Katusa

Kde můžu dělat chybu?

Pustila jsem se letos do „syslí“ sezóny- tvořila jsem pečený čaj, který se ovšem začal kazit, ač jsem postup dodržela podle receptu, měla víčka vyvařená a sklenice 2× vypláchnuté v teplé vodě a zkoušela jsem zeleninovo-houbovou čalamádu- postup stejný, zavařované podle návodu…přesto se mi oba výtvory začaly kazit. Jsou uskladněné ve sklepě a začaly jakoby kvasit (víčka nafouklá, při otevření začne pěnit). Mohl by mi prosím někdo poradit, čeho se při podobných akcích vyvarovat, aby potom mé výtvory nekončily spláchnuté v záchodě? Zkoušela jsem zatlačovací i šroubovací sklenice, víčka i vršek sklenic otřít alpou, přesto to končí katastrofou…
Doplňuji:
Tak že by byla chyba v tom, že jsem čalamádu (=směs povařených hub, papriky, cibule a rajčata zasyrova) plnila studenou a jen zalila horkým nálevem a sterilovala v hrnci a pak už neotáčela? Popř. nemohla být chyba v tom, že jsem sklenice plnila moc po vršek? Děkuji všem za rady, zkusím se polepšit, respektive dávám tomu poslední šanci, jestli to zas bude zlý, definitivně se zaříkám, že s tím končím…

Nejlepší odpověď
www

Všechna víčka potřebují po případné sterilizaci hned, ještě za tepla, otočit sklenice dnem vzhůru, aby se při chládnutí „přicucla“ a zkontrolovat. Pak se nekazí.
Doplňuji:
Bude to tím, co píšeš v doplnění.
Pokud se víčko správně přichytne, lehce se prohloubí dovnitř a nejde lehce povolit (to je ona kontrola).
Zkus to. Uvidíš, že se zadaří!
Jo, ty co se nechytnou, můžeš obsah spotřebovat hned, nebo zkusit znovu dotáhnout, opět zahřát, otočit a poznáš jak se chytly. Všechna víčka totiž hlavně opakovaným používáním ztrácejí přilnavost a je nutné je pak vyhodit.

Další odpovědi
hanulka11

Fakt netuším, kde děláš chybu. Obojí je nutné plnit do sklenic opravdu za horka a zavřít ihned sklenice a otočit dnem vzhůru a nechat vychladnout . Nikdy se mi nic nezkazilo.Nikdy neotírám víčka alpou nebo jinými blbostmi . Prostě omyji osuším .

Doplňuji:
Víčka používám opakovaně mnoho let – nevyhazuji je . Pokud se šetrně otevřou ,mohu je použít opakovaně./moje zkušenost/ Vždy vše plním jen po hrdlo sklenice, nikdy ne až nahoru.

anonym

Katuso, problém může být už v nedostatečném provaření směsi. Pečené čaje mi trochu připomínají „zavařeninu“ do čaje, kterou dělávala ještě moje babička. Dávala ovšem na 1 kg ovoce 1 kg cukru a vařila ovoce do zhoustnutí. Vůbec nevadilo, že bylo sladší, protože v čaji to bylo akorát. Tahle oslazená a důkladně provařená směs se nekazila.
V receptech na „pečené čaje“ podle dnešní receptur se doporučuje používat víčka na závit. Podívej se na skleničky, jestli jsou víčka v pořádku. Pokud jsi používala zavařovací hlavu, tak může být špatná a víčka nemusí dobře uzavírat.
Po každém zavařování dělám zkoušku – poklepu prstem na víčko a podle zvuku poznám, zda dobře chytlo. Pokud je zvuk „dutý“, tak zkusím víčkem pootočit. Buď potom vyměním víčka, která nedrží a produkty znovu zavařím, nebo ty, u nichž si nejsem úplně jistá, dám do ledničky a spotřebuji. Skladuji jenom zavařeniny, kde mám jistotu, že jsou v pořádku.
Skleničky a víčka umývám ve vodě s přídavkem Jaru, důkladně opláchnu a poutírám. Nechám je na vzduchu doschnout ještě alespoň hodinu.
Doplňuji:
U té čalamády je nutná sterilizace. Škoda houbiček a zeleniny, když je to teď na vyhození. Okurky jsme s tchýní také jeden rok podle receptu jenom zalily horkým nálevem, obrátily na víčka a přikryly dekou, aby chladnutí bylo velice pozvolné. Zavařeniny se mi nekazívají, ale tehdy to bylo docela veselé. Chytla se asi jenom třetina víček. Takže zbytek šel odvíčkovat a hezky do zavařovacího hrnce. Od té doby neexperimentuji. Leze to totiž zbytečně do peněz.

Wang

Já teda pokaždé při zavařování používám nová víčka, aby je pěkně zavařovací hlava natvarovala na sklenici. Sklenice a nová víčka předmeju vodou a jarem.
Vše ale těsně před použitím – plněním – vyvařím ve vroucí vodě (sklenice i víčka), vždy na jednu várku. Sklenice otřu fik-fik jen zvenčí kromě hrdel. Rychle plním do ještě horké sklenice, přelévám hodně horkým zavařovacím nálevem. Všechny operace dělám hodně za horka, tak je všechno sterilní.
Po zavaření také stavím sklenice na víčka a po vychladnutí kontroluji, jestli drží.

manon

Víčka a lahve umýt saponátem a dobře vypláchnout (nic víc) – nechat okapat. Základem je dobře uzavřená sklenice – po naplnění a uzavření otočím na chvíli vzhůru nohama, prohlídnu dokola nesmí ukapávat ! – pouze tak je dobře zavřená. Pak zavařit – zavařuje se různě, u nás ponořené plně ve vodě. Někdo v troubě, někdo v mikrovlnce – ale to já nezkoušela. To jsou jednoduché rodinné postupy a funguje to.

elektrikář

Kvašení obsahu je špatná sterilizace. Podívejte se do kuchařky tam jsou teploty a čas po který se konzervy musí zahřívat. Sklenice nesmí stát jen tak v hrnci musí být na podložce. Stalo se mi,že 10 prvních sklenic normálně chytlo a v druhé várce mi u několika ulítlo dno.Druhá várka se musí dát jen do vlažné vody..Pokud používám šroubovací víčka ještě jednou je horká utáhnu, a překlápím Ve sklenici musí zůstat asi 1.5 cm až 2. Volného místa po vzduch který po ohřátí a uniknutí vytváří podtlak který konzervu uzavře.
Doplňuji:
Jetše je dobré si v drogerii koupit zavařovací teplomněr.

hanulka11

pečené čaje se nevaří, ale pečou na plechu v troubě – pokud já to znám – někdo to dělá třeba jinak ,ale pak to není pečený čaj
a také je nutné je plnit horké do skleniček