Katy32

Mám nebo nemám jít na potrat :( ? Je mi 17 let 5tt

Nejlepší odpověď
anonym

Katy, v tom si ale musíš udělat jasno ty sama.
Moje spolužačka z gymplu byla v tomhle směru dost neopatrná a potom už děti mít nemohla. Vždy je tu riziko, že to „nedopadne“. Mít dítě v 17 letech, to je sice na dnešní dobu hodně brzy, ale když už jsi těhotná, tak moc toho k přemýšlení nezbývá.
O tom, co bude lépe udělat, hovoř se svým partnerem a hlavně s rodiči.

Další odpovědi
Deli

Katy, poslala jsem Ti osobní dopis, tohle není na řešení na veřejném webu…

marci1

Bohužel o Vás nic nevíme, takže poradila bych, abyste to velmi důkladně probrala se svým přítelem, zda Váš vztah je vážný, zda s Vámi počítá v dalším životě a Vy samozřejmě s ním. Dále s rodiči, vzhledem k tomu, že nejste plnoletá. Potrat je velmi vážná věc a musíte vzít v úvahu i to, že po potratu byste už nemohla mít děti. Tímto Vás ale nechci rozhodně strašit. Přeji Vám, aby se vše vyřešilo co nejlépe, jak to půjde.
Doplňuji:
Omlouvám se za překlep : Po potratu byste třeba už nemohla mít děti. Děkuji.

iceT

V diskuzi píšeš,že se bojíš,že to nezvládnete finančně.A co psychicky?Cítíš se na to být matkou v tak nízkém věku?A co nastávající otec,ten se na to být otcem cítí?To je si myslím zásadní otázka,kterou byste si měli zodpovědět vy dva,protože finančně mohou občas pomáhat i rodiče vás obou.Taky byste měli mít kde bydlet a hlavně sami,ne u rodičů,protože to je začátek konce.Ne,že bych nesouhlasila s tím,aby mladí bydleli u rodičů,ale není žádné soukromí,kecání do všeho,pokud se mladí\staří neshodnou a to je jen malá vyhlídka do budoucnosti.

celie

Je těžké v tomhle věku rozhodnout zda jít na potrat a žít dál jako by nic nebo nejítale život se ti změni od narození miminka.Záleží co chceš ty dál,zda jsi sama,nebo máš podporu rodiču,nebo otce dítěte.Máš li zázemí pro sebe a miminko,tak je vše jednodušší.Bez podpory někoho to nebudeš mít jednoduché.Prošla jsem tím,a životní zkušenost je nade vše.A nelituji .

uccello

Těžko ti tady radit. Ono záleží na postoji rodičů, tedy pokud o tom ví. Pak jestli je znám dotyčný, který to má s tebou na svědomí atd.
Doplňuji:
Ale mám asi dvě známé, které to měly už v sedmnácti a nakonec jsou rády, že si dítě nechaly. Teď je taková nešťastná doba.

ginze

Tohle je velmi těžké rozhodnutí…je jasné, že na potrat by nikdo dobrovolně nešel, ale zase si uvědom, že když si to dítě necháš, nebudeš mít mládí jako ostatní, budeš mít stále jen starosti. Navíc není zase tak lehké s dítětem dodělat školu. Mám kamarádku, která porodila v 16, sice se tváří šťastně, ale je vidět, jak jí to štve a nejradši by vše vrátila zpět. Navíc je třeba probrat to s rodiči, s přítelem. Takové dítě stojí i peníze, tak abyste to utáhli.

Reezo

tak za prvé je třeba si uvědomit, že interupce v tomhle věku tě může postihnout neplodností na celý život, zase na druhou stranu starat se o dítě v takovémhle věku je dost obtížné a vlastně ti skončí tvůj život jak jsi ho znala, jestli se rozhodněš dítě ponechat, tak tvůj čas bude patřit dítěti. Musím ale říci, že spoustu děvčat podstoupí interupci. znám jednu dívčinu, která si to nechala (neví ani s kým) a není to sranda… každopádně ty jsi pánem svého života a ty si to můžeš rozhodnout jak jen budeš chtít 🙂

Nikča1994

Katy, tohle je trošku více osobní otázka. Napsala jsem Ti osobní zprávu ;)

pizlicka

ne!budes litovat ihned po.na okoli nedej,se svym svedomim budes zit ty,pokud pujdes.a za rok si reknes,to mam krasnou holcicku-chlapecka.

briketka10

jen si to miminko prosím tě nech co bych já
za to dala mít nějaké škrvně co mi tady vrní
děti mít nemůžu a dnes mi už adoptovat ani
nedovolí..a peníze nejsou všechno, jak píše
Bohemica, nejseš přeci sama pomůžou ti
kamarádky se šatičkami já jsem z dvojčat a
obě jsmě nosily klučičí oblečení až do první
třídy po známých starších kamarádech..

přeji ti hodně štěstí

Katy32

Dotičný znám je , rodiče o tom ví , ale já se bojím toho že to nezvládneme. Přítel má práci kde má sotva 12000 kč , má nějaké placení . nevím kolik se dnes bere mateřská. Nechci žít jak chudák..On si jinou práci zatím nehledá … Koukala jsem se na video o potratu příjde mi to nechutné a brutální , ale tak co mám dělat ?? prosím poraď te mi někdo …

chcimiminko

Postarám se o tebe i tvé nenarozené miminko,pokud by jsi chtěla se mnou bydlet v Praze,tak mi písni mailík a domluvíme se,přijed můžeš třeba hned,budu rád,bydlím sám a miminko bych moíc chtěl.Budu ti hladit rostoucí bříško a tešit se s tebou na mimčo,pokud toužíš po tom samém,tak se ozvi.Martin z Prahy
E-mail: chcimiminko@email.cz
Nezapomeň na nějakej telefon na sebe,ozvu se ti !!!

anonym

Rozhodovat se pro potrat jen proto, že nechceš „žít jako chudák“, to je dost sobecké. Kdyby se takto rozhodovali naši rodiče, mnozí z nás bychom tu dnes asi nebyli. Uskromnění jaksi patří k mateřství a netýká se jen financí. Pokud ti na mateřství vadí hlavně tohle, přikláním se k názoru Dochy, že můžeš dítěti dát šanci a dítě poskytnout k adopci, jistě někdo uvítá takovou možnost, o dítěti nemluvě. Pokud se rozhodneš k potratu, není to dnes zákrok, který by musel dopadnout s trvalými následky na tvém zdraví a budoucím možném mateřství. Dnešní medicína je na tom mnohem lépe než před několika desetiletími, kdy se podobné „nehody s následky“ občas přihodily. Ať se rozhodneš k čemukoliv, vždycky už budeš tím rozhodním nějakým způsobem „poznamenaná“, proto si vše opravdu dobře prober ze všech úhlů a nezapomeň zapojit do rozhodování také otce dítěte, je to i jeho dítě a jeho díl zodpovědnosti.

Pájo

Naši rodiče se rozhodovali daleko snáze, než mohou mladí dnes. Byla práce, startovací byty s nízkým nájmem, novomanželské (bezúročné) a další půjčky apod. Stát mateřství podporoval v mnoha směrech – dostatek školek, družin, bezplatných kroužků. Takže nesrovnávejte nesrovnatelné. A hlavně nevypravujte něco o sobectví. Dobře ji chápu. Myslí na to, jaké šance může v dnešní době svému potomkovi bez peněz vytvořit! Jakou perspektivu mu bez peněz dá, když jsme se dopracovali k tomu, že je v dnešní době pomalu vše (jen) o penězích.

Pájo

Hlavně si Katy32 nenechej nikým vrážet klíny do hlavy. Rozhodnutí je jen na tobě, ať už se rozhodneš pro porod nebo pro potrat, vždy to je na tobě. Žádné sobectví, žádná kolize s vírou, žádná kolize s okolím… jen ty, tvůj kluk, příp. tvá rodina. Zvažte situaci – všechna pro i proti – a udělejte rozhodnutí a běžte dál. Pamatuj, jsou jen rozhodnutí… neexistují dobrá rozhodnutí, neexistují špatná rozhodnutí… jsou jen rozhodnutí, pomocí kterých volíš svou další cestu životem. A po těch rozhodnutích nejsou už žádné otázky typu "kdybych tenkrát… " to už je totiž jiný životní směr, který ale neexistuje, protože jej přepisuješ životem, který jsi zvolila a žiješ teď a tady.

Dochy

Já s potraty (s vyjímkami) nesouhlasím, tím je asi jasné i mé doporučení. Pokud si opravdu myslíš, že to nezvládnete finančně, zjisti si jaké jsou možnosti k adopci. Pokud budete pevně rozhodnuti již před porodem, dítě může mít už za pár týdnů novou rodinu.

Dochy

Jo a ještě: hodně štěstí.
K té mateřské, pokud se dobře pamatuji: odvíjí se od výše platu. Pak pokud se nemýlím je ještě rodičovská, kterou můžeš brát tuším kolem 7000 (pokud by mateřská byla nižší, rodičovská ji bude dorovnávat) Budou tam nějaké další podmínky, ale to si musíš zjistit podle Tvé situace.