budlina

Výpověd zaměstnavatele podle par. 52 – na co mám nárok a jak se bránit!

Dobrý den,zaměstnavatel mě dal napomenutí (se kterým nesouhlasím )v něm píše, pokud neprodlene nezmenite kvalitu plneni svych prac. povinnosti tak, aby nejpozdeji do 28.2.2010 byly patrne viditelne pozitivni vysledky, nezbude zamestnavateli, nez rozvazat s Vámi prac. poměr výpovědí pro neuspokojivé prac. vysledky podle par. 52 písm. f ) Mohu se nějak bránit?Mám nárok na podporu v nezam.?Budu mít 2mes vypov. dobu?
Doplňuji:
Jeste doplnim,ze manzel dostal toto upozorneni jiz drive 18.5.2009 v temer stejnem zneni, ale opet nesmyslne duvody se kteryma nesouhlasi, a v nich nebyla doba na odstraneni nic jen vyzva.
V tomhle druhem je doba do kdy, ale opet nesmyslne argumenty.
Vypoved jeste nedostal, ted ceka vlastne co bude a resime, jak se muze branit, protze tohle je hnus!

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Horko těžko se bránit takovému dejme tomu nařčení. Vy si myslíte, že děláte na 100%, zaměstnavatel si myslí opak. Pokud děláte ve firmě, kde je norma a nestíhá ji více lidí, možná byste dokázal že zaměstnavatel není v právu, ale jak říkám, je to těžké.
Pokud svůj postoj nezměníte, může s vámi rozvázat pracovní poměr okamžitě, v lepším případě dohodou-pro vás lépe.
§52 písmeno f nemáte nárok na podporu. Pokud byste se dohodli-dohodou, že končíte, měl byste podporu.
Protože píšete (anonym) odpovídám v mužském rodě, pokud jste žena, omlouvám se.

Další odpovědi
standa

  1. není pravda, že v případě výpovědi dle § 52/f není nárok na podporu v nezaměstnosti jak píše uživatel Miroslavst…, tato eventualita by nastala jen v případě ukončení prac.poměru dle § 55 (okamžité zrušení)
  2. výpověď dle 52/f Vám může zaměstnavatel opravdu dát (přesné znění tohoto paragrafu je níže na konci odpovědi), ale důkazní břemeno je na straně zaměstnavatele… a navíc se lze docela úspěšně bránit neplatnosti takovéto výpovědi, a to např. tím, že budete šikovně poukazovat na fakt, že vám zaměstnavatel nestanovil KONKRÉTNÍ „přiměřenou dobu“ do které máte odstranit nedostatky, za které jste byl kritizován.

Dalšími argumenty proti ´neplatnosti´ takovéto výpovědi může být i poukázání na neexistenci interních předpisů (pracovního řádu), které by jednoznačně definovaly požadavky pro řádný výkon práce atd., atd. Chytrý právník si s tím docela snadno poradí 🙂

Samozřejmě, že bude možné napadnout i argumentaci zaměstnavatele o definování „neuspokojivých“ výsledcích… atd.

  1. výpovědní doba musí být 2 měsíce
  2. Až dostanete výpověď, tak podejte žalobu na neplatnost této výpovědi (nechte si poradit v advokátní kanceláři) a na zaměstnavatele ´slušně´ zatlačte, že navrhujete kompromis, a to stažení výpovědi + ukončení prac.poměru dohodou z organizačních důvodů + 3 platy a že skončíte okamžitě.

Myslím, že to bude ´výhra´ pro obě strany.

Zákoník práce

§ 52/f
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je V PŘIMĚŘENÉ DOBĚ neodstranil.

Doplněna:

To mojitek

  • statutární zástupce (jednatel či člen představenstva) MŮŽ zmocnit k zastupování společnosti v pracovně-právních vztazích i jinou osobu (např. ředitele společnosti nebo personálního manažera)
  • je snadné si ´dovyrobit´ takovouto plnou moc pokud někdo napadne neplatnost výpovědi z důvodu, že není podepsána statutárem

Doplňuji:
Já doporučuji teď NIC nepodnikat… nechte si „trumfy“ až na žalobu pro neplatnost výpovědi

fortin

Máte nárok na zaplacení zdravotního pojištění a na důch., ovšem se tam musíte zaregistrovat.
Tento způsob který popisujete se děje každý den v průmyslu. Když budete na obtíž, mistr použije právě takové prostředky abyste odešel odešla ke dni který vám sdělí, a bez nároku na odstupné. Domluvte se s kvalitářkou aby chvíli kontrolovala zda vykazujete zmetky nebo ne. Jinak s vedením. V provozu nezmůžete nic.

Zdroj: http://www.fir­my.cz/detail/1282196-acer-czech-republic-brno-slatina.html

mojitek

Jeste dodam,ze „napomenuti“ jez Vam dal zamestnavatel musi byt podepsano "jednatelem"spo­lecnosti,jinak je neplatne.Okamzite rozvazani prac.pomeru se tyka jineho pragrafu nez se Vam oni snazi vsugerovat..Nedejte se a brante se,jak Vam výše radi Standa !
Jinak mate pravdu,je to hnus …

to Standa : to jsem nevedel,tak dik za upozorneni.Zase jsem o neco chytrejsi 😉