Rommart

Jak je to s povinným ručením za mot.vozidlo?

Prodaljsem osobní automobil bez převodu majitele. Jakým způsobem lze odhlásit Povinné ručení které je na mé jméno? Díky za odpovědi.
Doplňuji:
stačí když si Nový provozovatel uzavře smlouvu na své jméno i když majitelem stále zůstávám já??

Nejlepší odpověď
anonym

Pojišťovně po pravdě NENÍ jedno, kdo pojistné platí. Někdo je určitě platit musí. Odpovědnost za uzavření pojištění má vlastník vozidla.
Cukrář má pravdu, že takovýmto pofiderním „převodem“ si jenom našlápnete do pořádných problémů. Pokud jste provedl tuto kulišárnu proto, abyste nemusel platit daň, děláte velkou chybu. Ta se Vám vymstí hned v případě první nehody současného vlastníka vozidla.
Povinné ručení je pojištění, které je povinen mít majitel vozidla uzavřeno na každé motorové vozidlo, které má oprávnění pohybovat se po silničních komunikacích. Je to zákonná povinnost!
Zrušení pojistné smlouvy Vám pojišťovna provede na základě Kupní (prodejní) smlouvy.
Velký technický průkaz je při uzavření nové pojistné smlouvy nutný, protože z něj vypisuje příslušný pojišťovák technické údaje k vozidlu. Bez VTP uzavřít novou pojistnou smlouvu není technicky možné. Na základě údajů v TP se vypočítává i částka pojistného. V případě, že si nový vlastník (jen dle KS) pojištění neuzavře, jsou veškerá rizika jím způsobená na Vaší zodpovědnosti. Pokud nebude nové pojištění uzavřeno, tak bude asociace pojišťoven trvat na úhradě dlužného pojistného (pojištění nekryté pojistnou smlouvou) od Vás (většinou včetně penále aj.)
Jako pojišťovák Vám mohu poradit jediné – nekomplikujte si zbytečně život a proveďte přepis na nového majitele vozidla. Zbavíte se tím rizika, že za něj budete muset likvidovat škody, hradit případné nedoplatky a kontrolovat, co Vám slíbil a co ve skutečnosti udělal.

Další odpovědi
Drap

Ano stačí, starou smlouvu zrušit a nové pojištění uzavřít na dané vozidlo. Aby bylo vozidlo pojištěno je v povinostech vlastníka. Pojišťovně je však zcela jedno, kdo pojištění platí.

cukrar

Romamrte,
pojištění zrušíte tak, že dojdete na pojištovnu, předložíte jim kupní smlouvu a budetet TRVAT na tom, aby dle platné kupní smlouvy zrušily pojištění. Klidně se úředníce může domáhat techničáku, ale na to nemá právo.
Jen Vás upozorním na problémy, které Vám hrozí a většinou i přijdou.
Vystavujete se sankci až 20 tisíc, z nedodržení zákona 56/2001. Po čase pojištovna zjistí, že jste vozidlo nepřepsal a bude tvrdit, že smouva musí být obnovena. Dále se vystavujete zzbytečným problémům, že Vás budou obesílat až nový majitel provede přestupek. A takovýchto podobných problémů Vás čeká více…
Kdo jednou vyřadí vozidlo z evidence? Kdo bude obviněn z čkp, že neplatí pojištění?
Z velkých zkušeností ohledně pojištění a přepisu vozidel Vám sděluji, že neděláte dobře.

samozřejmě respektuji Vaše rozhodnutí, až přijdou problémy, tak se ozvěte..

Doplňuji:
Jsem rád, že se mnou Očko souhlasí. Ja s kolegyní taky souhlasím, s jedinou drobností. Pojišťovně musí být jedno, kdo uzavře pojištění. Nikdy to nemůže ovlivnit a odmítnout. příklad, já můžu klidně pojistit všechny vozidla všech svých známých..

Drap

Očko opět poskytuje mylné informace. Pojisku může uzavřít kdokoli a taktéž ji může platit kdokoli. Vždy se jen zkoumá, zda je k danému vozidlu zaplaceno pojištění. Osobně jsem uzavíral pojistku na auto, které nebylo moje a sám jsem ji také několik let platil.