Katusa

Zavařování

Mohl by mi prosím někdo poradit se zabařováním kompotu? Mají se ty sklenice ponořovat částečně do vody v zavařovacím hrnci, nebo má být voda jenom pod pařáčkem?Děkuji

Nejlepší odpověď
baghira

Důležité je, aby se dostatečně prohřál obsah sklenice (a tím se jednak zabilo všechno živé, a jednak vypudila část vzduchu aby vzniklým podtlakem drželo víčko).
Já třeba zavařuju v myčce.

Další odpovědi
tom004

Dobré info v odkazu.

http://www.za­varovani.info/

anonym

Postupuji už jako baghira.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-co-pouzivate-mycku

dudu

Manželka zavařuje doma v horkovzdušné troubě, čili zcela bez vody, na chalupě pak v klasické pračce s ohřevem vody – zde dává současně dvě vrstvy, takže spodní zaplaví úplně a horní kousek pod okraj sklenic. Ideální je sklenice úplně neponořit, čímž se sníží riziko, že při špatně držícím víčku vnikne voda do obsahu, zejména pokud necháváte dávku chladnout v hrnci.

Sůwa

Zavařovat je možno různými způsoby, velký zavařovací hrnec byl důležitý hlavně v době, kdy se skleničky zavíraly patentními uzávěry s gumičkou. Podle starých předpisů se svařila voda s cukrem a pak se nalévala na ovoce, docela ale stačí prosypat ovoce cukrem a zalít převařenou vodou. Já zavařuji buď v kastrolu na sporáku, nebo v troubě v pekáči, do vody jsou sklenice ponořeny asi do 1/3. Dá se zavařovat i v MW, ale to se mi zdá zdlouhavé. Je dobře si během zavařování hlídat teplotu vody. Po ukončení procesu chladit sklenice utěrkou namočenou do studené vody a po zaklapnutí víčka otočit dnem vzhůru.Sůwa