Avatar uživatele
Zlatý

Porušení pracovní kázně.

Zajímá mě váš názor, popř.zkušenosti.
Známý dostal v práci s několika kolegy pokárání od nadřízeného, všichni jsou zaměstnanci, který přišel na namátkovou kontrolu za požívání alkoholu na pracovišti.
Je to o tom, že měli po směně a před odchodem domů se dali narozeninového panáka. Myslím, že by se měl dělat rozdíl, že piji na pracovišti v pracovní době, nebo až po.
Zajímá mě, jestli vše záleží na tom, jak je sepsaná kolektivní smlouva, jestli se v ní takovéto detaily uvádějí.
Děkuji.
Doplňuji:
Tobě Stando, také díky. Nemyslela jsem přímo povolení pití, ale ne zakázané. S šéfem to je tak, že je X různých mini pracovišť, v několika budovách, kde dělá 1-2 lidi a na po práci se sešli, aby se pozdravili a dali si právě toho panáka. A zrovna v tu chvíli věšla nečekaná kontrola, která chodí namátkově v různou dobu na různá pracoviště.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Odpovím jen v krátkosti: Zákoník práce a předpisy souvisící stanovují zákaz požívání alkoholu na pracovišti. tím je jasně dána odpověď na dotaz.
Pokud tedy skončí moje pracovní směna, odpíchnul jsem si a zůstanu v objektu pracoviště a otevřu si pivo, dopustil jsem se hrubého porušení pracovní kázně.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Začnu od té kolektivní smlouvy (KS):
- neznám KS (a už jsem jich ´pár´ četl), kde by bylo oficiálně definováno, že pítí alkoholu na pracovišti "po pracovní době" je za určitých podmínek povoleno

V 99% případů se na pracovištích pije ´narozeninový panák´..., ale ti chytří organizátoři takovýchto ´oslav´ si to předem vyjednají u svých šéfů.

Samozřejmě, že jsou šéfové, kteří ´panáka´ nepovolí, takže pak jsou 2 možnosti:
a) nenechat se chytit
b) na pracovišti nepít

Nic zvláštního v tom nevidím :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Jenom nezodpovědný vedoucí může povolit oslavu na pracovišti spojenou s konzumací alkoholu. Pokud už dovolí oslavu v areálu podniku tak někde ve vyhrazené místnosti.

Takovéto záležitosti řeší pracovní řád a ne kolektivní smlouva. V pracovním řádu převážná většina zaměstnavatelů má uvedeno, že je zakázáno
po pracovní době se zdržovat na pracovišti.
Je to v zájmu zaměstnavatele a vedoucích pracovníků. Takže je možné že se v takovém případě porušuje zákonník práce i pracovní řád.
To je tak těžké si zajít sednout někam do restaurace.


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím si že i když měli po směně,nacházeli se v objektu zaměstnavatele.To mají asi smůlu.Něco jiného by bylo kdyby se nacházeli po pracovní době mimo objekt pracoviště.


Avatar uživatele

Jde o to, aby co největší počet zaměstnanců dostal písemné pokárání které musí podepsat. Tím se zvyšuje šance zaměstnavatele aby mohl po 3 takových výhružných dopisech se zaměstnancem ukončit pracovní smlouvu za "opakované porušování pracovní kázně". V jednom pořadu českého rozhlasu hovořili o podvodu, kdy zaměstnavatel nutí zaměstnance k ukončení prac. smlouvy dohodou kvůli nějaké výtce nebo pokárání, či za zmetek. Údajně vyhrožuje, že když pracovník odmítne ukončení prac. sml. dohodou, tak dostane výpověď v souladu § 52 g) a tím ztratí možnost čerpat sociální dávky na ÚP.
Ve smlouvě musí být uvedeno kde se alkohol nesmí pít, může to být celý areál. Pak je jedno jestli pijeme na šatně. Lepší je až před bránou pod kamerovým systémem, aby zaměstnavatel dostal taky chuť na panáka. Vím že v průmyslu je lidství potlačováno a někteří zaměstnanci/kyně chodí sami bonzovat. Je to proto že oni sami jsou stresovaní a vystrašení protože mají strach o své místo, at' kvůli přebytku lidí nebo jejich věku!
U nás v práci tolik stresovaní nejsme. Prohlašuji, že každej jsme nahraditelnej. Ráno si dáme panáka aby to šlo od ruky, pak se projdeme pracovištěm aby to uteklo, počkáme na svačinu a pak to už nějak uběhne. Ale konzumaci alkoholu na pracovišti zásadně odsuzujeme:-)
Doplňuji:
Když už mě přišel ímejl s upozorněním na doplnění otázky, otevřel ho a myšlenky mám opět zde. Pan dudu se včera ptal, proč si lidé - vzpomíná - v zaměstnání zpívali a konfrontuje dobu s dnešní, kdy vládne: nervozita, dusno a všudy přítomný stres.
Dobu Bati neznám, ale slyšel jsem že to byl tvrdý kapitalista. Kdo chtěl pro něj pracovat, byl utlačovaný jako dnešní zaměstnanci ve zmíněném průmyslu. Že kontrola byla nečekaná? Můj otec mě kdysi tvrdil, že narozeniny se slaví o den dříve. Možná to mělo svoje opodstatnění. Pracovníci kontroly mají kalendář s narozeninami. Jsou najati firmou a jsou za to placeni. Nalijte jim štamprle aby nezáviděli.
(Oni nic nevyrábí, vyrábíte vy)

Dnešní pracovník je na tom hůře nežli zemědělec na začátku min. stol., kdy únavu, žízeň při práci zapíjeli kořalkou. Proč už nejsou studie o lidských zdrojích, kam se podělo spoustu knih z doby minulé kde se všelijaké chování společnosti skloubilo, zabalilo do vědeckých článků a tyhle věci - chlast - se řešil strhnutím 300 korun nebo se šéf přidal?
Mohu si myslet že existuji, když napíši že si myslím o lidech, že jsme pouze prostředkem mezi firmou a příkazy v bance. Ale na druhou stranu, když vidím chování otrlých, jsem rád že jsou na světě průsery a katastrofy. Škoda jen že začíná nový komunismus beze jména. Vzpomeňte si na svoje přitakávání při řečích, že musíme třídit odpad. Tím to začíná. Ano, budeme třídit. A kdo ho netřídí? Už ho nemusí třídit k tomu určení pracovníci placení z našich poplatků. Kupování "šetrných" žárovek. Sledování aktivit na internetu. Možná zákaz popíjení a kouření na pozemku firmy včetně parkoviště.
Zastávky. Tam přeci také nechcete aby se kouřilo. Příště mistra pozvěte na panáka a hoďte mu na hlavu deku. Pracoviště je náš druhý domov.
Vzpomínám na slova kolegyně která řekla: Oni nám říkají co všechno nesmíme ale už neříkají co ještě můžeme.

http://www.odpovedi.cz/…

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/?action =zajimava&question=16482&hash= 8wguljkmepbJwepCr4cQpr4RL%2Br5 733c0lK%2B5ctBjfs%3D

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2163
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 928
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.