Alesh

Kolik dní po ovulaci může žena otěhotnět?

Je nějaká hranice, kdy už je to (skoro) vyloučeno?

Nejlepší odpověď
dědapetr

A které jsou vlastně ty kritické dny?

Všechny, které popisuji v kapitole věnované těhotenství, a ještě několik navíc. Mnohem snazší je to s dny po ovulaci. Ovulaci pomocí BT poznáme docela bezpečně a třetí až čtvrtý den naměřených zvýšených teplot můžeme pokládat za neplodný – od tohoto dne až do konce cyklu se můžeme relativně bezpečně milovat bez ochrany. Daleko větší problém je se dny před ovulací. Spermie sice údajně přežívají za príznivých podmínek 2–3 dny, byly prý ale zaznamenány i výjimečné případy, kdy přežily mnohem déle – prý až pět dní. Pokud tedy chceme mít opravdovou jistotu, neměly bychom se bez ochrany milovat až pět dní před ovulací (odvážnější čtyři, popřípadě i tři dny), ovšem zde je velké riziko, že ovulace může přijít nečekaně dříve, než předpokládáme. Obzvlášť u krátkých cyklů, kdy ovulace nastává velice brzy, je riziko otěhotnění při milování bez ochrany téměř kdykoli v první části cyklu.

Například u cyklu 22 dní, kdy může k ovulaci dojít již 10.DC a prvních 5 dní je menstruačních, již 6.DC je rizikový (to není fiktivní příklad, ale můj vlastní cyklus :-p). Při takovémto cyklu raději doporučuji se od MS do ovulace raději bez ochrany vůbec nemilovat. Naopak pokud jsou cykly delší, doporučuji vzít nejdřívější den, kdy byla v předchozích cyklech zaznamenána ovulace, odečíst od něj 5 dní (4, 3) a do té doby je milování bez ochrany relativně bezpečné. Například pokud někdo zaznamenal cykly 32–38 dní a ovulaci vypozoroval 20.-26.DC, do 15. DC není příliš pravděpodobné, že by žena otěhotněla.

Další rizikové dny jsou všechny, v nichž zaznamenáme jakékoli znaky, které si dáváme do souvislosti s ovulací – například plodný hlen nebo otevřený děložní čípek.
Jak se tedy vlastně chránit před otěhotněním?

V prvé řadě sledujte svoje tělo, samo Vám dokáže dávat signály a brzy zjistíte, že ovulace nemusí být zdaleka tak skrytá záležitost, jak jste se doposud domnívaly. Některé věci jsou společné, některá specifika pozorují jednotlivé ženy pouze u sebe – dávejte si je do souvislosti s měřením BT a ostatními plodnými znaky.
Pociťujete ovulační bolest? Je to před teplotním vzestupem (kolik dní?) v den vzestupu nebo až po něm?
Bolí Vás záda? Je to pravidelně ve vztahu ke změnám BT?
Bolesti hlavy? Zvýšená únava nebo naopak zvýšená chuť na sex?
Možná objevíte ještě jiné zajímavé věci, které jste do té doby přecházely, a nyní zjistíte, že mají souvislost s Vaším menstruačním cyklem.

Pozorujte známé znaky plodnosti – kolik dní před ovulací se Vám začne otvírat čípek? Jak se mění konzistence Vašeho děložního hlenu?
Pozorujete před ovulací pokles teploty? Pomocí všech těchto znaků budete časem schopná odhadnout, kdy asi tak ovulace dorazí, poznáte, že se blíží, a budete vědět, že v těchto dnech je veliké riziko milovat se bez ochrany.

Po zvýšení teploty potom vyčkejte pro jistotu ještě pár dní, jednak se může stát, že zvýšení teplot je pouze jednodenní a ovulace teprve nastane, druhak počítejte s tím, že podle zákona schválnosti vydrží vajíčko po ovulaci oplodněníschopné velice dlouho. Jistota je jistota 😉 A jakožto stavař dodávám – výpočet je na straně bezpečnosti 😁

Těch rizikových dnů je docela dost, u krátkých cyklů mohou tvořit i polovinu, což je jistě velmi nepříjemné a málokdo vydrží se celou tu dobu nemilovat vůbec. Každopádně sex v rizikových dnech doporučuji s jakoukoli jinou formou nehormonální antikoncepce. Pochopitelně nejbezpečnější je chránit se jinak pořád, ale pro někoho je třeba použití kondomů nepříjemné nebo způsobují alergii a ani jiné metody mu příliš nevyhovují, a tehdy je i těch několik dní, o kterých víme, že jsou bezpečné, velkou výhrou. A obzvlášť u dlouhých cyklů je těch bezpečných dnů docela dost 🙂
http://merenib­t.xf.cz/antikon­cepce.html#c