maza75

Neomluvené absence

Zaměstnanec chtěl ukončit prac. poměr dohodou. Zaměstnavatel s tímto nesouhlasil a trval na 2 výp. době. Zaměstnanec prohlásil, že stejně do práce nepřijde.
Jak v daném případě postupovat? Samozřejmě zaměstnanci napíšeme absence, zkrátíme dovolenou.Poté ho vyzveme dopisem, aby se dostavil do firmy. Máme právo na to, abychom mu nechali zaplatit odvody na pojistém?

Nejlepší odpověď
tom004

Výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.

V praxi lze za zvlášť hrubé porušení pracovní kázně určitě považovat například delší neomluvenou absenci, vědomé nesplnění důležitého pokynu nadřízeného s následkem vzniku velké škody na majetku zaměstnavatele, konzumaci alkoholu nebo drog v práci či jiné porušení pracovní kázně nebo bezpečnostních předpisů, kvůli němuž může dojít k větší škodě na majetku nebo na zdraví či životě osob atd. Hrubé porušení pracovní kázně by mělo mít takový charakter a intenzitu, že po zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby zaměstnance, který se ho dopustil, nadále zaměstnával až do doby uplynutí výpovědní lhůty.

Zdroj: http://www.me­sec.cz/clanky/ma­te-padaka/

Další odpovědi
Michal Kole

Za neplacené volno se pojistné neodvádí, jsem někde četl, ale jistý si nejsem.

Možná by šlo ukončit pracovní poměr pod §55 (262/2006) – Zákoník práce.

Neomluvená absence by se možná dala kvalifikovat jako _zvlášť_hrubé_ porušení předpisů a zákonů

mosoj

Ano, za neomluvenou absenci se odvod na pojistném připočte automaticky k tíži pracovníka. Při neplaceném volnu je třeba předchozí dohody s pracovníkem.
Odvádí se ale jenom zdravotní pojištění 13,5 % z min. mzdy z doby kdy nemá žádný výdělek.

Viz :

http://www.cssz­.cz/CZ/CASOPIS-NARODNI-POJISTENI/ARCHIV-VYDANYCH-CISEL/CLANKY/NEP­LACENE-VOLNO-A-NEOMLUVENA-ABSENCE-Z-POHLEDU-ZDRAVOTNIHO-POJISTENI.HTM

Koukám že v tomto se celkem proti době kdy jsem šéfoval nic nezměnilo.
Jenom snad, že tehdy s vedoucími pracovníky vorali zaměstnanci jak chtěli. Výše zmíněné jednání ze strany pracovníka znám moc dobře.