Cindy

Neplatné rozvázání pracovního poměru

Jaké jsou druhy, kdy může být pracovní poměr rozvázán neplatně, jak ze strany zaměstnance, tak zaměstnavale

Nejlepší odpověď
standa

ZAMĚSTNANEC rozvazuje pracovní poměr (myšleno jednostranným úkonem, nikoli dohodou) ve většině případů výpovědí. Protože výpověď může podat zaměstnanec bez udání důvodů, tak si moc neumím představit, že takovéto rozvázání pracovního poměru bude neplatné.

Zaměstnanec může ukončit pracovní poměr taky okamžitě (§ 56) např. proto, že zaměstnavatel zaměstnanci nevyplatil v řádném termínu mzdu. Zde může nastat situace, že důvod, pro který zaměstnanec podal okamžité zrušení, byl nesprávný a tudíž i takovéto zrušení prac.poměru pak bude neplatné…

ZAMĚSTNAVATEL může pracovní poměr rozvazovat z mnoha důvodů (např. § 52–55) a tudíž se může v těchto důvodech i mnohokrát splést a pak takováto výpověď může být i v mnoha případech neplatná…

Nelze jednoduše vyjmenovat všechny možnosti…

Další odpovědi
člověk

všechny smlouvy a návrhy,které porušují zákoník práce

Popy

Neplatnost zakládá porušení ustanovení zákoníků práce, který přesně vymezuje jakým způsobem může být PP ukončen, viz §49–65 ZP.
Např. výpověď byla dána v ochranné lhůtě, nebyla dána písemně a doručena atd.