bezradný

Poradíte, zda mohu získat odstupné v případě výpovědi zaměstnavatelem, popř. v jiném případě? Více v popisu.

pomuže nekdo s dostatečnou znalostí zakoníku prace ? konkretne výpoved ,,zamestnavatele -dohodou " skrze možné odstupné

dobry den ,rad bych nasel nekoho kdo se vyzna v ZAkoníku prace … nicmenne k veci . rad bych se zeptal jake jsou mé možnosti , a zdali nemám nahodou narok na odstupne v pripade vypovedi zamestnavatelen ? popripade v jiném připade formy napriklad dohody ( tu po me zamestnavatel vyzaduje stim ze by nejradeji abych odesel ihned ,coz jsem striktne odmitl.) nicmenne jedine scim na me zamestnavatel argumentoval ihned pritom co jsem tekl že okamzita vypoved nepripada v uvahu tak ze mi okamzite nasolí acka a ze poletim ( nemam volnou pracovní dobu tzne ve smlouve je prac doba od 6h do 14–30 ,a chodim do prace prokazatelne bud v pul 6 ci 7h , coz atgumentoval ze mi vsechno spocita zpetne – chodim takhle jiz celych 7 mesicu a dokladam to jen na obycejnem vytisklem papiru s vykazem celeho mesice. Nacez jsem tedy afgumentoval at mi tedy za minuly mesci posle vytýkaci dopis , a ze jiz od zitra budu na pracovisti dle smlouvy. Ve firme po tomhle samozrejme zustat nachci takze mi ted vznika otazka ,jaky druh zruseni pracovního pomeru je pro me nejlepší ? mam narok na odstupné ? ceho se vyvarovat ? dale bych dodal ze sve prac povinnosti si plnim na 110% takze skze praci mi vyhazov snad dat nemuze, jinak jsem THP pracovník v kanceláři s řízením výroby ..... dekuji za kazdo odpoved, popřípade kdyby me nekdo kontaktoval nejlepe jeste dnes,popřípade i zitra v dopoledních hodinách než budu muset tohle na miste řešit budu rad – jsem ochoten za radu i zaplatit ! popřipade doplnim jakekoli informace , a nebraním se ani telefonicke komunikaci pro urychlení ..... :) popřípade bych zaslal tel …dekuji !!!!!!

Odpovědi
Edison

Výpověď dohodou neexistuje. Pracovní poměr zaniká dohodou, výpovědí a podobně. Pokud má jít o dohodu, jde o DOHODU. Ani jedna ze stran nemusí na návrh druhé strany přistoupit. Nárok na odstupné nevzniká, pokud se strany NEDOHODNOU jinak. Jak může zaměstnavatel nasolit „Áčka“, když zaměstnanec řádně chodí do práce mi vůbec není jasné. Okamžitě zrušit pracovní poměr, tedy bez „vytýkacího dopisu“ lze jen v případě zvlášť hrubého porušení pracovní kázně. Jak chcete prokázat plnění pracovních povinností na 110%? Nárok na odstupné vzniká pouze při výpovědi ze strany zaměstnavatele ze stanovených důvodů. Mohou být ovšem stanoveny i jiné případy, ovšem to bylo v Kolektivní smlouvě.

Nejlepší by asi bylo si najmout právníka. Zejména jste-li ochoten za to i zaplatit. Odborová organizace by jej mohla mít.

cukrar

Minulý týden jsem toto řešil se zamněstnancem, který přestal chodit do práce.
Pro prostudování jsem se dohodl na skončení pracovního poměru dohodou. .

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52.

Dá-li zaměstnavatel zaměstnanci výpověď (§ 52), musí důvod ve výpovědi skutkově vymezit tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem. Důvod výpovědi nesmí být dodatečně měněn.

Výpověď daná zaměstnavatelem

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

  1. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  2. přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  3. stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
  4. nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
  5. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,
  6. nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
  7. jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi,
  8. poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a.

§ 55
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem

(1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

  1. byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
  2. porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Dochy

Co Ti nabídl k té dohodě? Třeba vím, že někde při větším propouštění nabízeli dohodu s okamžitým ukončením prac. poměru, ale k tomu odstupné odpovídající výpovědní lhůtě plus dva měsíce navrch.

Frontinus

Na odstupné má zaměstnanec nárok jen ve vyjmenovaných případech, pokud se nic nezměnilo, do žádné z vyjmenovaných kategorií nepatříš.

Okamžitá výpověď je možná jen za hrubé porušení pracovní kázně. Tou by byl pozdní příchod pouze v případě, že by to zaměstnavatele vážně poškodilo. Další pozdní příchod po doručení vytýkacích dopisu by už toto umožňoval, ale zatím zaměstnavatel okamžitou výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně dát nemůže. Dokonce pokud by to udělal, jednal by protiprávně a kdybys měl dost chuti dotáhnout s ním soudní proces do konce, byl by to pro něj docela drahý špás.

Pokud nemáš problém sehnat práci a celá výpověď je pro tebe jen nepříjemnost, protože je s tím spojeno papírování, klidně kývni na dohodu (bez udání důvodu) k nějakému rozumnému datu, například ke konci měsíce. Pokud bude zaměstnavatel vyvádět, že chce, abys vypadl hned, podej normální výpověď. Při té je minimální výpovědní doba dva měsíce.

Pokud jsi skutečně střelec a máš hodně nevybrané dovolené, můžeš kývnout na dohodu třeba ke konci týdne. Stejně bys ji nejspíš dostal nařízenou si vybrat, tak je lepší dostat peníze najednou a nebýt vázaný tím, že si na tebe ještě vymyslí nějaké otravování.

A ještě jedna věc. Píšeš, s prominutím, jako hotentot, takže výpověď raději nech někým napsat, případně si najdi vzor, do kterého vyplníš jen své nacionále. Ani do výpovědi nepiš důvod, měj ji spíše jako něco, čím zaměstnavatele přesvědčíš, že výpověď dohodou např. do konce srpna je lepší než standardní výpovědní lhůta.

Dochy

Edison: Vznik áček tazatel popisuje: Zřejmě po oboustranné ústní dohodě začíná pracovat později než má uvedeno v prac. smlouvě. Nejsem si jist nakolik se pozdní příchod dá brát jako áčko, nicméně porušení prac. kázně by to bylo (ale z kontextu mi plyne že šlo nejspíš o dohodnutý režim)