RQLM

Jak postupovat při převodu auta?

Zdravím.
ÚVOD:
Můj strejda mi přenechává svojí starou felicii na doježdění, ale chce auto zcela převést na mě, se vším všudy. Bydlí v Pardubickém kraji, já ve Středočeském. Šel na úřad a auto odhlásil a mě dal plnou moc. Protože je to auto starý a bylo by nutné při převodu platit ekologicckou daň, chci auto nechat napsat na babičku (která má ZTP, tudíž ekodaň se platit nebude). Babička souhlasí, zatím žádný problém. S autem jsem teď čerstvě prošel technickou a je způsobilé provozu.

OTÁZKA:
Jak mám teď postupovat na úřadech? Musím uzavřít havarijní pojištění, to je jasný, ale můžu uzavžít toto pojištění na sebe, přestože auto bude na babičku? A kam musím jít první, do pojišťovny (kde po mně budou chtít SPZ, kterou ještě nebudu mít), nebo na úřad (kde po mně budou chtít viět uzavřřenou pojistku)?

Díky za odpověď, snad jsem popsal vše, případně informace dodám.

Nejlepší odpověď
Ar

Abych to trochu sjednotil ty odpovědi.
V prvé řadě, pokud na vás strejda auto „odhlásil“ a je v polopřevodu, nepotřebujete žádnou jeho plnou moc.
Dále je potřeba zajistit evidenční kontrolu, tu jste mohl udělat zároveň s TK, takhle budete muset znovu na STK, aby udělali „evidenčku“. Další věc je zřídit pov. ručení.Značky neřešte, až dostanete nové RZ (registrační značky, dříve SPZ) tak na poj. nahlásíte změnu značek a oni vydají novou zelenou kartu. Jde to udělat i tak, že se domluvíte na úřadě a oni vám řeknou jaké vám po doregistraci dají RZ. Je to jen o jejich ochotě.
Kdo platí povinné ručení je úplně jedno, to nemusí platit majitel, jednoduše řečeno když ukecáte Frantu Vomáčku z Horní-Dolní, že za vás bude platit pov.ruč. tak je to v pohodě a nikoho víc nezajímá.
S protokolem o evidenční kontrole a uzavřeným pov.ruč. jdete na úřad. Sebou si ještě vezmete OP, ORV, TP, RZ (dostanete nové je to převod z jednoho kraje do druhého), Jestli budete auto doregistrovávat na babičku tak její plnou moc a doklady že je ZTP.Kdo je zapsán v mezikolonce v polopřevodu je jedno.

Další odpovědi
gnosis

pred par dny jsem na sebe prevadel asi 3 roky stare auto, takze je to trochu jiny pripad, ale novou spz po me nikdo nechtel, zustala mi stara i po prepisu.

rekl bych, ze na urad musite zajit az kdyz mate vse vyrizene, cili nejdriv pojistku, pak jit prepsat. pojistka muze byt na vas. pro prepis jsem ale potreboval evidencni kontrolu vyrobnich cisel a s tim spojene lejstro. daji vam ho na stk za 200.

jiriii

Napřed zajdi do pojištovny, staré číslo nevadí oni ti mohou vydat kartu jen na měsíc.(tak to jde u direct pojistovny, když jsem to zařizoval přes inter.)A kdyby to nešlo tak to neva, necháš si to pojistit, převedeš si to na babičku a pak zajdeš opět do pojištovny a nahlásíš jen změnu SPZ( kooperativa to udělá i bez V.T.P. stačí malý. Ale myslím si že také záleží kdo tam sedí, raději si vem sebou V.T.P. na počkání by ti měli dát novou zelenou kartu z novou SPZ

Ještě ti povím že po tom co přihlásíš auto na babičku tak můžeš ihned to auto přihlásit na sebe aniž by si musel platit ekodaň(ta se platí jen jednou) a ani už nebudeš muset měnit SPZ. Akorát by si musel udělat evid.kontrolu na své jméno. Takže by tě to zas stálo cca-340,–evi.kont 800přihlášení. Pokud by si ale zas znovu dělal STK na svoje jméno tak by si evid.kontrolu už nemusel dělat, to se ale jen vyplácí když STK už platí jen pár měsíců.

Jo a za tu novou kartu u pojištovny se nic neplatí.
A na tu otázku jestli může být pojistka napsaná na tebe tak si myslím že ano ale raději si zavolej do pojišťovny u které chceš sepsat pojistku.