enqvist

Co obnáší hrubé porušení kázně?

Co obnáší hrubé porušení kázně?Může zaměstnavatel vyhodit zaměstnance za nepracovní pobyt na internetu na hodinu a bez odstupného?

Nejlepší odpověď
standa

Nejprve odpovím na váš konkrétní dotaz.
Podle mých praktických zkušeností (více jak 15-ti letá praxe) nelze za tento ´přestupek´ proti pracovní kázni uložit okamžité zrušení pracovního poměru, je velmi pravděpodobné, že by soud rozhodl o neplatnosti takovéhoto rozvázání pracovního poměru.

Na druhou stranu na odstupné ZAPOMEŇTE ! Měl(a) byste si uvědomit, že vaše jednání má jednoznačné prvky porušení pracovní kázně, za které (pokud by se opakovaly) můžete dostat klasickou 2 měsíční výpověď (§ 52, písm g) a samozřejmě bez odstupného.

Doporučuji, abyste se podival(a) na níže uvedený odkaz (zejména § 52), kde je výčet možností pro podání výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Veřte, že zaměstnavatel má ´nástroje´ jak vám sdělit, že je užitečné dodržovat pracovní kázeň 🙂

HRUBÉ PORUŠENÍ PRACOVNÍ KÁZNĚ a možné praktické příklady nikde v zákoně nenajdete. Ale praxe a soudní judikatura zná například tyto varianty:

  • fyzické napadení jiného zaměstnance nebo klienta,
  • delší neomluvená absence,
  • neuposlechnutí příkazu nadřízeného s velkými následky pro zaměstnavatele,
  • činnost, která je v rozporu s právními předpisy a kde je ohrožen zaměstnavatel
  • krádež na pracovišti
  • neschopnost pracovat v důsledku opilosti nebo požití jiných omamných látek

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx