bauerlukin

Mohu dát ze zaměstnání okamžitou výpověď ve zkušební době, když nepřestupuji v rámci firmy nebo organizace?

Dobrý den, nemám u sebe zrovna smlouvu o nástupu do zaměstnání, a potřeboval bych urgentně něco z té smlouvy vědět. Mám totiž pocit, že tento údaj je jednotný ve všech organizacích.

Chci se zeptat jestli mohu že zaměstnání dat okamžitou výpověď ve zkušební době, když neprestupuji v rámci firmy nebo organizace.

Nadřízená mi řekla, že musím čekat minimálně tři týdny, než mohu odejít.

Díky předem za odpověď

Okamžitá výpověď ve zkušební době-jestli to jde

Nejlepší odpověď
ivzez

„Okamžitou výpověď“ nemůžete dát nikdy a nikde → neexistuje.

V případě zaměstnání jde o
zrušení pracovního poměru ve zkušební době (to lze i ze dne na den)
nebo
okamžité zrušení pracovního poměru pro nevyplacení mzdy nebo její části do 15 dnů po období splatnosti mzdy.

Obě zrušení musí být písemně.

NEDOPORUČUJI použít vzor(y) z internetu (ještě jsem
„nepotkala“ ani jeden správně napsaný, dobrý není ani ten,
na který odkazuje Nyjono → navíc je chyba i v nadpisu stránky
(není to „výpověď ve zkušební době).

V písemném zrušení pracovního poměru (stejně jako ve výpovědi)
by měly být uvedeny jen nezbytně nutné údaje.

Např.

Ruším pracovní poměr ve zkušební době.
nebo

Okamžitě ruším pracovní poměr pro nevyplacení (části) mzdy
za červenec 2019..

Je nesmysl v těchto písemnostech uvádět, od kdy nebo na jaké pozici pro zaměstnavatele zaměstnanec pracuje, protože to zaměstnavatel samozřejmě ví. Navíc platí, že čím méně toho zaměstnanec do zrušení (výpovědi či žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou) napíše,
tím větší je pravděpodobnost, že v ničem neudělá chybu.

Další možnost je písemná dohoda o ukončení pracovního
poměru k dohodnutému datu.

Další odpovědi
Dochy

Standardně lze ve zkušební době odejít ihned (teda je vhodné nějakým způsobem předat pracoviště, vyřídit papírování apod…):

§ 66
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Bacha: Jde o zrušení pracovního poměru, nikoli výpověď. Výpověď je standardně s výpovědní lhůtou.

nyjono

Strýček Google ví.

Musí být písemně. Viz vzor
https://www.pro­fesia.cz/kari­era-v-kostce/vzory-dokumentu/vzor-vypovedi-ve-zkusebni-dobe-ze-strany-zamestnance/

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=ukon%C4%8Den%­C3%AD+pracovn%C3%AD­ho+pom%C4%9Bru+ve+zku%C5­%A1ebn%C3%AD+dob%­C4%9B&oq=ukon%C4%8Den%­C3%AD+pracovn%C3%AD­ho+pom%C4%9Bru+ve+zku%C5­%A1ebn%C3%AD+dob%­C4%9B&aqs=chro­me..69i57j0l5­.14343j0j8&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8

kvik33

Ve zkušební době ihned.
Pokud máš smlouvu a nemáš velice závažný důvod,tak za max.1měsíc.
Pokud ten velice závažný důvod máš,ozvi se na MPSV.
Zdroj:https://www.mpsv.cz › …
Webové výsledky s odkazy na podstránky
Ministerstvo práce a sociálních věcí

Zdroj: www.mpsv.cz

Kura

V dnešní době prostě nedojdu další den do práce a je to.
Dneska se nic neřeší jako dřív, od toho jsou úřady, aby si to vyřešili. Můžu dojít na pracák a lhát jim do očí, že mám strach o život tam jít dát výpověď apod nesmysly. Dneska prostě člověk nedojde do práce, zaměstnavatel se ho snaží kontaktovat a on nic, tak je to konečná. 3 dny nedošel, vyřazen z evidence, odešle se mu na účet mzda za tu dobu co do práce chodil a pápá, nikdo nic neřeší.

Mc Merkurion

@Kura: … a takto to funguje kde ??? … už z logiky věci bych se po takovým zaměstnanci vozil, že by se nedoplatil …

Dochy

Kura:To možná někde funguje, ale rozhodně bych to neradil. Normálně z tohohle může být nedovolená absence, krácení dovolené, okamžité zrušení prac poměru… (vč. patřičných referencí, pokud se váš potenciální nový zaměstnavatel bude informovat) Za jistých podmínek i náhrada škody zaměstnavateli.

ivzez

A v případě evidence na ÚP bez nároku na podporu.