JANALU

Jak postupovat při okamžité výpovědi

Jak se bránit, otec pracuje jako řidič. Má problémy s kotníkem,ráno přišel do práce zaměstnavatel mu řekl, že pojede s jiným autem za někoho kdo má dovolenou. Na tom vozidle je potřeba vylézat na korbu, což mu otec odmítl , že s tím nepojede protože na auto nevyleze. A ještě ten den šel marodit.22.8. 24­.8. mu přišla výpověď okamžité zrušení pracovního poměru pro porušení pracovní kázně , zvlášť hrubým způsobem podle par55. ods.1b ke 22.8. Platí tedy PN, nebo se má nahlásit na úřad práce, kde nic nedostane ? děkuji předem za odpověď

Nejlepší odpověď
baghira

Výpověď z uvedeného důvodu lze dát i v době pracovní neschopnosti.

Otázkou ovšem je, zda se pracovník hrubého porušení pracovní kázně dopustil, nebo ne. Pokud v tom opravdu nebylo nic jiného, než odmítnutí jízdy ze zdravotních důvodů, pak není důvod výpovědi podložený a dá se o to třeba soudit (s poměrně slušnou šancí na výhru).

Na druhou stranu, ve firmě, kde se s lidmi zachází tímto způsobem, bych nepracoval.

Další odpovědi
Syd

Jestli si zaměstnavatel nedá domluvit, tak jedině žalobou
http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/pracovni-pravo/neplatne-ukonceni-pracovniho-pomeru/2-hrube-poruseni-pracovni-kazne-neopravnena-vypoved-jak-se-branit.html

mojitek

V tomto případě bude mít někdo problémy,ale Váš otec to nebude. Okamkžitou výpověď s paragrafem -pro hrubé porušení prac.kázně- musí zaměstnavatel v prvé řadě prokázat při případném sporu. Taťka ať jde na ÚP na právní poradnu-je to zdarma a tam mu poradí co a jak .Ale ať to hlavně nenechá být a nelekne se jich.oni si nemohou vymýšlet-taťka nemusí nic prokazovat-důkazní břemeno je na nich aby prokázali tzv. hrubé porušení…
Najděte si na netu zákoník práce apodívejte se co to vlastně znamená a co je obsaženo v tomto paragrafu.

Mapel

Nestačí napsat paragraf, ale i důvod. Okamžitou výpověď dostal v době nemoci, kdy se porušení kázně nemohl dopustit. Okamžitá výpověď je den ze dne. Tudíž je neplatná.

ivzez

Okamžitá výpověď neexistuje, jde o okamžité zrušení pracovního poměru, což je něco jiného.

Ať tatínek zaměstnavateli neprodleně písemně sdělí, že je okamžité zrušení neplatné, a že trvá na dalším zaměstnávání.

Nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, bude muset neplatnost zrušení uplatnit soudně.

___
Ovšem pozor:
Je-li otec podle posudku lékaře závodně preventivní péče schopen vykonávat práci, již po něm zaměstnavatel požadoval, a nebyl-li v pracovní neschopnosti, neměl právo práci odmítnout.

V takovém případě by byl postuzp zaměstnavatele oprávněný.
Doplňuji:
Neschopenka samozřejmě platí jak v případě skončení pracovního poměru, tak v případě jeho dalšího trvání.

Rozdíl ale bude v nároku na náhradu mzdy od zaměstnavatele za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci. V případě zrušení PP nebude mít otec do 21. dne nemoci nárok na nic, v případě pokračování PP bude mít na náhradu mzdy nárok.

V obou případech bude mít od 22. dne nemoci nárok na nemocenské dávky.

zzzzz

Nejlépe bude, když váš tatínek navštíví inspektorát práce, a tam podá stížnost. Pokud marodil s tím kotníkem, tak to má zaměstnavatel smůlu. Výpověď by byla neplatná. To by ale musel napsat žalobu pro neplatnost výpovědi. Můžete se obrátit i se stížností na ÚP, tam mají právní oddělení, které by vám mělo poradit.

ivzez

Nedoporučuji situaci neřešit.

Skončí-li pracovní poměr uvedeným způsobem, ztratí uchazeč o zaměstnání nárok na podporu a kromě toho se mu bude hůře hledat nové zaměstnání.