kadeřnice

Jaké jsou další důvody pro okamžité zrušení PP?

zajímalo by mě, jaké další důvody kromě nezaplacení výplaty lze uplatnit při okamžité výpovědi? pracuji v kadeřnickém saloně, kde mi byl přislíben krátký/dlouhý týden, který skoro rok fungoval. nyní se firma dostala do problémů, odcházejí lidé a ti zbylí musí nahrazovat chybějící kadeřníky, což ve směs znamená nahrazovat zejména víkendy, protože si zaměstnavatel usmyslel, že na saloně musí být 4 kadeřníci. přizpůsobuje si směny dle svého, sem tam dvanáctku, sem tam 9a půlku, ze dvou volných víkendů je jen jeden, a to jen když člověk ten měsíc nemá (dost dlouho dopředu) hlášenou dovolenou, to pak není žádný volný víkend vyjma dovolenkového. v době práce přespávám u bratra, jinak bydlím ve městě vzdáleném 80km a je pro mě nemyslitelné trávit tolik času a tolik víkendů v práci. jak se mohu dovolat toho, co mi bylo kdysi přislíbeno? mohu dát okamžitou výpověď?
Doplňuji:
a když by se to mělo uhrát na lékaře, co vše oběhat, jaké doktory? obvodního, specialistu, kam s tím, jaké formuláře…

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Bohužel, ale zákoník práce zná pouze dva způsoby okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem a to:

  1. pokud podle lékařského posudku......
  2. zaměstnavatel nevyplatí mzdu…

blíže v §56 odst. 1 písm. a), b). zákoníku práce.
Váš případ, který uvádíte není důvodem pro okamžité zrušení prac. poměru.
Doplňuji:
Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

  1. podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce, nebo
  2. zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

Takže s tím hraním to bude trochu složitější, protože to není jen obvoďák, který by se dal třeba ukecat.

Další odpovědi
ReHu

Pokud to bylo přislíbeno pouze ústně, asi bude velmi obtížné se slíbeného dovolat.
Ne nadarmo se říká, co je psáno, to je dáno.

Myslím, že by bylo dobré podívat se po jiném zaměstnání a riskovat opakování situace, nebo se postavit na vlastní nohy a dělat na sebe.

lorja

V dnešní době bych zrušení pracovního poměru přes "doktory"dobře zvážila.Aby jste pak kvůli zdravotnímu omezení zapsaném ve zdravotní dokumentaci neměla problém s nalezením nového zaměstnání.Jsou lékaři, kteří se při vstupní prohlídce tvrdě drží toho co je černé na bílém.