkazy…

MsOffice používám ve verzi 97, k tomu mám novější SoftMarker Office.
Novou microsoftí nechci. Práci s makry neposoudím, neumím s nimi pracovat.

Přemýšlím o přechodu na některou distribuci Linuxu.

Jestli máte Windows 10, moc toho s nimi nenaděláte.

Další odpovědi
Frogman

Vyzkoušel jsem všechny verze Windows a za sebe musím říct, že nejlepší byl, je a snad navždy bude Windows 7.

Dejme tomu, že ještě Windows 8.1 jde velmi dobře používat, protože má skoro všechna stejná nastavení převzatá z Windows 7, jen pár drobností přibylo.

Ale Windows 10? To je kapitola sama o sobě. Katastrofa…! V životě bych si to na svůj PC nedal a obdivuji lidi, kteří ho používají. Stačí mi ho jen vyzkoušet na virtuálu a už mám nechuť ho používat. A to ještě není řeč o telemetrii, kde Windows 10 sleduje prakticky vše, co se v něm děje.
Zde má spíš Windows 10 plnou kontrolu na uživatelem než v případě Windows 7. Znamená to tedy například to, že i domněle vypnuté aktualizace vypnuté nejsou. Jsou případy, kdy se i takto PC sám po nějaké době opět začal aktualizovat.

Schválně mi, ivzez, dejte vědět, až se zničehonic systém sám aktualizuje. :)

Jinak s aktualizacemi si hlavu nedělám. Svá externí data mám na jiném disku a celý PC používám v sandboxu, takže případně stačí smazat obsah sandboxu a začít znovu – netřeba používat antivir nebo řešit reinstal kvůli zpomalenému PC viry a jinou havětí (i ransomware je na sandbox krátký…). :D

led

Nie st povinný pokorne prijímať Windowsovský diktát. Treba si uvedomiť, že je to operačný systém robený hlavne pre severamerického užívateľa.
Prispôsobte si Windows podľa svojich potrieb.

Pre odporcov novelizácií Windowsu:
Nikdy nehovor nikdy. Jednoducho aj v tejto technológii platí, kdo zaváha a ostane na chvoste, ide z kola von.
Tak ako boli ľudia ešte nedávno proti autám, dnes si už život bez nich nevedia ani predstaviť.

ivzez

@Frogman,
stát by se to nemělo, ale jestli se mýlím a stane se to, napíšu.

Desítky jsem dostala loni v srpnu a od té doby s nimi „válčím“.
Snad nejhorší pro mne byla první aktualizace, která mi celý systém
převedla do angličtiny. Protože anglicky neumím, stálo mne dost
úsilí to zase napravit.

Nejsem proti aktualizacím, ale nechci vynucené aktualizace
v době, kdy Microsoft uzná za vhodné.

S další aktualizací už jsem počkala a nainstalovala ji asi po dvou
měsících → nechtěla jsem riskovat zase nějaký problém.

Frogman

Opakuji se, ale opravdu obdivuji lidi, kteří na W10 přešli – ať už „násilnou“ aktualizací ze strany Microsoftu nebo čistě dobrovolně. A čím dál více se stále divím tomu, že, i když se toho o tomto systému ví tolik negativního, stále přibývá lidí, kteří si ho nainstalují. Ale jisté pochybnosti mám i z těchto statistik…

Podle informací, které vím, tak zakázání aktualizací ať už ve službách, registru, plánovači či firewallu dnes funguje jen částečně, ale, protože se to nemálo lidí snaží takto zakázat, v budoucnu – možná, že už tomu je teď – bude (alternativní) aktualizační modul více „schovaný“, aby bylo ještě těžší ho opět vypnout. Bohužel lidská vynalézavost tu stále bude, takže bude otázka času, než se na to přijde. Začarovaný kruh. :)

ivzez

Já jsem si je nenainstalovala dobrovolně. Od dcery
jsem dostala starší PC, v němž už byla nainstalována, Windows 10 Pro, šlo o upgrade z Windows 8.
(Upgrade z Win8 chápu, na Osmičky jsem četla spustu stížností. Nechápu, že na Desítky někdo přešel z Win7.)

Zpět k Desítkám:
Když už jsem je dostala, řekla jsem si, že jim dám šanci.
Stáhla jsem si ISO a provedla čistou instalaci.
Od té doby mi Desítky jakž takž fungují. Pořád mi vadí,
že se nedostanu ke všemu, k čemu jsem se dostala v XP,
a že mohu ovlivnit méně věcí.

Přemýšlím, že bych si místo Desítek naistalovala Sedmičky…

K aktualizacím:
Úplně mi stačila první aktualizace, která mi systém převedla do angličtiny. Z toho jsem byla vysloveně nešťastná, protože anglicky neumím tak dobře, abych v ní mohla používat OS.

Tak jsem začala hledat, jak aktualizace zamezit nebo alespoň odložit.

Dlaší problém byl ustavičné stahování a odesílání něčeho na pozadí, ukrajovalo mi to hodně FUP, téměř nikdy mi nevystačil limit → to se zlepšilo až po nastavení připojení jako placeného.

Vím, že stav Windows update musím hlídat,
že by si to OS mohl přepsat.

Nedávno jsem četla o nějakém nařízení EU, díky němu
by se měla dostupnost některých nastavení v budoucnu minimálně ve verzích Enterprise a Pro zlepšit.

Jako vysloveně problematický systém vnímám
jenom Win 10 Home, který uživatelům neumožňuje
ovlivnit téměř nic.

Frogman

Ano, sedmičky jsou idální. :) I když mám rád novinky, jsem spíš zastánce starších osvědčených tenologií. :)
Vím, že ho nikdy (aspoň ne pro osobní účely) používat nebudu, ale jsem zvědavý, jak se W10 bude dál vyvíjet.

led

Nikdy nehovor nikdy. Jednoducho v technológii platí, kdo zaváha a ostane na chvoste, ide z kola von.

Frogman

U tohoto případu zcela jistě to NIKDY platí. Vím, doba jde dopředu, ale velmi rád to budu v pozadí sledovat a sám si užívat svobody. :)) (Trocha nadsázky) :D

Mc Merkurion

ivzez: … jak jsi zakázala aktualizace ve W10? pomocí služeb, plánovače úloh? v tom má Frogman pravdu …

ivzez

Nastavila jsem připojení k internetu jako účtované
a zakázala jsem službu Windows Update.

Ale občas to kontroluji, Desitky si některé
zákazané služby časem zase zapínají.

Mc Merkurion

… zakázat windows update nepomůže, od aktualizace kreator či jak se to jmenuje, je tato služba spouštěna přes plánovače úloh a při nastavení účtovaného připojení, stahují „pouze nutné aktualizace k běhu woken“ … do tý doby to šlo …

ivzez

Pomůže, ale jenom dočasně, systém si zákaz čas od času přepíše → chce to hlídat (právě teď jsem ji musela znovu zakázat).

Přemýšlím, co by se stalo, kdybych příslušný program „natvrdo“ smazala…

Mc Merkurion

… tak to jsme dva, ten zákaz si systém přepíše nejpozději do druhého dne, dýl nevydrží, takže ve výsledku je to zbytečný zakazovat …