bolak

Může pít v práci zaměstnanec pivo, když mu to zaměstnavatel dovolí?

Odpovědi
arygnoc

môže.
a nemôže.

povolením zamestnávateľa nesmie byť porušený „nadriadený“ zákon.

napr. riaditeľ DP môže vodičom piť pivo počas služby, ale zákon im to zakazuje.
teda povolenie riaditeľa je iba populistické, v lepšom prípade formálne.

i zákonník práce rieši napr. úrazy pod vplyvom alkoholu – v tom prípade (povolenia pitia piva počas výkonu práce, na pracovisku) toto musí byť ošetrené v pracovnej zmluve. ale i keď príde k úrazu pod vplyvom alkoholu, je zdravotná poisťovňa z obliga – pokiaľ sa priamo požívanie alkoholu netýka pracovnej náplne (nepoznám také zamestnanie – i degustátor napr. v pivovare pivo nepije, iba ho ochutnáva).

takže v podstate je toto povolenie bezpredmetné, pretože podľa zákonníka práce (a i zmluvy napr. so zdravotnou poisťovňou) je požívanie alkoholických nápojov na pracovisku zakázané.

resumé:

zamestnávateľ to povoliť môže.
ale vy to pivo piť nesmiete.

marci1

Může. Třeba zaměstnanci u vysokých pecí pijí běžně nízkostupňová piva.

Hamon

Ano. Dokonce jsou povolani, kde je to narizene.

kia

Třeba sládek v pivivaru?

led

Vzhľadom na určitú voľnosť v otázke odpoveď znie:
nie
ano
zdôvodnenie: nízkostupňové pod 7° sa používajú pri horúcich prevádzkach, bezalkoholické pivo – obsah alkoholu 0 – tu odpoveď znie Ano, môže byť pité aj počas práci
Viac než 7° alkoholický nápoj sa počas práce nesmie konzumovať v zmysle príslušných zákonov.

cukrar

Ano, pokud mu to nezakazuje jiný přepis.

bolak

led: ne ne, žádná volnost v otázce nebyla :), já to myslím smrtelně vážně, ostatně jako všecko, zajímá mě dejme tomu kdybych byl třeba stojvedoucí vysokozdvižného vozíku a zeptal se šéfa – zaměstnavatele, jestli si můžu dát pívo, nebo ruma, nebo čichnout ředidla, a on mi to schválil, tak jestli i tak můžu být nějak právně postižen, kdyby náhodou přišla nějaká kontrola od státu, nebo jestli když mi to schválila firemní vrchnost, se mě to už netýká

arygnoc

týka sa vás to, a váš šéf to vie (mal by).
v prípade vášho úrazu nejaké povolenie vášho šéfa nikoho nezaujíma – požitie alkoholu ži psychotropných látok je v rozpore so zodpovednosťou poisťovne.

Ako logické sa potom javí, že v prípade povolenia požívania šéf preberá i právnu zodpovednosť – škodu vami spôsobenú, zdravotné náklady a iné (podchytené notársky, nie iba v pracovnej zmluve), teda supluje poisťovne, a preberá i trestnú zodpovednosť (tj, že si pôjde za vás za vás sadnúť, keď niekoho tým vozíkom pri/zabijete).

nakoľko vieme, že to je nemožné (nie preto, že by šéf nechcel, ale zákon to nepripúšťa), je jeho povolenie bezpredmetné, prednosť má zákon.