zjentek

Nedaří se stahovat obrázky z webů. Co může být příčinou?

Poslední dobou se mně nedaří stáhnout si některý obrázky. Vlastně libovolné soubory se bez problémů stáhnou a uloží, ovšem při následném otevření souboru se většinou zobrazí prázdné okno s hláškou- náhled není k dispozici.

Napadají mě dva důvody, proč se tak děje:

  1. můj stařičký Windows XP už z pochopitelných důvodu (zastaralý software) nedokáže novodobé soubory otevřít,
  2. na vině jsou nějaká konkrétní zabezpečení webů proti stahování jejich obsahu, která dříve neexistovala.

Je správně za „a“, nebo za „b“? Příklad zde>>> https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_im­g_F_O/A8QLQP.jpeg?fl=cro­,0,0,1250,833%7Cres,1280­,,1%7Cwebp,75

Nejlepší odpověď
Bobek 2

Ten odkazovaný obrázek je ve formátu WebP. Stáhnout se mi ho podařilo normálně, v programu IrfanView se mi ten obrázek daří normálně prohlížet, ale v průzkumníku Windows se mi místo náhledu obrázku zobrazuje jen ikona. Takže asi je potřeba používat k prohlížení program, který umí číst obrázky ve formátu WebP. Windows XP je z roku 2001, formát WebP je z roku 2010, tam bych viděl možnou příčinu.

Další odpovědi
anonym

Jen doplním že WEBP je tak nový formát že s ním neumí bez dodatečného prohlížeče pracovat ani windows 10 (ačkoliv u windows je to spíš tím že microsoft záměrně nové formáty ignoruje pokud sám není jejich autor), na linuxech webp už jde otevírat pár let v jakémkoliv integrovaném prohlížeči stejně jako běžný jpeg – a na tom je dost vidět ten odlišný přístup, který oba světy charakterizuje, jakási uzavřenost a neochota cokoliv rozšiřovat versus dokonalá interoperabilita s horkými novinkami v samotném základu.

Řešením je tedy stáhnout nějaký XnView (https://www.xnvi­ew.com/ ) nebo IrfanView (osobně bych radil spíš XnView, přeci jen je výrazně dál), které si s tímto formátem poradí a používat takový lepší prohlížeč jako výchozí pro veškerou rastrovou grafiku místo toho zmetka dodaného v základní instalaci windows.

Mc Merkurion

… nevím, mně se otevřel obrázek v plné velikost a po kliknutí ještě větší, stáhnout se mi jej podařilo také …
… doplním ge0rge: stačí při ukládání doplnit koncovku" .jpeg " a stáhne se a uloží v požadovaném formátu … vždy se mně to při ukládání ptá: " … uložit jako …"