Suzin

Jak potratit v nízkým věku!

mně se to netýka mně je 19 ale moje nejlepší kámoška má kluka který to do ní omylem pustil a ona neví jestli je v tom je jí 13!!má to těžký nikam nemůže je jí málo let co má dělat???

Nejlepší odpověď
Lencis

Záleží na tom jak dlouhá doba uplynula od toho „omylného puštění“…

Pokud se jedná o aktuální záležitost lze ještě početí zabránit.

Takže:

  1. nejdřív se kamarádky zeptejte kdy měla poslední MS (pokud jí tedy měla, protože pokud ještě MS nemá je pravděpodobnost první ovulace minimální), pokud byl pohlavní styk těsně po MS (cca do pěti dnů) nebo naopak před MS (cca také ten týden) je pravděpodobnost otěhotnění opravdu velmi malá, i když možná!
  2. Pokud k pohlavnímu styku došlo v uplynulých cca 6 dnech (maximálně) je tu možnost tzv. Postkoitální antikoncepce (intercepce). Jde o antikoncepční metody, které jsou schopny zabránit otěhotnění i v případě, že byly použity až po pohlavním styku. Musí však být použity před tím, než došlo k případnému uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici (to nastává zhruba 6. den po oplodnění). Doporučuji okamžitě navštívit lékaře a o tuto antikoncepci požádat (vzhledem k věku, bude nutná přítomnost rodiče) Ale věřte mi, že je lepší schytat pár pohlavků než řešit opravdu velký problém, který vznikne pokud by kamarádka nějak experimentovala… samovolně potratit ještě neznamená že bude vše jak dřív, ve většině případů se musí děloha vyčitit, aby nedošlo k zánětům!
  3. Pokud už uplynul delší čas, tedy kamarádka má zpoždění MS alespoň týden, pak je možnost těhotenského testu. Ten lze koupit bez receptu v každé lékárně. Pokud bude test negativní kamarádka si může oddechnout a budiž jí to ponaučením, že hračky bývaj někdy plačky. Pokud bude test pozitivní, máte velký problém, který je opět potřeba řešit. Není to na jednoduchou radu, tohle už není otázka, která by se dala vyřešit jednou větou. Opět radím jediné, sednout si a svěřit se mámě. I když bude asi v šoku, možná i vybuchne, bude křičet, plakat atd… ale nakonec to spolu vyřeší.. jestli jsi kamarádka, tak ji podpoř a hlavně ji pouč o bezpečném sexu, když už chuděra tak brzo rozloučila s dětstvím…

Další odpovědi
K+R

Jako první krok by si měla kamarádka koupit těhotenský test nebo ji ho kupte vy, pokud si na to sama netroufne.V pri­pade,ze bude pozitivni,bude muset o tom rici rodicum,jelikoz neni plnoleta a nemuze podstoupit potrat bez souhlasu rodicu a hlavne nedosahla veku 15 let,tudiz se bude vse vysetrovat jako „znasilneni“.Cha­pu,ze to tezko dokaze,ale lepsi o tom rici vcas,dokud muze jit na potrat,pak uz by se mohlo stat,ze bude muset od 13let vychovavat dite.Coz by hlavne rodice snaseli mozna jeste hur.Jinak doporucuji take zavolat na linku bezpeci (www.linkabezpe­ci.cz)a poradit se.Myslim si, ze Vy jako dospela zena v 19 letech byste ji mohla takto sama poradit.

Dandi

Určitě by se měla svěřit rodičům nebo doktorovi, kteří ji pomůžou. Může jít třeba na miniinterupci. Tak jako tak bude potřeba souhlasů rodičů, takže ti se o tom dozví. Rozhodně čím rychleji začne tuto situaci řešit, tím lepší to pro ni bude.

rákosníček

radím ať se svěří rodičům vím že to bude zlý ale nic jinýho ať nezkouší rodiče jí musí pomoct se vším co se bude dít k lékaři bude muset taky s nima a pak bohužel i na polcii jestli má toho kluka ráda bude to zlý pro oba dva ale jen rodiče jí v tom pomůžou já osobně bych to udělala chybovat je totiž lidské přeju hodně štěstí

alenka901

Těhotenství se může vyznačovat mnoha příznaky, z nichž ty nejzákladnější uvádíme níže. Vezměte prosím v potaz, že pokud některý z příznaků máte, ještě to nemusí nutně znamenat, že jste těhotná. Těhotenství vám zaručeně může potvrdit pouze gynekolog či spolehlivý test. Nyní ale pojďme na přehled základních příznaků, které mohou těhotenství signalizovat:
Zpožďující se menstruace

Nedostala jste „to“? Podle některých zaručený první příznak možného těhotenství. S tím je třeba do jisté míry souhlasit, ale rovněž netřeba se hned děsit, pokud se menstruace o pár dní zpozdí. Některým ženám se menstruace může zpozdit třeba i o 14 dnů z důvodů různých vnějších či vnitřních vlivů, mezi které patří nadměrný stres, různé psychické či fyzické problémy nebo onemocnění. Takže pokud se menstruace zpozdí, nemusí se nutně jednat o příznak těhotenství. Vy potom nepodléhejte panice a uvědomte si, zda se v poslední době ve vašem životě neodehrálo něco, co by ji nějak mohlo opozdit.
Změny nálad a neustálá únava

Zná to snad každý – s těhotenstvím často souvisí i změny nálady a mnohdy i celková únava. Máte pocit, že jste v poslední době nějak moc náladová a vaše nálada je v poslední době jako na horské dráze – v jednu chvíli se cítíte skvěle, v druhou zase naprosto pod psa? I to mohou bát příznaky těhotenství, ale stejně tak nemusí! Pokud je žena těhotná, musí její tělo využít více živin pro růst embrya , což je často vysilující a může to způsobovat dočasnou únavu. A ta může mnohdy vést ke zmíněným změnám nálady. Ale opět – jedinou zárukou, jak zjistit, jestli nejste náhodou „v tom“, je provedení testu či návštěva lékaře.
Potřeba chodit stále na záchod

Muži občas tvrdí, že ženy chodí až moc často na onu místnost a v těhotenství to platí dvojnásob. A nemusí jít nutně o ranní nevolnosti, mezi příznaky těhotenství často patří potřeba i často chodit na malou. To se děje z důvodu, že embryo vylučuje látky podporující produkci moči a také během těhotenství dochází k většímu prokrvení orgánů v těle a především pak tkání pánve. Ta se kvůli tomu zvětšuje a postupně tlačí na močový měchýř, což způsobuje zvýšenou potřebu návštěvy toalety.
Máte výtok a bolí vás břicho?

Každý výtok něco signalizuje, většinou to, že s tělem není něco v pořádku. Mezi časté příznaky těhotenství patří hustý bílý výtok, který se dostavuje u některých žen častěji, než je zdrávo. Dalšími příznaky počínajícího těhotenství mohou být bolesti břicha, konkrétně pak zvýšená citlivost podbřišku, bolesti břicha, hlavy, nezřídka také závratě až mdloby.
Zvýšená citlivost prsou

Během těhotenství je tělo matky často obdařeno vyšší citlivostí na různé podněty. Mezi často tradované příznaky těhotenství patří i zvýšená citlivost prsou na doteky, které mnohdy mohou být i velmi bolestivé. To souvisí se změnami v prsou, kdy může dojít ke zvětšení bradavek a dvorců kolem nich, případně naběhnutí malých žilek tamtéž. Samozřejmě i samotná prsa se v průběhu těhotenství zvětšují.
Zvýšená chuť k jídlu

Prohlaste před rodiči, že byste si dala okurky, byť je o vás známo, že je k smrti nenávidíte a bude oheň na střeše. Snad každý ví, že mezi příznaky těhotenství patří i zvýšená chuť k jídlu (podle některých až žravost), mnohdy vedoucí k opravdu rozličným chutím na samých koncích kulinářského spektra. Chvíli máte chuť na zmíněné okurky, vzápětí byste zase snědla šlehačkový dortík a nedlouho na to kus masa.

Jedinou zárukou, jak spolehlivě zjistit, jestli jste těhotná, je využití kvalitního testu, případně návštěva lékaře.

Co dělat, když jsem těhotná?

Pokud byste náhodou otěhotněla (protržený kondom, vynechané prášky, znásilnění…) a okolnosti vám nedovolí dítě si ponechat, je několik metod, jak zabránit možnému početí. Přesto se ani jedna neobejde bez návštěvy lékaře!
Postinor, pilulka po

Spolehlivou metodou, jak zabránit těhotenství po něchráněném styku (či nehodě s protrženým kondomem), je pilulka jménem postinor. Tu můžete vzít až 72 hodin po styku. Nicméně čím dříve, tím lépe. Uvádí se, že pokud ji vezmete do 12 hodin od styku, je její účinnost až 99%. S přibývajícími hodinami ale klesá šance, že bude účinná, proto se nevyplatí otálet. Postinor se používá jako ojedinělé řešení a v žádném případě nenahrazuje klasickou antikoncepci!
Postinor bez předpisu?

V současné době se postinor bez předpisu lékaře nedá získat. Pokud tedy postinor chcete, vyplatí se uršitě navštívit jakéhokoliv lékaře, který vám předpis vystaví

Postinor vám může předepsat každý gynekolog, případně lékař na pohotovosti. (většinou předepíší bez nějakých dalších otázek nebo výslechů). Pokud vám ještě nebylo 15, nechte si postinor napsat na někoho staršího, abyste neměli zbytečné problémy (nemusí jít nutně o dívku či ženu – pro postinor může jít i kluk).
Potrat

Pokud první příznaky těhotenství zjistíte po delší době než je 72 hodin, postinor nebude účinkovat a jeho užitím byste si jen mohla uškodit. Jestliže těhotenství zjistíte až po delší době, je jedinou možnou variantou potrat. Za tímto účelem se vyplatí navštívit gynekologa, jelikož jen on vám může fundovaně a zasvěceně pomoci, jak se vypořádat s neplánovaným těhotenstvím. Věc každopádně musíte nějak řešit, jinak se za 9 měsíců vyřeší sama! Jestli nemáte dost odvahy, poraďte se se svou kamarádkou, případně na to přípravte rodiče, pokud nejste plnoletá

Attack-design

potrat v tomhle věku ji stejně lékaři bez povolení rodičů naudělají, tak jako tak to musí říct, ale nejdřív si koupit těhotenský test a zjistit zda je to vůbec pravda, jinak radši nic neříkat zbytečně