LubošK

Jak úplně odstranit předinstalovaný Windows 10, kde všude může být uložen a čeho je schopen?

Dobrý den,
koupil jsem si notebook ASUS X556UV-XO066T, na kterém byl předinstalovaný Windows 10. Samozřejmě pochopitelně se toho odporného svinstva Windowsu 10 bytostně potřebuji úplně zbavit, neptejte se proč, prostě pracoval jsem s mnoha počítači na kterých byly různé OS a s Windowsem 10 byly vždy na všech PC permanentně samé často i závažné nebo šílené nelogické problémy znesnadňující a často i znemožňující práci, stejně jako veškerá fóra napříč celým internetem v mnoha svět. jazycích velice frekventovaně zaplavující příspěvky popisující četné časté rozmanité velice frekventované závažné problémy s Windows 10, tak toto svinstvo na svém notebooku prostě nesnesu.
Do notebooku chci instalovat Windows 7 na který mám legálně zakoupenou jednu krabicovou licenci tak proč ji legálně nepoužít, do dualbootu vedle nějakého distra Linuxu. Ale to není důležité 🙂 .

Tady nastává problém, na internetu stejně jako v odborných i neodborných kruzích často kolují různé informace o tom, že Microsoft uzavírá neetické často nelegální někdy více či méně či úplně neveřejné veřejnosti utajené smlouvy a dohody s výrobci PC a komponent PC s cílem masivně silou prosadit Windows 10 a omezit všechny jiné OS včetně starších verzí Windowsu ze kterých MS už nic nemá, že předinstalovaný Windows 10 je v takto koupených strojích na rozdíl od všech ostatních verzí Windows doslova zažraný v počítači a že je problém ho odstanit, že Windows 10 na rozdíl od všech ostatních verzích Windowsu je instalován nejen na harddisku, ale celý nebo jeho části jsou i v jiných částech PC jako v EFI (místo BIOSu), ROM paměti, čipsetech na zákl. desce, řadičích, skrytých oddíle na HDD (nebo SSD podle toho kdo co má), … . Že se Microsoft spolu s výrobci HW takto brání odstranění a přeinstalaci Windows 10 a že pokud se skutečně smazání a přeinstalace skutečně W10 povede, Windows 10 stejně zůstane v PC v některých komponentách celý nebo jeho části uložený a že je schopen se obnovit nebo dokonce něco působit na pozadí a narušit tak jiný operační systém a počítač.

Potřebuji se zeptat, jestli je to pravda, kde všude může W10 zůstat uložený v PC, jak může W10 pořád působit na pozadí i když se ho zbavím běžným způsobem a jak Windows 10 z notebooku kompletně účinně na 100% dostat pryč aby po něm nezbylo ani stopy ani kousku a nešel nijak obnovit?

Odpovědi
ivzez

Windows 10 (ani jiný starši) není do PC zažraný,
patrně míníte skrytý oddíl, v němž je připravena instalace.

Podle mne by mělo stačit spustit instalaci z CD/DVD, v průběhu
instalace celý disk smazat, přerozdělit a nainstalovat Sedmičky.

Případně – pokud chcete mít úplnou jistotu – smažte a rozdělte
disk z CD/DVD s Linuxem, potom restartujte, nainstalujte Sedmičky
a nakonec nainstalujte Linux.

Pokud byste napřed nainstaloval Linux, přepsal by instalační program
Windows MBR a musel byste linuxovou instalaci opravovat.

__

K Desítkám:

Také je asi budu rušit (chtěla bych místo nich Sedmičky), přestože s nimi
nemám výraznější problémy. Pracovat v nich lze, jenom si člověk musí zvyknout,
že je něco jinak, než byl zvyklý ve starších verzích.

Dočetla jsem se, že problémy dělají, pokud šlo o upgrade
ze starších verzí Windows. Pokud člověk provede čistou instalaci
(a to by byl i Váš případ), problémy nejsou.

anonym

Nikde jinde než na pevném disku windows/uložený zažraný být nemůže. Tím si můžete být jist.
Stačí tedy disk zcela smazat a případně přerozdělit oddíly což ale za vás udělá například instalátor Ubuntu Linuxu (příští měsíc má vyjít velká verze 18.04 která bude mít dlouhou uživetelskou podporu (LTS), jinak je samozřejmě dostupná verze 17.10 z minulého roku) …

Při instalaci ubuntu linuxu vám instalátor nabídne kompletní přemazání a přerozdělení oddílů na disku, tuto možnost zvolte a máte jistotu že tam z w10 nezbude vůbec nic.

Pokud chcete instalovat operační systémy dva, například zmíněný win7 a ubuntu linux, pak jako první nainstalujte win7, a jako druhý ubuntu linux … je to z toho důvodu že windows jsou při instalaci velmi bezohledné a téměř vždy znemožní start jakéhokoliv jiného systému. Opačným postupem zajistíte že to proběhne bez problému a po instalaci linuxu bude možné snadno si vybrat který z dostupných operačních systémů chcete spustit.

zde je návod v češtině jak instalaci z USB flash disku provést http://wiki.u­buntu.cz/insta­lace/z_flash_d­isku

autacek

Já bych tu paranoiu trochu mírnil. 99% lidí nemá v PC natolik citlivé údaje, aby to někoho druhého, cizího, zajímalo a nebo jsou jištěny i jinak.

Také je důležitým faktorem, co chcete na PC mimo operačního systému spouštět. Pokud tyto aplikace nejsou vyrobeny pro jiný OS, budete mít po čase stejně smůlu, neb se starými, již nepodporovanými windows nebudou fungovat. Totéž s hrami, které pod linuxem nespustíte.

Dnešní technologie, jak navíc popisujete, úzce spolupracují jak po SW tak HW stránce, do systému jsou zapisovány údaje o instalaci a Microsoft má zase ve své databázi konfiguraci vašeho PC, komponenty hlásí své výrobní čísla, atd…

Zásadním handicapem pak je, když ve škole, či práci, musíte s novinkami teprve naučit pracovat a jiní před Vámi mají náskok.

Příště si kupte PC bez windows, případně chcete-li mít ještě větší jistotu a nevěříte ani přeformátování disku s novým rozdělením na oddíly, pořiďte si do ntb nový/větší/rychle­ší SSD.

mzm

Zajímavé, jak se dokáží i celkem nelogické dezinformace rozšířit a kolik lidí tomu věří.

V PC, krom disku není nic, kde by se mohlo skrývat něco takového jako je operační systém. Že je spousta komponent „Win10 ready“ je jen odkaz na to, že tyto komponenty budou ve Win10 fungovat, že budou fungovat správně, protože k nim existují správné ovladače. Nic víc.

Proč instalovat starší W7, když mám legálně W10? Pravda UI chce ještě vychytat, ale proti W7 (a hlavně W8) jsou prostě lepší. O tom, že W7 za chvíli přestanou být podporované a bude se objevovat čím dál víc produktů, které na nich nepůjdou pustit, je druhá věc.

Takže za mě: co se tak naučit používat/využívat něco nového? Osobní zkušenost je taková, že veškeré to „to je strašlivé svinstvo“ pramení akorát z neznalosti. Třeba W10 a dockery, jsou úžasná věc, která ve W7 není možná.

dubraro

Souhlasím s předchozími odpověďmi, pokud smažete a znovu vytvoříte oddíly na disku, tak vám v počítači nezůstane žádná část W10, která by se mohla samostatně projevovat. Po instalaci W7 bych ale spíše doporučil instalovat Linux jako virtuální stroj, například pod VMware Player. Je to pohodlnější než při změně OS rebootovat, jeví se to jako by vám běžely oba počítače současně, stačí přepnout obrazovku.
U těch prokletých W10 je navíc možné vytvořit více pracovních ploch, takže na jedné si pustíte W, na druhé virtuální Linux a stiskem jediné klávesové zkratky pracujete na jiném počítači, jiném OS, v jiném prostředí … ale klidně nad stejnými daty.

mzm

dubraro, akorát virtuální stroje mívají dost problémy s výkonem, třeba vmware s diskovým výkonem, o využívání 3D akcelerace už snad ani nemluvím (jako jde to, ale…) .
A zrovna v používání virtuálních strojů je zrovna ten W10 proti W7 nebe a dudy. Takže pro tuto cestu raději W10…

ivzez

Poznámka:
Já bych si koupila notebook bez OS, podle mne je škoda platit
Microsoftu za systém, který člověk nechce používat.

anonym

to je samozřejmě naprosto ideální cesta bohužel jak bylo v dotazu naznačno existují zřejmě skryté dohody které výměnou za určité slevy na licencích brání výrobcům dodávat na trh všechny své produkty i ve variantě bez OS, a tak je jich bez OS k dispozici jen velmi omezené množství z celého produktového portfolia. Nezbývá tedy často než koupit i se systémem a následně jej smazat.