kudy

Výpověd z důvodu odmítnutí práce

Dobrý večer byl jsem zamněstnán u BS smlouvu jsem mněl na neurčito přijali mně stí že sem v plném inv.důchodu. protože semůj zdravotní stav výrazně zhoršil přeložili mně na nedostupnou práci vzdálenou od mého bydliště 80km nemohl jsem tam nastoupit protože můj zdravotní stav to neumožnuje.Na základě toho mi poslali výpověd prosím vá mají nato právo moc děkuji.Koudela

Odpovědi
LuciJe

V pracovní smlouvě musíte mít podle zákona uvedené místo výkonu práce. A to se bez Vašeho souhlasu změnit nesmí. Pokud jste tedy nepodepsal souhlas se změnou místa výkonu práce, právo dát Vám výpověď nemají.

standa

Dobrý večer pane Koudela,
na vaši otázku jsem už dvakrát odpovídal (viz níže uvedený odkaz).

Na výpověď podle § 52/d by měl zaměstnavatel právo jedině tehdy, když by měl ´v ruce´ posudek o vašem zdravotním stavu (k jehož vypracování vás zaměstnavatel může povinovat)

Paradoxně vás však zaměstnavatel klidně mohl převést na jinou práci (§ 41) a na to nepotřebuje váš souhlas, ale „Při převedení zaměstnance na jinou práci je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato PRÁCE byla pro něho vhodná vzhledem k jeho ZDRAVOTNÍMU STAVU a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.“

No a zde je asi ´kámen úrazu´, protože vlastní „práce“ bude asi vhodná, ale nevhodné je z pohledu vašeho zdravotního stavu DOJÍŽDĚNÍ, ale to Zákon explicitně neřeší, to bude jen na posouzení soudem.
Osobně se domnívám, že by soud měl ´dojíždění´ zahrnout po pojem ´práce´ a tudíž pak konstatovat, že toto přeložení pro vás není vhodné a měl by vás ponechat na původním pracovišti.

ALE pozor, jak jsem psal výše, i kdybyste tento virtuální soud o přeložení vyhrál, tak patrně nastane situace, že zaměstnavatel požádá o zdravotní posudek a pak už to bude na doktorovi, který si buď vezme na ´triko´, že vás nechá pracovat a nebo ne. V případě, že posudek bude znít, že práce je pro zdravotní stav nevhodná, pak vám zaměstnavatel může dát výpověď (a bez odstupného).

Závěr: zvažte do jaké míry vám zhoršení vašeho zdravotního stavu spravedlivě umožňuje/neumožňuje vykonávat stávající práci a podle se rozhodněte, zda půjdete do sporu, že přeložení bylo vzhledem k nutnosti dojíždění nevhodné.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vypoved-z-duvodu-odmitnuti-prace