Avatar uživatele
Pokročilý

Jak rozumíte této výpovědi/dohodě z pracovního poměru?

Dobrý den,
když zaměstnanec napíše toto "Tímto, v souladu s § 50 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, dávám výpověď z výše uvedeného pracovního poměru. Na základě předchozí domluvy můj pracovní poměr skončí uplynutím zkrácené výpovědní doby a to dne 31. 07. 2019.", tak si protiřečí a je to špatně - to je jasný. Ale když mu to zaměstnavatel podepíše a dodá na papír propiskou "Poměr bude ukončen dle personální situace. Ode dne 01. 07. 2019 začíná běžet výpovědní lhůta a o případném jejím zkrácení bude rozhodnuto 20. 07. 2019", tak mi prosím Vás poraďte, co si o tom má člověk myslet.
Na začátek - není to moje výpověď, ale známé - já bych použil vzor pro dohodu a nepletl tam i výpověď, ovšem to je teď jedno.
Na jaké straně je dle Vás zákon? Komu pomůže, když chce zaměstnanec odejít, ale zaměstnavatel nechce pustit? Může zaměstnanec prostě "odejít", když uplynula lhůta pro "dohodu" (pokud se to dá za dohodu brát) nebo musí počkat 2 měsíce od převzetí zaměstnavatelem, jako u "výpovědi" (pokud se to dá za výpověď brát)?
Pročetl jsem všechny paragrafy od § 48 do § 73a, které se zabývají skončením pracovního poměru, ale moc jsem z toho nepochytil, resp. není mi to úplně jasné - jde o velice nestandardní situaci.
Děkuji Vám za názor a případné vysvětlení/paragraf či výrok soudu, který podobnou slátaninu řešil,
kajicek94

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnanec může odejít, protože...

označenie odpovede nepovažujte za kvalifikované
chybná anketa, chýba "jiná odpověď"
Vašu anketu považujem za nesprávnu, preto nech by bola označená ktorákoľvek vami predpísaná odpoveď bola by nesprávna.


táto téma sa tu preberala už veľakrát. Pozrite si v odkaze https://www.odpovedi.cz/…
nájdete tu aj odpovede a rady kvalifikovaných právnikov.


Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnanec může odejít, protože...

Jestli to dobře chápu, tak zaměstnavatel Ti potvrdil, že přijal Tvou výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou (ta běží 1.7.-31.8.) s tím, že v závislosti na provozních podmínkách 20.7. rozhodne zda akceptuje rozvázání prac. poměru dohodou dříve. Jak to dopadlo?

Pokud jste se dohodli na rozvázání prac. poměru dříve, měl být rovnou podepsán papír "rozvázání prac poměru dohodou" nikoli podání výpovědi.

Pokud k otázce přidáváš anketu, udělej ji tak, aby měla smysl... Tj otázka a k ní související odpovědi pokrývající pokud možno všechny rozumně myslitelné odpovědi.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

kajicek94

@Dochy děkuji za odpověď. Teď mě asi ukamenujete, ale vypadla mi část textu, když jsem otázku vkládal, protože jsem ji chtěl celou vidět (píšu si je ve Wordu), ale to je jedno... No vedoucí ji nechce pustit ke konci července (až začátkem záři), ovšem ona se rozhodla, že už tam nepůjde a vedení pošle dopis s objasněním... Byli slovně domluveni, že ji ke konci července pustí a to ji podepsal ("Na základě předchozí domluvy můj pracovní poměr skončí uplynutím zkrácené výpovědní doby a to dne 31. 07. 2019"), ale pod jeho podpis dopsal právě ty věty ohledně personální situace. Pokud ten dokument můžeme brát jako dohodu, tak ji musí pustit, protože ji podepsal konec července. Ovšem to též můžeme brát jako "výpověď dohodou", což neexistuje nebo klasickou výpověď s nějakou větou o zkrácené výpovědní lhůtě, tak právě nevím, jak postupovat, když se podepíše oběma stranami špatně napsané skončení pracovního poměru. Děkuji Vám za odpověď a ještě jednou se omlouvám za špatně vytvořenou anketu a nedostatečné informace.

Avatar uživatele
Zlatý

led

kajicek94
Zo skúsenosti viem, že lepšie si to písať v "notese", vidíte ako to bude vyzerať a nie je to ovplyvnené wordovským formátovaním.

Avatar uživatele
Pokročilý

kajicek94

@led děkuji Vám za odpověď. Omlouvám se za nedostatečnou anketu... Pardon, ale nepochopil jsem Vaši odpověď - dle §50, zákoníku práce se to možná může brát jako výpověď, ale hned za tím je ta možná "dohoda", což je zase dle §49, zákoníku práce... Tím "označenie odpovede nepovažujte za kvalifikované" myslíte zaměstnavatele text? Děkuji za odpověď :)

Avatar uživatele
Zlatý

led

trpezlivo opakujem pozrite si otázky a odpovede v odkazov, využite odkazy v nich vložené a pokiaľ vám to nestačí obráťte sa na ombucmana, prípadne na právnu poradňu zameranú na pracovné právo, zjednodušene využite zákonné prostriedky.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2695
Zlatý ivzez 1616
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 733
Zlatý led 676
Zlatý gecco 534
Zlatý Kepler 531
Zlatý JájsemRaibek 527
Zlatý marci1 525
Zlatý annas 486

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.