láďa1

Musím mít po koupi nového auta k povinnému ručení i havarijní?

Co je to spoluúčast?

Odpovědi
anonym

Pokud jej kupuješ na leasing,tak ano,ale i pokud ne,je dobré smlouvu uzavřít aspoň na jeden,dva roky a spoluúčast je,že v případě nehody,budeš platit určitě procento(viz smlouva).

anonym

Povinné je povinné ručení. Havarijní pojištění je dobré mít, ale povinnot to není. Spoluúčast u pojištění je částka, kterou při nehodě hradí pojistník. Stanoví se většinou procenty (5 nebo 10 procent), ale může být také stanovena pevnou částkou (ta by byla konkrétně ve smlouvě uvedena). To znamená, že když bude škoda zaviněná nehodou činit 100 tisíc korun, tak pojišťovna v případě pětiprocentní spoluúčasti uhradí 95 tisíc korun. Pět tisíc je spoluúčast, čili částka která zůstane k úhradě pojištěnému (pojistníkovi). Na druhé straně je zde pravidlo, že čím je spoluučást vyšší, tím je pojistné nižší. Nevýhodou začne být tato „výhoda“ v případě nehody a následné likvidace škody.
Budete-li si sjednávat povinné ručení a havarijní pojištění zvlášť, tak si je ale oboje uzavřete u stejné pojišťovny (výhoda slev). I u havarijního pojištění získáváte bonus (nebo malus) za bezeškodní průběh pojištění.

cukrar

Laďo, povinnost to určitě není!!
V pojistné smlouvě dohodnutá hodnota, kterou se pojištěný podílí na pojistné události

http://www.us­pory.cz/clanky/slov­nik-pojmu/slovnik-spoluucast

koleckoh

www.inpojisteni.cz zodpoví ti na dotazy. jinak k tomuto dotazu ti spoustu odpovědí nabídne určitě aj google 😛

martinnovick

Určitě nemusíte, povinné ručení je základ který musíte mít, doporučuji srovnat povinné ručení http://www.klik­pojisteni.cz/po­vinne-ruceni-kalkulacka/

petrdostal

Havarijní pojištění je dobré mít, ale nutnost to není. Já ho mám. Nestojí svět a radši mám pocit jistoty, takže nelituji těch peněz, co za něho zaplatím. Sjednal jsem si ho u https://www.in­siacare.cz/ , protože u nich mám i povinné ručení.

Kamilovo

Havarijní pojištění je dobrovolné a založit si jej můžeš i online například přes https://www.top-pojisteni.cz/ha­varijni-pojisteni U něj si zvolíš právě spoluúčast, což je podíl na úhradě škody na tvém autě, kdyby jsi způsobil dopravní nehodu. Částečně tedy takové pojištění kryje škody které způsobíš.